Kovács Gábor és Nyul Dávid emlékműve az 1755-ös földrengésről emlékezik meg, mely során a város nagy része megsemmisült.

Ki gondolta volna, hogy a portugál gyarmatbirodalom koporsójába egy földrengés veri majd be az első és az utána következő összes szöget - holott pontosan így történt. Az ArkXite az 1755-ös földrengés áldozataira megemlékezve írt ki egy nemzetközi építészeti tervpályázatot, melyen két magyar fiatal is elindult. Kovács Gábor és Nyul Dávid koncepcióját különdíjjal ismerte el a zsűri.  

A különdíjban részesült terv.

A fénykorában 10 millió négyzetkilóméternyi terület felett diszponáló Portugáliát 1755-ben akkora földrengés, majd cunami rázta meg, amely porig rombolta Lisszabont. Az épületek majdnem 90%-a elpusztult és a lakosok számát nagyjából megfelezte. Mire a város és Portugália újra magához tért, a portugálok gyarmatbirodalmi pozíciója megrendült, majd el is vesztette jelentőségét. Kovács Gábor és Nyul Dávid egy olyan emlékművet tervezett Lisszabonba, amellyel a földrengésről emlékeznek meg.

A koncepció alapja a földrengés következtében széthasadt föld és a cunami által vízzel elárasztott terek állapota. Egy egyszerű geometriai elem széthasításával idézték meg a katasztrófát a Tagus folyóban, melyet egy filigrán acélszerkezetű híddal lehet a partról megközelíteni. A tömegek és a „hasíték” nagyságával a drámai hatást kívánták erősíteni:

a hasítékba érkező látogató eltörpül a tömbök között és a mélység, kilátástalanság érzetével szembesül.

A különdíjban részesült terv Kovács Gábor és Nyul Dávid koncepciója.
A híd statikusan az ár-apály szituációban részben elmerül, részben bejárható. Így olyan terekbe is be lehet lépni, melyet a dagály eláraszt a folyó vízével. A tömbökben olyan egyszerű geometriai játékkal hoztak létre a tereket, amellyel a látogatóból a térplasztika hol ránehezedő, hol nyomasztó, hol felszabadító érzést vált ki. Az emlékmű helyi mészkőtömbből készült, hogy minél erősebb kapcsolat alakuljon ki a helyszínnel, Lisszabonnal.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Mi lenne, ha a fák múzeumi tárgyakká válnának?

Mi lenne, ha a fák múzeumi tárgyakká válnának?

Klaus Littmann erdője sokkoló disztópiát tár a világ elé. 

Hogyan termel egy logó évi ötmillió dollárt egy városnak?

Hogyan termel egy logó évi ötmillió dollárt egy városnak?

Még a betűtípus írásjeleinél is felhasználták a város jellegzetes épületeit, helyszíneit.

Diploma előtt: középiskola és közösségi központ egy finn félszigeten

Diploma előtt: középiskola és közösségi központ egy finn félszigeten

Krajnyák N. Bence Finnországban, az Oului Egyetem építészképzésén dolgozott ki egy projektet, amely ugyan még nem diplomamunka, ám érett, publikálásra érdemes dolgozat. Lássuk hát a Lammassaari Középiskola és Közösségi Központ tervét!

Hirdetés