Megszületett a nyertes pályamunka a Reformáció 500. évfordulójának köztéri installáció pályázatára.

Megszületett a nyertes pályamunka a Reformáció 500. évfordulójának köztéri installáció pályázatára. Szabó Levente és csapata, a Hetedik Műterem Kft. nyerte a Reformáció Emlékbizottság alkotói pályázatát. Installációjuk úgy őrzi a reformáció emlékét, hogy közben tökéletesen illeszkedik a városképbe.



2017. január 6-tól lehet megtekinteni a Kálvin téren a Reformáció 500. évfordulójára szánt köztéri installáció pályázat nyertes alkotását. Szabó Levente és Polgárdi Ákos koncepciója alapján 95 db betonból készült egyedi burkolatelemet helyeznek el a Kálvin tér Baross utcai részén. A köztéri műalkotáson a reformáció hatástörténetét megalapozó egyetemes és magyar gondolkodóktól származó idézeteket olvashatnak majd a járókelők, zömében magyar, de angol és német nyelven egyaránt. A mű eggyé válik a térrel, miközben alig észrevehetően ki is emelkedik onnan.



“Koncepciónk egyszerre észrevétlen és látható” - árulják el a tervezők pályázatuk leírásában, majd hozzáteszik - „a létrejövő random kiválasztott burkolatelemek finom hálózata egy olyan alkotás lesz a Kálvin téren, amelyen áthaladva nap-mint-nap más idézetet olvashatunk el, folyamatosan interakcióba lépve az installációval” (Szabó Levente, Polgárdi Ákos).

A szakmai zsűri egyöntetűen a Szabó Levente pályamunkáját ítélte a legjobbnak, melynek tagjai Halasi Rita Mária designszakértő, kurátor, Dr. Lőrincz Zoltán művészettörténész, teológus és a Kaposvári Egyetem Művészetelméleti és Művelődéstudományi Intézet egyetemi tanára, Szabó Tamás, Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja és Wesselényi-Garay Andor, építészteoretikus, kritikus voltak. “Az alkotás szerencsére minden időjárási viszonylatban kiválóan működik, tehát nem kell attól tartani, hogy az idő előrehaladtával megrongálódik, vagy veszít az értékéből, fényéből. Emellett minden járókelőt képes megszólítani és egyértelműen kommunikálni a reformáció egyetemes üzeneteit.” - tette hozzá Wesselényi-Garay Andor a mű értékelésénél.
Szabó Levente és a Hetedik Műterem Kft. számos sikeres pályázatot és installációt tudhat magáénak, köztük az ELTE BTK II. világháborús emlékművét, az Egyetem Halottai Emlékművet, de hozzájuk kötődik a soproni Várkerület revitalizációja és a Móricz Zsigmond körtéren található ismert gomba műemlék teljes körű felújítása is.



A reformáció üzenete immáron láthatóvá és egyben “közvetlenül megélhetővé” is válik. Ahogyan Dr. Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság Miniszteri biztosa is állítja: “fontos, hogy a térben is átható módon megjelenítsük mindazt, ami a múltban érték és gazdagság volt.”

Az alkotáshoz kapcsolódó weboldalon a későbbiek során bárki megtekinteti, megoszthatja, sőt akár örökbe is fogadhatja majd a Reformáció 500 éves emlékét megelevenítő térköveket.

forrás: sajtóközlemény

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Budapest rejtőzködő téri világát tárja fel egy új könyv

Budapest rejtőzködő téri világát tárja fel egy új könyv

Szövényi Anna Budapesti terek című könyve a Terc kiadó gondozásában jelent meg.

Kié a tér az ülésed mögött?

Kié a tér az ülésed mögött?

Hogyan irányítják az életünket a birtoklás rejtett szabályai?

Nyolc budapesti közterületi fejlesztést végez a BKK

Nyolc budapesti közterületi fejlesztést végez a BKK

A Lánchíd és a Blaha felújítását mindenki ismeri, de nézzük meg a többi hatot is!

Hirdetés