Jamamoto Riken nyerte 2024-ben a Pritzker-díjat

A chilei építész, Alejandro Aravena vezette zsűri döntése alapján 2024-ben a japán Jamamoto Riken kapta a Priztker-díjat több évtizedes építészeti munkásságáért, amellyel a közösségek épülését szolgálja. 

"A jövő városának leginkább olyan épített terekre van szüksége, ahol az embereknek lehetőségük nyílik arra, hogy találkozzanak, és kapcsolatba kerüljenek egymással. Azzal, hogy elmossa a közös és privát terek határait, Jamamoto épületei a közösségek épülését szolgálják" - méltatta a díjazottat Aravena.


Öt évtizedes munkássága során Jamamoto számos lakóprojektet, iskolákat, múzeumokat, egyetemi kampuszt, sőt, még tüzoltóállomást is épített.  Házaiban nagy szerep jut a teraszoknak, udvaroknak és más külső tereknek, amelyek kapcsolatot teremtenek az építmények környezetével, lehetőséget adva a használók számára a változatos interakciókra. 

Jamamoto Pekingben született, egyetemi tanulmányait Tokióban végezte. 1973-ban alapította meg Kanagawában saját irodáját, a Yamamoto & Field Shop Companyt. Már legkorábbi munkáiban – többek között saját családi villájában – is ugyanazokat a térszervezési elveket alkalmazta, mint későbbi szociális lakóprojektjei, illetve középületei esetében: teraszokkal és udvarokkal bővítette a belső tereket. 

A Yamakawa Villa, Jamamoto Riken elsó átadott munkájaA Koyasu Általános Iskola teraszal. Fotó: Mitsumasa Fujitsuka

Jövő egyeteme, Hakodate. Fotó: Mitsumasa Fujitsuka

 

Jamamoto Arata Isozaki, Shigeru Ban, Toyo Ito, Kazuyo Sejima and Ryue Nishizawa, Tadao Ando, Fumihiko Maki és Kenzo Tange után a kilencedik japán éptész, aki Pritzker-díjban részesült. A díj 45 éves történetében a legtöbb díjazottal Japán büszkélkedhet. 

"Épületeinek tartósan és egyenletesen magas színvonalával minden egyes ember,  fiatalok és idősek személyes életminőségét emeli magasabb színvonalra, megteremtve közben a találkozások lehetőségét a társadalom egyes tagjai között. Mindezt olyan házakkal, melyek önmagukért beszélnek, szerkezetileg őszinték, és sallangmentes, szerény éptészetet képviselnek, amely maximálisan tekintettel van a környezetére" - indokolta a zsűri a döntést.

A Pangyo lakótelepen az épületek első szintjét közös terasz köti össze. Fotó: Kouichi Satake 

forrás: sajtóanyag




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Amikor a normalitás a különleges

Amikor a normalitás a különleges

Jamamoto Riken nyerte 2024-ben a Pritzker-díjat

Női szerepek sokszínűsége az építészetben

Női szerepek sokszínűsége az építészetben

Beszélgetés Kovács Dániel muzeológussal a Magyar Építész Nők című kutatási projekt kapcsán.

Hirdetés