Lebegés

A Magyar Zene Háza speciális üvegszerkezetei.

A Magyar Zene Háza több területen is különleges bravúrokra késztette a hazai mérnököket. Márciusi fém-üveg tematikánk jegyében az épület lelkét jelentő üvegszerkezetek titkairól lebbentjük fel a fátylat. Stocker Györggyel, az üvegszerkezetek szaktervezését végző Stokplan Kft. vezetőjével, valamint Varga Bencével, a generáltervező M-Teampannon Kft. projektvezetőjével beszélgettünk.

 

 

Hogyan folyt a közös tervezés a japánokkal?

A Magyar Zene Háza egyedi megjelenése mögött különleges mérnöki megoldások sora húzódik meg, A homlokzati üvegfal 94 darab egyedileg gyártott, osztatlan és hőszigetelt panelből áll, ez Európában is kuriózumnak számít. Az akusztikai tervezéssel megbízott Nagata Acoustics Japán számos nagy koncertterme mellett dolgozott például a Los Angeles-i Walt Disney Concert Hall, a hamburgi Elbphilharmonie, a szentpétervári Mariinszkij Színház koncertterme és a Philharmonie de Paris akusztikai beállításán is. Nagata san (Keiji Oguchi, Nagata Acoustics Inc., Tokió) kiváló japán akusztikai szakember, minden paramétert pontosan meghatározott, nekünk „csak” tartanunk kellett magunkat az ő formát illető tervéhez. Ránk hárult az extravagáns szerkezet technológiai megvalósítása. 2015-ben indult a tervezés, akkor még nem volt biztos, hogy ilyen elegáns, egybefüggő üvegszerkezettel tud ez a ház megvalósulni. Magyarországon kiváló üveggyártó és megmunkáló cégek vannak, de ekkora méret gyártására a magyar üvegfeldolgozás nincs berendezkedve. 

 

 

 


Mekkora méretről beszélünk? 

A legnagyobb tábla 12 méter hosszú és másfél méter széles. Az üveget nem csak szabni kell, hanem megmunkálni, edzeni, hőerősíteni, laminálni stb. A mostani legnagyobb edzőkemence is maximum 6000mm hosszméretig működik. Ez a méret az én praxisomban még nem fordult elő, .

 

 

 

Varga Bence | Teampannon:
Kivitelezési szempontból a teljes felmenő szintek szerkezetépítését meghatározta az üvegek helyszínre érkezése, melyet a német gyártó határozott meg. Emiatt az összes alsó és felső beépítési részlet műszaki megoldását újra kellett gondolnunk közösen, a generál kivitelezőnek pedig a nagyméretű üvegekhez kellett igazítania a teljes építés időbeli organizációját. Az üvegtáblákat ugyanis garanciális ok miatt nem lehetett letárolni, folyamatosan érkeztek az építési helyre, és folyamatos, korai beépítésüket követően a tetőszinti vasbeton szerkezetek még épültek, terrazzót kellett csiszolni többek között. A tetőszerkezet építés közbeni lehajlása fentiek miatt hozzávetőlegesen 40 mm volt, ezt figyelembe véve kellett Stocker Györgynek és az acélszerkezeteket tervező Puskás Balázsnak a szerkezeti, nekünk, Teampannonnak (generál építészet) és az összes érintett szakág társtervezőjének az épületszerkezeti és épületgépészeti, villamos, stb. kapcsolatokat kialakítani. A hazai gyakorlathoz képest építészeti szempontból különleges volt az üvegek színárnyalatára, reflektivitására, a tömítések, távtartók, stb. színére vonatkozóan a mintáztatás menete, részletessége, valamint emiatt időigénye a kapcsolódó terrazzo és fa felületekhez képest.

 

Hogy találtak kivitelezőt?

A versenyeztetést az OROSházaGLAS Kft, egy kiváló cég nyerte, akik szakkivitelezésben nagyon járatosak. Referenciaként a Fazakas György által tervezett Bajza utcai Újságíró Székház üveghomlokzata szolgált, ami épp akkor lett kész, ugyanilyen 12 méter magas üveggerendákkal. Ennek a gyártmánytervezését is a mi irodánk végezte, ott még íves üvegek is vannak. Az OROSházaGLAS Kft kapcsolatrendszerében szerepeltek olyan német cégek, akik a méreten felüli üveg elemeket tudták gyártani. 

 

 

 


Műszaki paramétereit tekintve hogy épül fel ez a szerkezet?

Vázlattervtől a gyártmánytervekig folyt a tervezés, ami ritka az ember életében. Számomra ez valószínűleg a pálya csúcsa volt, ilyen volumenű épület nem nagyon épül a közeljövőben. Talán az új Közlekedési Múzeum lehet hasonló tervezési feladat, ott is nagyon érdekes, de más jellegű üveghomlokzat tervezésében veszünk részt. Visszatérve a Magyar Zene Háza épületéhez: a homlokzatszerkezet 4,5 méter hosszú egyenes szakaszokból áll, ami mögött 1,50 méterenként elhelyezett üveggerenda támasztja meg a homlokzatot. Egy ilyen elemet három nagy üvegtábla alkot, ez folytatódik aztán körben cikk-cakkban. 


Mire kell méretezni egy ilyen üveghomlokzatot?

Elsősorban a meteorológiai terhekre: szélnyomásra, szélszívásra, hőmérsékletre. Ezek nemigen tudják tönkretenni a szerkezetet, olyan biztonsági tényezőkkel dolgoztunk.. Építés közben a társvállalkozók figyelmetlenségéből adódóan, már beépítés után volt sajnos törés, így az is bebizonyosodott, hogy a táblák minden további nélkül cserélhetők. Emellett megfeleltünk a hanggátlási követelményeknek is, , hogy kívülről semmit snem lehessent hallani. Az egyidőbeni rendezvény lehetősége a Rendezvényteremben és a Külső Színpadon alapkövetelmény volt. A hőszigetelő képességét a ragasztott üvegszerkezetből készített szigetelő üveg biztosítja, kívül két 8 mm-es, belül két 10 mm-es tábla van összeragasztva a két réteg között légréssel. Az üveggerendák 10 mm-es lapokból laminált szerkezetűek, alul-felül acélsarukkal csatlakoznak az aljzathoz és a tetőfödémhez. 

 

 

 

 


Mi volt a legnagyobb kihívás?

A belső üvegfalaknak nem készült megtámasztása, az egymásnak támaszkodó, cikk-cakk alaprajzi vonalvezetésű üvegtáblák egymást merevítik. A külső üvegfal üveggerendáit azonban előre le kellett gyártani, akkor, amikor a ház még nem is állt. Az építészek, belsőépítészek számára a legfontosabb mondat, ami a tervre rákerül: A méretek a helyszínen ellenőrzendők. Na most erről itt szó sem lehetett. Térbeli Bim modell készült a tervezés során, a modellből egy speciális tudással rendelkező társaság, a DudaStudio közreműködésével nyertük ki az adatokat. Úgyhogy volt miért izgulni, de azt kell mondjam, hogy a Magyar Építő Zrt. nagyon pontosan dolgozott, illetve dolgoztatott, semmiféle méretbeli probléma nem adódott. 

 


Több helyen is van speciális üveg a házban. Ezekről mit kell tudni?

Az előcsarnokban elhelyezkedő üzlet üvegfala különleges, a padlóba befogott szerkezet. Szintén az előcsarnokban van egy üveggel borított nagy nyílás a födémben, ennek a specialitása, hogy ugyanolyan tűzgátló tulajdonsággal kellett rendelkeznie, mint a födémnek. Maga a szélfogó is egy gyöngyszem, az üveg alaprajzi síkjában épp fölötte törik, ennek a kiváltása is élmény volt. A tetőn kialakított felülvilágítók  - a fénykutak - egészen varázslatos fényjátékot tudnak adni, főleg felhős időben. 

 

 

 


Mindig törtvonalú volt az üvegfalak vonalvezetése? 

Az, hogy az ívek egyenesekből állnak össze, a belső kialakításból fakad, kezdettől így szerepelt a terven. A két belső terem burka határozta meg ezt a tört vonalú alakítást, aminek az akusztika az oka, így verődik diffuzitással vissza a hang. A jó akusztikát fokozza a színpad mögött elhelyezkedő, ferde lamellákból álló üvegszerkezet, ami a hangot az álmennyezet fölé továbbítja. Az elv, amit a japán tervezők kitaláltak, hogy kint ülünk a természetben, és hallgatjuk a zenét, az európai kultúrán nevelkedett elmének talán furcsa lehet, én magam is csak akkor értettem meg teljes mélységében ezt a filozófiát, amikor a kész teremben ültünk egy koncerten. Egyébként a tervezőknek tartott ünnepi esten felvettem a zongoraművész úr játékát, és később egy előadásom alkalmával lejátszottam a hallgatóknak – tökéletes az akusztika.

 

 

 

 

 

ÉPÍTTETŐ: Városliget Zrt.
TERÜLET: 9 000 m2
TERVEZŐ: Sou Fujimoto - M-Teampannon Építészmérnöki Kft.
KIVITELEZŐ: Magyar Építő Zrt.

ÜVEGSZERKEZETEK SZAKÁGI TERVEZŐJE (vázlatterv, engedélyezési terv, kiviteli terv, gyártmányterv - OROSházaGLAS Kft. megbízására) - Stokplan Kft.: Stocker György DLA okleveles építészmérnök, Bánsági Szilvia okleveles építészmérnök, Horváth Attila okleveles építészmérnök, Zsömbörgi Péter építész, Santos-Blastik David okleveles építőmérnök (vázlattervi, engedélyezési tervi fázisok);  - DudaStudio Kft.: Dudás Bence okleveles építészmérnök, Torma Péter okleveles építőmérnök, Varga Dorottya okleveles építőmérnök.

MEGVALÓSÍTÁS - OROSházaGLAS Kft.: Pálfai Tamás ügyvezető igazgató, Nagy Tibor divízió igazgató, Bódis Gyula felelős műszaki vezető, Rokob Zsolt létesítményfelelős

ACÉLSZERKEZETEKTerraplan’ 97 Mérnökiroda Kft. Puskás Balázs okleveles építőmérnök

 

Rajzok: a Stokplan kft jóvoltából


 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Közel 200 pályázón az építész szakma szeme

Közel 200 pályázón az építész szakma szeme

Lezárult az Év Homlokzata 2023 pályázat jelentkezési időszaka

Üveg a házon – különböző léptékben (X)

Üveg a házon – különböző léptékben (X)

A lakókomfort része – egy üveghomlokzatú épület esetén is – a természetes fény, a fényvédelem és hőszabályozás összhangja. Nézzük az üveg mögé – 3 külföldi példa röviden, különböző léptékben.

Hirdetés