A Midgard cég a Bauhaus centenáriuma alkalmából elékszítette a TYP113-at.
A német Midgard cég a Bauhaus századik évfordulója alkalmából újragyártott száz olyan lámpát, amelyet németországi iskolában használtak annak idején.
A szóban forgó modell a TYP 113-as, amelyből a David Einsiedler és Joke Rasch – a hamburgi üzletemberek 2015-ben vették át az 1919-ben alapított iskolát – irányította vállalat pontosan száz darabot gyártott újra – írta a Dezeen.
Mivel a TYP 113 állítható volt, „kormánylámpa” néven is ismerték. Curt Fischer eredetileg a gyárak gyengén kivilágított munkapadjaihoz tervezte, ám Fischer barátja, Walter Gropius ilyenekkel szerelte fel a Bauhaus dessaui iskoláját.
A TYP 113-at az 1920-as évek elején fejlesztették ki, az állítható karja nikkelezett csőből készült, és egy procelán fejhez csatlakozott. A lámpát több irányba is állítani lehetett az optimális fényhatás érdekében.
A második világháború után, az NDK időkben államosították a Midgard gyárat, amely ugyan termelt tovább, de szinte teljesen elfelejtették a céget.
1990-ben, a német újraegyesítés után Fischer fia, Wolfgang vette át a céget, majd pedig a mostohalánya és a nővére. Az Einsiedle-Rasch felvásárlás a csődtől mentette meg a családi vállalkozást, cserébe az üzletemberek mindent megkaptak: eszközöket, alkatrészeket, és a teljes archívumot benne sok száz eredeti rajzzal, fotóval, levéllel és irattal. Miután elmélyedtek az archívumban, rájöttek, hogy a TYP 113 lámpa tervét sehol nem vették nyilvántartásba, még a német nemzeti Bauhaus archívumban sem – mindössze egy diák, Marianne Brandt említette érintőlegesen.
Noha a gyár Türingiából Hamburgba költözött, minden más maradt az eredeti: az új szériát szintén manuálisan rakják össze, még a régi logót is meghagyták, mert „imádjuk a történelmet mögötte, és meg akartuk tartani ezt a kontextust.”
Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.