A MATE Budai Campusában újrahasznosított anyagból készült, magyar designbútorokat adtak át

Előremutató fenntarthatósági elvek alapján készült, díjnyertes designbútorokat kapott a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Campusának közösségi tere. A Homm Bútor és Horváth Máté közös moduláris ülőgarnitúra családja, a MATCH, a Magyar Divat & Design Ügynökség design LAB inkubációs programjának köszönhetően jött létre. A pályázat célja olyan innovatív designbútorok fejlesztése volt, amelyek a gyártók és a tervezők között létrejövő kollaboráció eredményeiként születtek meg. A magyar tervező-gyártó páros ülőgarnitúráját október 11-én a körforgásos gazdaság szószólója, Balogh Levente üzletember adta át az egyetemnek.


A MATCH termékek forgácslapjainak akár 60 százaléka is származhat régi bútorok vagy egyéb faanyagok újbóli felhasználásából, ami megegyezik a körforgásos gazdaság törekvéseivel. A fenntarthatósági elemek sora azonban itt még nem ér véget; a párnák rugalmas töltőanyaga a gyártás során keletkezett poliuretán hab esedékből és poliészter vatelin maradékból, a kárpit teljes egésze pedig újrahasznosított PET-palackokból áll, míg a bútorokban megjelenő tömörfa, rétegelt falemez és fém alkatrészek teljes egészében újrahasznosíthatóak. 
 


Az Italgreen Hungary hozzájárulásával megújult közösségi tér új ülőgarnitúráját Balogh Levente, a Szentkirályi Magyarország Kft. elnöke és társtulajdonosa adta át az egyetem rektorának és tanszékvezetőinek. Az üzletember nagyra értékeli a hasonló kezdeményezéseket, hiszen a környezetvédelem és a fenntarthatóság nemcsak magánemberként, hanem cégvezetőként is rendkívül fontos számára. A Szentkirályi egyik kiemelt célja, hogy tíz éven belül átálljon a körforgásos gazdaságra, hulladékmentessé téve az ásványvízfogyasztást. 

„A körforgásos gazdasági működésre átállásnak három lépcsője van. A Szentkirályinál az elsőt már teljesítettük, vagyis a környezetbarát tervezésnek köszönhetően a PET palackok száz százalékban újrahasznosítható anyagból készülnek. A második lépés a palackok hatékony visszagyűjtése, hiszen csak annyit lehet újrahasznosítani, amennyi visszajut a gyártásba. Ezt szolgálja majd a jövő év elején érvénybe lépő betétdíjas rendszer is, amelynek bevezetése hosszú évek óta szívügyem. A harmadik pedig, ami a legfenntarthatóbb megoldás, a »palackból-palackot« alapelv, vagyis az a folyamat, amely során a régi PET-palackból új készül, ezzel pedig bezárul a PET-körforgás” – foglalta össze a körforgásos gazdaság felépítését Balogh Levente, aki szeptemberben a MATE Akadémián, mint meghívott szakmai előadó mesélt a hallgatóknak arról, hogy mi lehet a Szentkirályi sikerének titka.

„Számomra fontos, hogy támogassak minden olyan kezdeményezést, amely maximalizálja a körforgást. Ennek példája ez a bútorcsalád is, amelyet a MATE campusának adományoztam. Külön öröm, hogy ezzel egyben fiatal magyar tehetségeket is támogathatok” – fűzte hozzá az üzletember.

„Az újrahasznosított anyagokból készült bútorok koncepciója teljes mértékben beleillik a MATE körforgásos gazdaság érdekében végzett tevékenységébe. Egyetemünk világszinten kiemelkedő munkát folytat fenntarthatósági és környezetvédelmi területeken, valamint folyamatosan keressük azokat a hatékony módszereket és megoldásokat, amelyek révén sikeresen tudjuk bevezetni a körforgásos gazdasági folyamatokat a campusainkon” – mondta Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora.

 

Forrás: sajtóanyag
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Fenntartható bútorokat az egyetemekre!

Fenntartható bútorokat az egyetemekre!

A MATE Budai Campusában újrahasznosított anyagból készült, magyar designbútorokat adtak át

Körforgásban

Körforgásban

Gizella Loft néven született újjá az egykori Telefongyár épülete.

Városi hulladékból épül Gent deisgnmúzeumának új szárnya

Városi hulladékból épül Gent deisgnmúzeumának új szárnya

A városlakók maguk is gyárthatnak burkolótéglát a projekthez.

Hirdetés