Hirdetés

Építészek és túraegyesületi tagok menedékházak építésébe kezdtek Norvégia festői szépségű táján. 

A túrázók minden bizonnyal hálásak lesznek azért a kabinért, amelyet Norvégiában építettek fel, hogy némi meleget és menedéket biztosítson nekik barangolásaik során. Van benne kályha, ülőhely és pazar kilátás. A sorozat első kabinja 2018-ban készült el Hammerfest városához közel, hogy ezzel is népszerűsítsék a túrázást a környéken. Nem mellesleg a település az egyik legtökéletesebb helyszín az Aurora Borealis megfigyelésére.

Fotó: SPINN Arkitekter

Hiába járunk ugyanis Európa egyik festői területén, a természeti elemek nem éppen a legszebb arcukat mutatják errefelé, így sokkal kevesebb a túrázó, mint amennyit a Norvég Túraegyesület (DNT) látni szeretne - erre a problémára nyújt megoldást az a menedékkunyhó, amit a SPINN építésziroda tervezett. A SPINN később kooperált a brit FORMAT mérnökeivel, mert egy olyan konstrukció létrehozása volt a cél, amit a professzionális tervezés után a túraegyesület tagjai is össze tudnak szerelni, profi szakemberek segítsége nélkül.

A tervezés 2015-ben kezdődött, ekkor alakult ki a ház tojásformája, ám a természeti viszonyoknak ellenálló burkolat hosszabb gondolkodás tárgyát képezte. 

A helyszínt egy drón és egy fotogrammetriai szoftver segítségével térképezték fel, és ezeket az eredményeket használták fel a bivak kialakításához. Így jött létre a fából készült, kereszt-laminált fa héjszerkezet, amelynek 77 egyedi panelje úgy áll össze, mint egy 3D-s puzzle. A tervezők mindezt szimulált szélviszonyok között tesztelték, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy ellenáll a sarkvidéki viharoknak és szélsőséges szélviszonyoknak, akárcsak a hónak.
Fotó: SPINN Arkitekter
Fotó: SPINN Arkitekter

Mivel az építmény tervezése az elképzeltnél drágább lett, a vizualizációhoz és az animációhoz szükséges pénzt crowdfunding keretében gyűjtötték össze. Helyi vállalkozások szintén önkénteskedtek, az amerikai kenoby cég pedig a külső burkolatot finanszírozta. A terveknek megfelelően a szerkezet felállításáért és a helyszínre történő szállításáért a túraegylet tagjai feleltek.

A szerkezetet végül egy raktárban építették fel, és itt is tesztelték, majd részben visszabontották az elszállításhoz.

Az önkéntesek egy csoportja négy napon keresztül szerelte össze az előregyártott kereszt-laminált fa paneleket (CLT), miközben egy másik csoport a külső burkolat paneljeit vágta a megfelelő méretekre a SPINN tervei alapján. Az összeállításnál mindössze a kétrétegű bitumenes szigetelést és a szerkezet alapjának kiöntését végezték szakemberek, minden más az egyesület tagjainak munkája.

Forrás: SPINN




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Betonhidat nyomtattak Sanghajban

Betonhidat nyomtattak Sanghajban

Két robotkaros 3D nyomtatóval, mindössze 450 óra alatt nyomtattak egy több mint 26 méter hosszú gyalogoshidat Kínában. A számítások szerint a hagyományos építésnél 33 százalékkal került kevesebbe printelni. 

Öt év sem kellett a teljes energiafüggetlenséghez egy dán szigeten

Öt év sem kellett a teljes energiafüggetlenséghez egy dán szigeten

Dániában komolyan veszik a környezetvédelmet – bár a helyiek egy része szerint nem eléggé. Nemrég tüntettek is a kérdésben szerintük körülményes, lassú döntéshozók ellen, méghozzá joggal, ha tudjuk, mit értek el például Samsö szigetén az elmúlt években.

Vita a Notre-Dame huszártornyának újjáépítéséről

Vita a Notre-Dame huszártornyának újjáépítéséről

Miután a műkincseket és ereklyéket már az elmúlt napokban kimenekítették a tűzvész pusztította Notre-Dame-ból a Louvre múzeumába, pénteken az utolsó festményeket – 15 darab XVII. századi képet – is átszállították. A huszártorony újjáépítéséről viszont vita indult.

Hirdetés