Hirdetés

Átadták a berlini Múzeumsziget új kapujának számító James Simon Galériát.

A James Simon Galériát Angela Merkel német kancellár nyitotta meg. Az építkezést számos bírálat érte, mert a beruházás az eredetileg tervezett 71 millió euró helyett csaknem kétszer annyiba, 134 millió euróba (mintegy 43,6 milliárd forint) került. A David Chipperfield által tervezett épületnek ráadásul már hat évvel ezelőtt el kellett volna készülnie.

A James Simon Galéria több mint 4000 négyzetméteres kiállítóterülettel rendelkezik és egy előadóteremnek is otthont ad. Legfontosabb funkciója, hogy mostantól a szigeten található összes múzeum bejárataként szolgáljon, ezért sokan a párizsi Louvre előtti üvegpiramishoz hasonlítják, míg mások az építési költségek emelkedése és az épület formája miatt a világ legdrágább ruhatárának csúfolják. A német sajtó egy része szerint viszont az új épület nem más, mint a Múzeumsziget 180 éves fejlődésének záróköve.

A galéria a korábbi raktárház területére került, az épületre egy tartóelem emlékeztet a Neues Museumba vezető átjáróban. A hatalmas faoszlop az építkezés egyik fő problémáját is jelképezi: a jégkorszakban jelentkezett kimosódás miatt a stabil alap megteremtése érdekében 1200 cölöpöt kellett búvároknak leverniük az iszapos berlini talajba. 

A galéria kőtalapzata magasan a csatorna vonala fölé emelkedik. Közvetlenül a vízparton egy sor vékony oszlop uralja az épület megjelenését. Széles lépcsősor vezet a fénnyel elárasztott előcsarnokba, ahonnan a jegypénztárakhoz, a ruhatárakhoz, a kávézóhoz, a szuvenírbolthoz, a nagy auditóriumhoz és a kiállítóhelyhez vezet az út. 

Az épületet James Simon zsidó származású német vállalkozóról és műgyűjtőről nevezték el, aki a XIX. század második felétől 1932-ben bekövetkezett haláláig mintegy 10 ezer műtárgyat adományozott a berlini múzeumoknak, és ezzel Németország egyik legnagyobb művészeti mecénása volt.

A Múzeumsziget a német főváros egyik legfőbb nevezetessége. A Pergamon Múzeum legfőbb kincsét, az ókori mezopotámiai nagyváros, Babilon legjelentősebb építészeti emlékének számító világhírű Istár-kaput naponta ezrek csodálják meg, akárcsak „a szépség istennőjét”, a Neues Museum kissé elsötétített kupolatermében üvegszekrényben elhelyezett 3400 éves Nofertiti-mellszobrot.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Megmozgatnál egy 25 tonnás betondarabot?

Megmozgatnál egy 25 tonnás betondarabot?

Jóformán súlytalan, puszta kézzel mozgatható betonelemeket állítottak elő egy kutatói együttműködés eredményeképp.

Óriástorony szívja magába a szennyezett levegőt Kínában

Óriástorony szívja magába a szennyezett levegőt Kínában

A tesztek szerint jól működik a hatvan méter magas légtisztító torony.

Amikor a középkor és a modernitás egy koncertteremben találkozik

Amikor a középkor és a modernitás egy koncertteremben találkozik

Kulturális és Kongresszusi Központ Torunban.

Hirdetés