TOP TRIÓ elnevezésű sorozatunkban mindig egy-egy általunk felkért építésziroda fejti ki a véleményét három kedvenc épületéről – építészek építészekről.

Építészek méltatják kortársaik munkáit, kiemelve a 2022-ben, illetve a közelmúltban megvalósult három kedvencüket – ez a TOP TRIÓ. Ezúttal a Qvarta építészeit kérdeztük.
 

„A Top Trió felkérést megkapva egyértelmű volt, hogy mint Qvarta, olyan projekteket keresünk, ami valahol reprezentálja azokat a jó gyakorlatokat, amiket mi is szeretnénk a saját házainknál érvényre juttatni. Az irodát a három legrégebbi, ma is aktív tagja, Tőrös Ágnes (TÁ), Barta Fruzsina (BF) es Botos András (BA) képviseli. A három megtalált ház közös metszet, vagy közös élményen való osztozás eredménye.”


1. Bólintó ház az Apáca utcában
Tervező: Getto Tamás
Kivitelezés: 2006 
Fotók: Schunk Tímea 

„Mostanában hallhatjuk Getto Tamás nevét a Sztranyák Gergellyel közösen jegyzett Pécsi Vásárcsarnok kapcsán. A mi Top Triónk egyike is majdnem az lett, de arról a házról méltán hallunk majd még eleget. Amit végül a csapattal kiválasztottunk egy régebbi ház, Pécs belvárosának egyik első csendes utcájában. Ez még a jól dokumentált online megjelenések kora előtt épült, így a képanyagért köszönet illeti Schunk Tímeát, Getto Tamás egykori alkotótársát. Azért is különleges, mert ez az első kedvenc házam. Ahogy a felső szint kibillentése reagál a szemben lévő könyvtárépület alsó szintjének bebillentésére az valami egészen eltalált helyzet. Egyetemistaként sokszor megálltam itt és csak néztem, ahogy újraíródnak térfal síkok és az egész utcakép (TÁ). Ez a visszafogott, de tudatos gondolkodás tökéletesen jellemzi Tamást, ahogy ezt a Mesteriskolában is megismertük. Így ez az épület is az átbeszélgetett pécsi esték emlékét hordozza (BF).”
 

 



2. A soproni Voss-árvaház felújítása
Tervező: Józsa Dávid – Archi.doc
Kivitelezés: 2022
Fotók: Danyi Balázs

„A gondozási és nevelési terek építészete kiemelten kedves témánk irodán belül. Ez egy folyamatosan bővülő, tapasztalatokkal kiegészülő tudás nálunk, mely mindig alakítja a bennünk élő képet arról, milyennek is kell lennie ezeknek az épületeknek. A gyakorlat és az elvárások gyakorta eltérnek attól, amit ma előremutató építészetnek gondolunk. Ezért volt üdítő találkozni ezzel a projekttel. Egyszerre kortárs és kedves, építészes és rajzos, terei jól működőek és gondoskodóak. Kedvencünk benne az alaprajzi szerkesztés és az átrium maga. És még maradt egy kis tervezői kraft a belsőre is, amely így felülemelkedik a hazai átlagon. Mint egy most kezdő óvodás gyerek építész apukája elmondhatom, hogy szívesen járnék ide minden nap, ha nem 180 km-re lenne az otthonunktól (BA).”
 

 



3. Általános Iskola Szentpéterfán
Tervező: CAN Architects
Kivitelezés: 2023
Fotók: Alex Shoots Buildings / Alexandra Timpau

„Az osztrák-magyar határ innenső oldalán fekvő Szentpéterfa erős identitású horvát közössége pár éve iskola építésére vállalkozott. Ehhez szerencsés módon a CAN Architects csapatát választották partnerül. A ház az időnyomás és forráshiány présében is kiemelkedő, innovatív terekkel bíró, egyszerre időtálló és mai épület lett. Az iroda neve összeforrt a tanulási terek fejlesztésével és a közösségi tervezés módszertanával. Amire vállalkoztak az nem kevesebb, mint a hazai oktatás épített környezetében meghonosítani és megvalósítani a már ismert és bevált nemzetközi gyakorlatokat, valamint megtalálni a módját ezek további és folyamatos fejlesztésének. Ha ezt a vállalást csak gondolat szintjén megpróbálom egészében átfogni, akkor atlaszi feladatnak tűnik, ahogy épp az égboltot igyekszik megtartani a vállán. De ami egészében és egyszerre nem bírható, annak egy apró csücskét megkezdve, egy szálát megfogva mégiscsak neki lehet állni, a nyomás pedig érezhetően csökken. Megfogni egy szegletét egyet jelent azzal, hogy elkezdték és igen megy nekik.”
 


A szentpéterfai iskoláról írt, „A minőség limbóléce” című cikkünk az OCTOGON magazin 185-ös (2023/5-ös) lapszámában olvasható.

 


 

A Qvarta – már ha helyesen írják – negyediket jelent. Valamint egy harmadik évében járó építész irodát is budapesti stúdióval és borsodi műhellyel. Ezen túl egy csapatot is takar, akinek az építészet, belsőépítészet és épületgrafika hármason túl igénye van azt a bizonyos negyedik elemet keresni, amitől mindezek egy egésszé összeállnak. Alapításakor szétvetett minket a tettvágy, a csinálás öröme és ez mindeddig elhozott és elkísért minket. Az első időket bozótharchoz vagy jégzajláshoz hasonlíthatnánk. Mára elmondhatjuk, hogy van egy szuper csapat, ahol az elhivatottság, a tudás, a tehetség egyaránt jelent van. Sőt, még valami negyedik is, amit nehéz szavakkal megfogni. 


Qvarta | Web | FacebookInstagram

 

Qvarta ajánlására a sorozat következő részében a CAN Architects építészeit kérdezzük kedvenceiről.

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Egyenlő pálya?

Egyenlő pálya?

A Women in Architecture Hungary Instagram-oldal.

TOP TRIÓ | Larix studio

TOP TRIÓ | Larix studio

TOP TRIÓ elnevezésű sorozatunkban mindig egy-egy általunk felkért építésziroda fejti ki a véleményét három kedvenc épületéről – építészek építészekről.

TOP TRIÓ | Budapesti Építőművészeti Műhely

TOP TRIÓ | Budapesti Építőművészeti Műhely

TOP TRIÓ elnevezésű sorozatunkban mindig egy-egy általunk felkért építésziroda fejti ki a véleményét három kedvenc épületéről – építészek építészekről.

Hirdetés