A Zsíros-hegy oldalában.

Egy új, alapvetően családi házas településrész születik Nagykovácsi Budapest felőli részén, ahol napjaink típus- és tipikus házai mellett időnként igazi egyéniségek is helyet kapnak. Ezek közül az alábbit, Földes László és Laczó Dániel munkáját az OCTOGON magazin 175-ös (2022/3-as) lapszámában is bemutattuk, Molnár Szilvia méltatásával.
 


Nagykovácsi Zsíros-hegy felőli lankáit az utóbbi néhány évben fedezték fel a házépítők maguknak, jelen ház tulajdonosaitól megtudtam, hogy az ő házuk építésének idején, öt évvel ezelőtt még kevésbé beépített volt a környék. Ezer négyzetméter körüli telkek, rajtuk szabadon álló házak, csend jellemző errefelé. Nincs messze Nagykovácsi központja, Budapest is közel, így abszolút ideális egy négytagú család – vendéglátóim – számára. Nagykovácsi Ófaluból ki-kisétálva szerettek bele a környékbe a tulajdonosok, majd döntöttek új házuk felépítéséről.

„Legyen valami merész”, gondolták, amikor a telek megvásárlása után arról kellett dönteniük, hogy alakilag milyen irányt vegyen a tervezés. Nem sátor-, sem nyeregtetős ház, jöjjön egy tiszta, struktúrájában mégis összetett, kubusos, világos geometriai forma. Két tervváltozattal indultak, és lényegében az egyikben megfogalmazott koncepció valósult meg teljes egészében – mindössze egy év alatt (!). Egymásra helyezett, de eltérő irányú és alaprajzú hasábok kapcsolatából áll össze a tömeg, a formát a helyszín adottságai és a telekosztás generálták, miként Földes László és Laczó Dániel műleírásukban megfogalmazták:

„Míg a terep itt legyezőszerűen nyílik meg az Ördög-árok völgye és a gazdag kilátás felé, addig a derékszögű telekosztás eltéríti a beépítési határvonalakat a kedvező tájolástól”.

 

Az alsó (földszinti) hasáb szabályos alaprajzú, hosszanti tömege a nyugati oldali telekhatár vonalát követi, a forma a változatos nyílászárókkal, teraszokkal, gazdag kertkapcsolatokkal Földesék pilisi Hosszú házának tömbformáját idézi. Szívnek, szemnek kellemes, praktikus a belső téri kialakítás, a földszinti térben rejlő plusz lehetőség. Kezdjük a mondat végén, de a ház elején: a kapu utáni első épületrész egy ma még félig nyitott, félig zárt helyiség – tároló −, de a későbbiekben benne teljes értékű szoba alakítható ki, ami rövid folyosóval az előszobához csatlakozik (onnan a bejárata).

 

 

Nyilván közhelynek hangzik az épületleírásokat ismerő olvasó számára a néhány sorra feljebb írt „gazdag kertkapcsolatok”, de a ház bejáratának elhelyezésére pillantva (fotó, alaprajz), egy szerencsés számára – ez lennék én – pedig a helyszínbejáráson tapasztalva mondhatom: itt ez már az előszoba előtt átélhető. Ugyanis a házba az oldalsó teraszról lépünk be, egy a család által különösen kedvelt, intenzíven használt külső lakótérről, így a megérkezés, az „otthonlét” a megszokottól eltérően már a bejárati ajtó előtt megtörténik.

A földszint a szociális és tárolóterek kivételével egybefüggő/egybefűzött tér, fő eleme a konyhával, étkezővel, nappalival és a kerti terasszal kialakított térszakasz. Látható, hogy a nappali néhány lépcsőfokkal alacsonyabban fekszik a konyha-étkezőhöz képest. Ezt a kialakítást is a terepadottságok indokolták, ahogyan a fentiekben idézett műleírás alapján kint megnyílik a terep a táj felé, úgy bent, lelépcsőzve a konyha-étkezőből: a magasságkülönbséggel, a nagyméretű ablakkal, teraszajtóval a konyha-étkezőhöz képest határozottabban tágasabbnak érezni a nappali terét.

 

 

A kiegyensúlyozott, klasszikusnak is mondható ütemhez képest az emelet másképpen hangszerelt. Míg a lent, a földszinti tömb a kerttel ápol nexusokat, az emelet a tájra figyel. Terasza, erkélye, kerti szalagablaka a panorámára, a környező természetes és épített környezetre irányul. Szabálytalan alaprajza, szertelensége – ahogy kilép a földszinti tömb által meghatározott nyugati oldali épületsíkból (ez a kiugratott rész aztán plusz teret biztosít az egyik emeleti fürdőszobának), ahogy a keleti oldali túlnyúlás a tömb méretéhez viszonyítva igen karcsú, szórt állású oszlopokkal alátámasztott – a telek rajzolatára is reflektál.

Fent hálószoba, gyerekszobák, fürdők találhatók, izgalmas alaprajzukban − ami nem kis kihívást jelentett a berendezésben – visszaköszön a szabálytalanság avagy a merészség, ami tulajdonképpen az egyértelmű funkcionális igények mellett a házépítési program tételmondata volt.

 

 

A ház belakott, de persze még nem afféle kiírt írás, ahol már szinte minden végleges, minden kialakult. A kert még épül, formálódik, esetleg valamikor a földszinti vendégszobára is szükség lesz, talán a földszinti terek árnyékolása is más lesz évek múlva, ki tudja. Megint egy ház, ahol azt érezhetjük, jó lenne tíz év múlva újra látni, akárcsak egy fotósorozatban. 

 

 

Alapterület: 140 m2
Telekterület: 954 m2
Megvalósítás: 2017
Felelős építész tervező: Földes László (Földes és Társai Építésziroda Kft.)
Építész tervező: Laczó Dániel (Földes és Társai Építésziroda Kft.)
Kivitelező: Éles Péter 


 

 

További képek a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Hétmillió dollárért adták el Frank Lloyd Wright fiának egykori otthonát, amelyet az építész tervezett

Hétmillió dollárért adták el Frank Lloyd Wright fiának egykori otthonát, amelyet az építész tervezett

Az építész iskolájának volt tanítványai vásárolták meg.

Hirdetés