Az építészeti tervezés posztmodern megközelítése lehetővé teszi, hogy ihletet merítsünk a korábbi stílusok mindegyikéből. Ráadásul, a modern építészeti megoldások korában az építmény formájának összekapcsolását is lehetővé teszi az egész beruházás klímasemlegességének megtartását biztosító modern technológiákkal. Kiváló példa erre a Gyarmati Dezső Uszoda Budapesten.

 

Posztmodernizmus és a fenntartható építészet

Részben az építési ágazat által okozott klímaváltozások korában a posztmodernizmus új fejlődési szakaszba lépett, amikor az ilyen szellemben alkotott projektekbe további értéket – a természeti környezet védelmét – iktatott be. A fenntartható építészet – azaz az épített objektumokban a klímasemlegesség megtartását célzó megoldások – jól harmonizálnak az építészek alkotói vénájával, és nemcsak közcélú és lakóépületek, de főként igazi, kézzelfogható műalkotások létrehozását is lehetővé teszik számukra. Jó példa erre a Gyarmati Dezső Uszoda épülete.

 

Gyarmati Dezső Uszoda, Budapest, Magyarország. Alkalmazott rendszerek: MB-SR50N HI, MB-86N, MB-45


Gyarmati Dezső Uszoda – egy hely, ahol a történelem összefonódik a jövővel

A budapesti Gyarmati Dezső Uszoda már első pillantásra is imponálóan néz ki. Tervezői, a PLANT-Atelier Péter Kis és a Tecton Építészmérnöki és Tanácsadó Kft. világosan utal a dór stílusra. Egyesíti magában az alap nehéz, oszlopos formáját a grafitszínű pliszék könnyedségével, ami már messziről felkelti az arra járók figyelmét. Az egészre a híres római Diocletianus fürdőire emlékeztető épület ívelt boltozata teszi fel a koronát.

A belső tér két nagy medencét rejt magában. Az egyik mérete 51,5 x 25 méter, mélysége 220 cm, és 10 pályájával alkalmas úszóversenyek szervezésére. A másik, kisebb medence mérete 20 x 10 m, és 120 cm mélységével főként úszásoktatásra szolgál. A létesítmény területén van még egy harmadik, külső medence (21 x 33,3 m, mélysége 200 cm), ami vízilabda-mérkőzések szervezésére alkalmas. A belső lelátókon 1000 néző fér el, és a tető alatt büfé és fitneszterem számára egyaránt van hely.

A posztmodern tömböt összekapcsolták a jövő építészetének modern megoldásaival, és a létesítménynél alkalmazták az Aluprof cég megoldásait. Ezek közé tartoznak az épületben való tartózkodáshoz szükséges energia terén jelentős mértékű energiamegtakarítást eredményező, megnövelt hőszigetelésű MB-SR50N HI függönyfalak. A falakat olyan MB-86 ablak- és ajtórendszerek gazdagítják, amelyeket a jó hőszigetelési paramétereken kívül nagyfokú szilárdság is jellemez; ez teszi lehetővé felhasználásukat olyan masszív konstrukciókban, mint a Gyarmati Dezső Uszoda.

Az Aluprof megoldásait az építmény belsejében is felhasználták. Ilyenek a MB-45 rendszerek. Ezekből olyan stabil válaszfalakat építettek, amelyek lehetővé teszik a sportmedence megfigyelését a tágas előcsarnokból.

 

Let’s build a better future

A budapesti Gyarmati Dezső Uszoda posztmodern tömbje kiváló példa arra, hogy milyen sokoldalú ez az építészeti stílus. Egyrészt lehetővé teszi, hogy a tervezett építmény épülettömbjében egyesítsék a modern formákat a klasszikus formákra való számos utalással. Másrészt a létesítmény klímasemlegessége mellett az alacsonyabb üzemeltetési költségekkel járó környezetbarát, modern technológiákhoz is biztosít hozzáférést.

 

ALUPROF | Web | Facebook | Instagram

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Kiderült, kik lesznek az idei Aluprof Év Épülete verseny zsűrijének tagjai (X)

Kiderült, kik lesznek az idei Aluprof Év Épülete verseny zsűrijének tagjai (X)

Bejelentették, kik lesznek az idén 5. alkalommal megrendezett építészeti verseny zsűrijének tagjai.

Már lehet jelentkezni az 5. Aluprof Év Épülete versenyre (X)

Már lehet jelentkezni az 5. Aluprof Év Épülete versenyre (X)

Olyan pályázatokat várnak a nemzetközi versenyre, amelyekben Aluprof rendszereket alkalmaztak.

Hirdetés