Az egyes darabokat a terápián a résztvevők festhetik ki, amely megkönnyítheti a feltárást és a feldolgozást.

Erdei Rebeka diplomamunkájában a Hozzád fűződik projekt keretében egy terápiás termék-eszköztárat hozott létre, amelyhez egy már létező gyöngyfűzéses módszert vett alapul, de új, művészetterápiás megközelítésből vizsgálta a gyöngyöket.

Ennél a gyöngyfűzéses módszernél a gyöngyök egyes életeseményeket szimbolizálnak, megkönnyítik a történések feldolgozását, valamint az ezekről való kommunikációt.

A módszert Lisa Kay amerikai művészetterapeuta doktori disszertációjában dolgozta ki, egy létező művészetterápiás módszerről beszélünk tehát, amely azonban eszköztár hiányában nem épült be a köztudatba. Emiatt az alkalmazása nem jut el a terapeutákig, ha mégis, akkor jellemzően nem professzionális számukra, vagy túl körülményes a módszer alkalmazása.

Erdei Rebeka a gyöngyöket, gyöngy variációkat egy karakterrendszer alapján, 3D nyomtatással (polyjet) készítette el, így a módszert könnyen lehet alkalmazni úgy, hogy a terápia végén a résztvevő a megfűzött nyakláncot magával viheti. A terápiás élményt tehát a résztvevő úgy kapja meg, hogy egyúttal egy ékszer jellegű terméket is kap. A 3D nyomtatás lehetőséget teremt arra, hogy ezeket a gyöngyöket könnyen pótolhassuk a terápiákra illetve, hogy könnyen lehessen bővíteni, változtatni rajta.

A gyöngyök fehérre nyomtatva kerülnek a dobozba, így a foglalkozást színesíti az, hogy az elemeket személyre szabottan a résztvevők festhetik ki, aminek segítségével még jobban elmélyítik az adott ábrázolandó emlékekkel a kapcsolatukat, lehetővé teszi azok mélyebb megdolgozását.


  • Alkotó: Erdei Rebeka
  • Témavezető: Csernatony Fanni
  • Opponens: Komáromi Erzsébet
  • Intézmény: MOME, Design Intézet, Tárgyalkató szak, Fémműves szakirány
  • Év: 2020



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A Bugac mellett leégett ősborókás terület helyreállítása

A Bugac mellett leégett ősborókás terület helyreállítása

Szántó Hunor Albert Táj-restaurációs központ terve, amelyet a Piranesi pályázatra is neveztek.

Egyszülős Központ a szentendrei Papszigeten

Egyszülős Központ a szentendrei Papszigeten

Mózes Katinka diplomamunkája a KREA Design Iskola belsőépítész-enteriőrtervező szakán.

Családotthon Közösségi Élettér idősek számára

Családotthon Közösségi Élettér idősek számára

Dr. Kara Borbála diplomamunkája a KREA Design Iskola belsőépítész-enteriőrtervező szakán.

Hirdetés