A díjat kétévente adják át és a magyar művészek nemzetközi szerepvállalását segíti.

Ötödik alkalommal adták át a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, amit az alapító ír házaspár a magyar művészek nemzetközi szerepvállalásának segítésére hozott létre azzal a céllal, hogy változásokat indítson el a hazai képzőművészet külföldi megítélésében. A tízezer euró összegű elismerés nyertese 2019-ben Ember Sári lett. 

Fotó: Péter Csaba
A 2011 óta kétévenként meghirdetett Leopold Bloom Díj célja, hogy a hazai képzőművészek nemzetközi karrierépítését támogassa. A tízezer euró díjazású elismerés nyertesét június 15-én, a nemzetközi Bloomsday ünnepének előestéjén hirdették ki a Ludwig Múzeumban. Mary McLoughlin és John Ward műgyűjtők, a Maurice Ward szállító és műtárgyszállító cég tulajdonosai által alapított díjra beérkezett közel ötven pályázatból egy nemzetközi művészeti szakemberekből álló, háromtagú zsűri választotta ki a hat döntőst, majd közülük a nyertest, Ember Sárit. A díj alapítója, John Ward kiemelte: „Az alapítás óta fontosnak tartjuk a díj függetlenségét, amelyre a nemzetközi tagokból álló bírálóbizottság a garancia, akik értékes, konstruktív visszajelzést adnak a magyar művészek munkáira. Hisszük, hogy a díj elősegíti a szorosabb képzőművészeti kapcsolatok kiépítését Magyarország és a nyugat-európai országok között.”

A zsűri - Paul O’Neill (a Helsinkiben működő PUBLICS kurátori ügynökség, rendezvényhelyszín és könyvtár művészeti vezetője, az egyik legfontosabb kutatás-orientált kurátor), Gabriela Kotiková (a Prágai Kortárs Művészeti Központ munkatársa, a Jeleni Galéria vezető kurátora) és Noor Mertens (a németországi Kunstverein Langenhagen igazgatónője) – a díjátadót megelőzően műterem-látogatásokon vett részt, hogy minél teljesebb képet kapjon a díjra jelölt művészek munkásságáról. A zsűri elnöke beszédében kiemelte,

Ember Sári munkái olyan fontos kérdésekkel foglalkoznak, mint a másság, a modernizmus, a formalizmus, a testünkkel való kapcsolat vagy az etnikai és faji különbözőségek. Teszi mindezt komplex módon például néprajzi vagy antropológiai kontextusba helyezve. 

Fotó: Neogrády-Kiss BarnabásFotó: Péter Csaba

A pályája kezdetén fotográfusként indult, Sao Paolóban születetett Ember Sári (1985) az utóbbi években az egyik legtöbbet utazó és kiállító hazai képzőművészévé vált. Tavaly az ő installációja nyerte a fiatal művészeknek járó Campari Art Prize elnevezésű díjat az Artissima nemzetközi kortárs művészeti vásáron, Torinóban. Ugyancsak tavaly kapta meg a Herczeg Klára junior díjat. Finom érzékenységű és magára a helyre erőteljesen reflektáló műegyütteseket alkot a legváltozatosabb anyagokat használva a papírtól a márványig. Művészetének legfontosabb témája az emberi fej ábrázolása, amelyet az archeológiai érdeklődés és a személyes történetmesélés metszéspontjába állít. A 10 ezer euró összegű elismerést Ember Sári a prágai Karlin Studiosban megvalósuló kiállítás és az ahhoz kapcsolódó költségek biztosítására használja fel.

A Leopold Bloom Képzőművészeti Díj hat döntősének – Asztalos Zsolt, Ember Sári, Erdei Krisztina, Kútvölgyi-Szabó Áron, Molnár Zsolt és Tranker Kata – munkái a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum Westkunst-Ostkunst című gyűjteményes kiállításának terében láthatók 2019. június 16. és augusztus 25. között. 

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A MÉD-ért versenyeznek az év legjobb épületei és tervei

A MÉD-ért versenyeznek az év legjobb épületei és tervei

Íme a Média Építészeti Díja 2020 döntősei, illetve a közönségszavazáson részt vevő alkotások.

Atombunkerből átalakított múzeum kapott rangos elismerést

Atombunkerből átalakított múzeum kapott rangos elismerést

Egy apró skót falu, Gairloch múzeuma kapta meg az Art Fund Év Múzeuma díját.

Kiosztották 2020 építészeti Nívódíjait 

Kiosztották 2020 építészeti Nívódíjait 

Debreceni családi ház, a budapesti Metrodom-Panoráma lakópark és a szentendrei Ferences Gimnázium kapták az elismerést.

Hirdetés