A projekt Børge Ousland nevéhez fűződik, ő az egyik lehetséges felfedezője az Északi-sarknak. 

Három kabin és egy szauna - a Manshausen 2.0 a Stinessen Arkitektur tervei alapján készült el a Steigen-szigetcsoport egyik szigetén, egy olyan helyszínen, ahol a levegőben vágni lehet a csendet és a megfagyott leheletet, mivel sarkvidéki körzetben járunk. A szigeten él a világ legnagyobb rétisas populációja, és az első olyan terület volt Norvégiában, amely megkapta a White Flag International plastic free minősítését. Energia gyanánt vízenergiát használnak, az ételek alapanyagainak nagy részét helyben termelik meg.


Fotó: Adrien Giret
Ahogy a nevében is szerepel, van előzménye: a 2.0 valójában a Manshausen Island Resort névre keresztelt öko-komplexum kibővítése, amely Børge Ousland felfedező nevéhez fűződik.

Az 57 éves Ousland volt az, aki a legextrémebb módon jutott el az Északi sarkig és sokak szerint ő volt az, aki valójában felfedezte azt: 1994-ben egyedül, sítalpon, mindenféle segítség nélkül ért el a pólusig. 

A szigeten, amely egyébként egykoron halászati központ volt, eddig hét ház, egy szauna, egy étterem és egy könyvtár várta a kikapcsolódásra vágyókat, ez bővült most három új épülettel a Barents-tenger partján. Az építészeknek többféle körülményt figyelembe kellett venniük: a hullámok magasságát normál és szélsőséges időjárási körülmények között egyaránt, valamint az éghajlatváltozás miatt várható tengerszint emelkedést. A felhasznált anyagban így esett a választás az alumínium külső borításra, amely megvédi a házak alapjául szolgáló a fa szerkezetet a sós víztől. 
Fotó: Adrien Giret
Az épületek 2-4 fő elszállásolására alkalmasak, van bennük konyha és  étkező, valamint a poggyászok tárolására alkalmas felület. A szauna felépítéséhez a szigeten talált palatetőt, valamint az 1.0 során megmaradt építőanyagot használták fel. 

További fotókért kattintsatok ide




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Nagykőrös piaca, ahol pulzál az élet

Nagykőrös piaca, ahol pulzál az élet

Új piaccsarnok épült az alföldi mezővárosban.

Zoboki Gábor: Nagyon sajnálom, hogy lesz Budapesten magasház

Zoboki Gábor: Nagyon sajnálom, hogy lesz Budapesten magasház

Interjú az építésszel, aki egyáltalán nem rajzol számítógéppel.

Hirdetés