Erről szóló cikkünk a 146-os, 2018/6-os lapszámunkból közöljük.

Különleges, nem elaprózott, egy-egy részletében mégis rafinált villaépület áll Budapest vonzáskörzetében. A B13 Stúdió tervezte otthon keleti és ezoterikus hatásokat vonultat fel, és tökéletes nyugalmat áraszt.

Adott egy különleges, trapéz alakú telek, az úttal szembeni végén egy tó, miközben a két szomszédos telek közül egyelőre csak az egyik beépített. „Az egész területet egy magánember fejleszti, aki eléggé szereti a modernizmust, ezért csak modern épületek valósulnak meg, ami végtelenül pozitív a számomra” – mondja a környezetről Bényei István vezető tervező. Esetünkben egy hihetetlenül nyugodt, intim villaépületről van szó, amelyet tanácsos óvatosan megközelíteni, elvégre kint is számos fontos apróságot vehet észre a figyelmes szem.

Az épület egyszintes, de a közösségi terek nagyobb belmagasságot kaptak

Például az utcafront felől nincs kerítés, ami „abszolút európai gondolkodásmód, és meghatározza a nyitottságot, részben a zártságot”. A megrendelőpár gyereke már elköltözött, ám ők még korántsem idősek, így egy végtelenül csendes, alkotói közeget képzeltek el maguknak, amelyet erősen meghatároz az ezotéria, illetve a keleti kultúra iránti elkötelezettségük. A kert elrendezése, növényzete megidézi a klasszikus zen-kerteket, találunk Buddha-szobrot is – és még mindig nem jutottunk el a házig, egy pillanatra ugyanis meg kell állnunk a terasznál.

Maga a terasz is szeparálható – hasonlóan a belső terekhez –, a szülői hálóhoz kapcsolódó teraszrész ugyanis egy behúzható fallal elválasztható a többitől, így oda nem lehet belátni egy nagyobb társasági eseményen – magyarázza Ivony Balázs társtervező, hozzátéve, hogy „ezek a mozgó falak is megidézik a hagyományos japán építészetből ismert rizspapír-falakat”. Ha időben éljük meg az építészetet, mozgunk a ház körül, a „dupla pergolák nagyon finom áthatásokat adnak, nagyon mozgalmas a ház, kitűnő árnyékokat ad”– teszi hozzá Bényei.

Látványos, a kompozíciót „fellazító" léces szerkezet

Nincs forgalom, állandó a vízcsobogás, ami segít nyugalmat teremteni odakint, de a ház odabent is szinte sugározza a békességet. „A női és a férfiúi funkciókat kőkeményen elválasztották, még sosem volt munkám, ahol ez ennyire szigorú lett volna, de működik” – fejti ki Bényei. Van tehát csak férfi és csak női szoba, ugyanakkor a társasági életnek is megvan a dedikált tere. A férfi és a női szobát egy-egy óriási üvegfallal választották le a nappali-konyháról, amitől jóval nagyobb a térérzet, amikor pedig „optikailag is le akarnak válni, nyugodt egyedüllétre vágynak, akkor elég elhúzniuk a belső függönyt”.

Akár az egész ház átláthatóvá varázsolható, szemben a férfi és a női szoba

Külön közlekedő nincs, helyette egymással kommunikáló terek vannak: a ház hosszanti tengelyének egyik oldalára került a nappali-konyha, a másikra a többi helyiség. Az intimitással való játékra ráerősít a belmagasság is, amely a hatalmas közös térben nagyobb, mint a férfi és női szobában, illetve a kisebb zugokban. Tovább játszik a térérzettel az utcai homlokzat, amelyen van egy hosszú, lamellás szerkezet, ahol átlátható az egész ház – ha a tulajdonos is úgy akarja. A belsőépítészetet szintén a B13 stúdió munkatársa, Rudinszky Bernadett tervezte, majd Bényeiék legnagyobb örömére a tulajdonos pár „átvette a ritmust”, nagyon jó érzékkel folytatta a lakberendezést, „ami a világ legjobb játéka”.

Fenn az egyik hálószoba részlete, egyedi bútorzattal

Nem lankadt az alaposság a bútorok kiválasztásánál sem: az egyedileg tervezett berendezések mellett egy német cégtől vásároltak bútorokat, a B13 arra reagálva készítette a további belsőépítészeti elemeket, ajtókat, falburkolatokat. Hallatlan precizitással összerakott, a hamar változó divatokon messze túlmutató mobiliák érkeztek, amelyeken a filcek, egyéb textilek mind-mind biogazdálkodásból származnak. A ház mind a valamivel több mint 210 négyzetmétere tökéletes nyugalmat és tisztaságot áraszt. És amikor sem a házban, sem a teraszon nem kíván tartózkodni a megrendelőpár, akkor egy belső átriumon felballaghatnak a tetőre egy-egy pohár pezsgővel a kezükben, megnézni a tó fölötti naplementét.

Alapterület (összes, nettó): 219 m2
Tervezés éve: 2015
Átadás éve: 2017

Építészet: Bényei István, Ivony Balázs (B13 Építőművész Kft.)
Belsőépítészet: Bényei István, Rudinszky Bernadett


További képek a cikk végén található galériában!
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A legmodernebb vetítési technikákkal nyit a GOBUDA Mozi

A legmodernebb vetítési technikákkal nyit a GOBUDA Mozi

Július 1-jétől a mozi a hét minden napján várja a filmrajongókat prémium moziélményével.

Fagyit akarooook!!

Fagyit akarooook!!

Fagylaltbár Brnóban.

Mennyei fürdőzés

Mennyei fürdőzés

Az Elysium Spa Pozsonyban.

Hirdetés