Nem pörög a lakáspiac?

19 százalékkal kevesebb tranzakciót regisztráltak a budapesti lakáspiacon a tavalyi évben.

A budapesti lakáspiacon 29 305 tranzakciót bonyolítottak le tavaly, ami a 2018-as adatokhoz képest 19 százalékos visszaesést jelent, derült ki a KSH összegzéséből. Mindez azt támasztja alá, hogy már a járvány kirobbanása előtt lanyhult a lakáspiac pörgése, amit tovább lassított a kedvezőtlen gazdasági környezet.

Lassul a piac a fővárosban – Fotó: Thomas Winkler / Unsplash

Az adásvételek rangsorát megingathatatlanul a XIII. kerület vezeti. Az Újlipótváros, Vizafogó, Angyalföld és Lőportárdűlő városrészekből álló kerület első helye évek óta, így 2019-ben is megkérdőjelezhetetlen volt (3000 darab), míg a második legtöbb tranzakció a XI. kerületben köttetett (kevéssel 2500 felett), a harmadik hely a XIV. kerületé (kevéssel 2500 alatt), de a számok mindegyik esetben elmaradtak a 2018-as adatoktól. Ezer lakosra vetítve már más a sorrend, a belvárosi kerületek hagyományosan listavezetők: tavaly a VI. kerület végzett az élen (34 ezrelékkel), amelyet a VII. kerület (31,5 ezrelékkel) és az V. kerület követett (26,8 ezrelékkel). Vagyis népesség arányosan ezekben a kerületekben volt a legtöbb tranzakció tavaly.

A vándorlási mutató vegyes képet mutat: Budapestről tavaly 5700 emberrel többen költöztek el, mint ahányan ide
érkeztek. Ez azonban nem mindenhol járt népességcsökkenéssel. 

A KSH adatai szerint a vándorlásból fakadóan a XI. kerületben több mint 400 fővel emelkedett a lakosság lélekszáma, de még a IX. kerület is 200 fős népességtöbbletet könyvelhet el, míg a lista harmadik helyén a XIII. kerület végzett 165 főnyi gyarapodással. Miközben a város egészére a városkörnyékre költözés jellemző, ezekben a kerületekben továbbra is komoly kereslet van a lakásokra.

Az Otthon Centrum rendelkezésére álló információk szerint a tégla lakások fővárosi átlagos négyzetméterára 742 ezer forint volt az első kilenc hónap adatai alapján. A legmagasabb fajlagos négyzetméterár az V. kerületben alakult ki (1,050 ezer forint), ezt követi a legdrágább városrészek rangsorában a XIII. kerület (950 ezer forint), míg a harmadik a listán az I. kerület (900 ezer forint) – összegezte az Otthon Centrum tanulmányát Soóki-Tóth Gábor elemzési vezető. A panellakások esetében az átlagos négyzetméterár 524 ezer forint volt, a legdrágábban a XI. kerületben lehetett hozzájutni egy négyzetméterhez (630 ezer forint), míg a VIII. és XIII. kerületben ennél valamivel kisebb fajlagos árat mutatott ki az idei statisztika (608 ezer forint).

A családi házak átlagos eladási ára a 450 ezer forintot is elérte négyzetméterenként. A legtöbbet a XII. kerületben kértek (850 ezer forint), majd a XI. kerület (700 ezer forint) és a III. kerület (572 ezer forint) következett a fajlagos árakat összegző listán.

Az elemzési vezető elmondta, a fentiek tükrében nem meglepő az sem, hogy az Otthon Centrum III. negyedéves új lakás felmérése szerint a legtöbb új lakás a XIII. kerületben épül, ami 81 projektben majdnem 9 000 lakást jelent. A XI. kerületben 59 projektben 8 500 lakás kivitelezése kezdődött el, ez a második legnagyobb szám a fővárosban míg a szintén dobogós III. kerület 47 projektje a harmadik helyet érdemelte ki. A lakásszámokat tekintve azonban Ferencváros megelőzte Óbudát, míg a IX. kerületben épül a harmadik legtöbb új lakás (4800 darab) a fővárosban.

Az új építésű lakások átlagos négyzetméterára 1,045 millió forint volt Budapesten. A legdrágábbak a belvárosi és hegyvidéki részeken épülnek, de a legmagasabb fajlagos átlagárral az V. kerület lett az első kétmillió forinttal, melyet a II. és a XII. kerület követett átlag 1,8 milliós négyzetméterárral.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Lehet még olcsón újépítésű lakást venni?

Lehet még olcsón újépítésű lakást venni?

Több tényező együttes hatására ismét szárnyal az újépítésű lakások piaca.

Szárnyalnak a vidéki és az újépítésű ingatlanok

Szárnyalnak a vidéki és az újépítésű ingatlanok

Az elmúlt év ingatlanpiaci folyamatai és a jövő kilátásai.

GKI: javuló kilátások a lakáspiacon

GKI: javuló kilátások a lakáspiacon

A piaci szereplők a közeljövőben a túlkínálat csökkenésére számítanak.

Hirdetés