A pályaművet Földes László Ybl-és Pro Architectura díjas építész, a zsűri megbízott elnöke​ méltatta.
 

A „Tradíció és Innováció – Tető az építészetben” építészpályázat 2023 épületfelújítás, bővítés, átalakítás kategóriának I. díját Zsuffa Zsolt, Kalmár László, Kronavetter Péter és Vörös Tamás (Zsuffa és Kalmár Építész Műterem) kapta a „Laky Kúria átalakítása, Csömör” pályaműért a Creaton versenyén. Az épületről korábban mi is részletes cikket közöltünk.

Földes László Ybl-és Pro Architectura díjas építész az alábbi szavakkal méltatta a pályaművet:

„A tervezők, borzalmas műszaki állapotban vették át a házat, amit súlyos felázások, potyogó vakolatok, leszakadt ereszcsatornák és eltört műkő elemek jellemeztek. A tiszta szerkesztésű neoklasszicista épülethez értő kezekkel nyúltak a tervezők. A bölcsőde funkciót kiszolgáló új térrendszer, tökéletesen illeszkedik a szimmetrikus neoklasszicista épület belsőbe. A térrendszert pince egészíti ki, melynek felújítása egy újabb ütemben készül. Sikeresnek bizonyult a kúria hátsó homlokzatához illesztett könnyűszerkezetes bővítmény, amely visszafogott pavilonos rendszerével, szerves folytatása a kúria, nagyvonalú, szimmetrikus térrendszerének. A pavilonok között meg tudott maradni két óriási hársfa, ami a tervezés során prioritás volt. A bővítés tömege szerényen meghúzódik az eresz vonala alatt. A homlokzat külső felújítása, visszafogott színvilágú, ízléses, harmonikus és elegáns, megtisztított. A decens elegancia a belső térben is folytatódik, finom pasztellszínekkel, érzékeny kortárs megoldásokkal.

Egy kis minimál art a klasszicista épületben. Amikor minden ennyire professzionális, akkor szinte természetesnek vesszük, hogy a felújított tető az eresztől a gerincig, hibátlanul lett megvalósítva. Mivel az eredti héjalás minden bizonnyal hódfarkú cserépfedés volt, ehhez hasonló karakterű cserepet kerestek a tervezők. Végül a CREATON RÓNA hornyolt tetőcserépre esett a választás, ami egyszeres tetőfedést és korrekt műszaki megoldást biztosít. Az egyenes vágású cserepeket alkalmazott végül a tervező, mivel azoknak „higgadtabb a megjelenése és egy pici kortárs ízt is kölcsönöz a hagyományos megjelenésű tetőnek. Összegzésként elmondhatjuk, hogy a tervezők remekül felismerték a neoklasszicista kúria építészeti értékeit, azokat nem próbálták felülírni, hanem inkább azok kidomborítására törekedtek. Mindezt ráadásul biztos kézzel és nagyon ihletetten valósították meg, így nem túlzás azt mondani, hogy európai színvonalú mű született. Gratulálok az alkotóknak a Zsuffa Kalmár Építésziroda teamjének.”

Forrás: Creaton




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A MÉD-ért versenyeznek az év legjobb épületei és tervei

A MÉD-ért versenyeznek az év legjobb épületei és tervei

Íme a Média Építészeti Díja 2020 döntősei, illetve a közönségszavazáson részt vevő alkotások.

Atombunkerből átalakított múzeum kapott rangos elismerést

Atombunkerből átalakított múzeum kapott rangos elismerést

Egy apró skót falu, Gairloch múzeuma kapta meg az Art Fund Év Múzeuma díját.

Kiosztották 2020 építészeti Nívódíjait 

Kiosztották 2020 építészeti Nívódíjait 

Debreceni családi ház, a budapesti Metrodom-Panoráma lakópark és a szentendrei Ferences Gimnázium kapták az elismerést.

Hirdetés