Budapest után Nagykátán épült ökotanterem a DS Smith támogatásával, kezdeményezésére.

A rendhagyó építmény tervezésében és megvalósításában a BME Lakóépülettervezési Tanszékével működtek együtt, melynek tervét az Egyetem két hallgatója, Szakál Emese és Zoboki Réka jegyzi. A párost spanyol és azori-szigeteki példák inspirálták, a környezettudatos alapanyag-választás a vállalat körforgásos gazdaságra irányuló missziójával van összhangban, a szerkezet raklapokból és fa pillérekből áll.


Élménypedagógia ökotanteremben

A környezettudatos szemléletformálás kulcsa a tapasztalás. Ennek lehetőségét teremti meg az élménypedagógia, amely kilép a formális oktatási keretek közül, és az impulzusokra, ingerekre, megtapasztalásra építi az ismeretátadás, készségfejlesztés folyamatát. Ezt kívánja támogatni a DS Smith, a fenntartható csomagolási megoldásokat nyújtó vezető vállalat az Ellen MacArthur Alapítvánnyal való együttműködése keretében 5000 fonttal járult hozzá Nagykátán a Váci Mihály Katolikus Általános Iskola udvarán megépült ökotanterem megvalósulásához.
 


Helyi közösség, szakmai és vállalati támogatás

A jövőtudatos csomagolási vállalat a BME Lakóépülettervezési Tanszékével működött együtt az ökotanterem projekt során, amely az Egyetem építészhallgatói, Szakál Emese és Zoboki Réka pályamunkája alapján valósult meg. A szerkezet moduláris elemekből áll, ami lehetővé tette, hogy közösségi építkezés keretében, önkéntesek által keljen életre, és a jövőben tovább bővítsék. A Cifra palota nevet viselő konstrukció központi elemét maga a közösség adja, e köré épült fel a teljes koncepció.

„A tervezési folyamat előtt lehetőségünk volt az iskolában workshopot tartani, ahol különféle tervezéselméleti játékokkal felmértük a gyerekek és a pedagógusok álmait, vágyait, hogyan képzelik el a szabadban való tanulást. A válaszok között legtöbbször az szerepelt, hogy olyan helyet szeretnének, amit egy kicsit nehezebb megközelíteni, el lehet bújni, fel lehet rá mászni és akár szabadidejükben is használhatják” – meséli Szakál Emese és Zoboki Réka.


A DS Smith a körforgásos gazdaság kritériumai mentén dolgozik és fejleszti termékeit, melynek része a tudatos alapanyag-választás. Így az ökotanterem tervezése során ugyancsak kulcs szempont volt, miből épül meg. A raklapokból és fa pillérekből álló szerkezet megalkotásához a tervezőpárost spanyol és azori-szigeteki példák inspirálták, egyik előképük az Orizzontale iroda CASA DO QUARTEIRÃO projektje volt, ahol macskaköves utcákban helyeztek el növényekkel befuttatott pavilonokat, ezzel becsempészve az óvárosba a természetet. A fa szerkezet mellett más érvek is szóltak.

„A Cifra Palotát mi kezdettől fogva az iskolával karöltve szerettük volna megálmodni, így olyan konstrukciót kezdtünk keresni, amit egyszerűen meg lehet valósítani. A választásunk a fára esett, mert így a lehető legtöbb munkafolyamatba be tudtuk bevonni a gyerekeket, nem mellesleg pedig a kedvenc alapanyagunk” – mondta el a tervezőpáros.


Azért, hogy a szerkezet hosszú ideig tartós maradjon, a gerendákat, oszlopokat csiszolás után két réteg lazúrral látták el, ezzel is védve őket az időjárás és a kártevők ellen. De a természet is szerepet játszik az ökotanterem állagának megóvásában, a helyszínen található fák lombkoronája szintén tompítja a környezeti hatásokat, emellett a gyerekek által díszített ponyvák gondoskodnak az árnyékolásról.

A két osztályt befogadó kültéri helyiség felépülését több mint 100 önkéntes támogatta: tanárok, diákok, szülők, az iskola volt tanulói és a vállalat dolgozói mind-mind részt vettek a munkálatokban.

„Végig azt tartottuk a legfontosabbnak, hogy egy olyan teret hozzunk létre, ahol a gyerekek szívesen töltenek el időt. Hiszen ha örömmel használják az adott teret, akkor tanulni is szeretni fognak benne. A design és a funkcionalitás kéz a kézben jár, hiszen gyerekekről van szó, a számukra tervezett installáció hatalmas igénybevételnek van kitéve, nagy hangsúlyt fektettünk a biztonságos kialakításra. Ennek érdekében egyszerű szerkesztésre törekedtünk, egy olyan függőleges-vízszintes rendszerre, ami a legsokszínűbben használható amellett, hogy az iskolában töltött idő nagy részében tanteremként funkcionál.”


A BME Lakóépülettervezési Tanszék részéről Dankó Zsófia egyetemi adjunktus és Vincze László egyetemi docens segítette szakmailag a program megvalósulását. Kiemelték, mennyire fontos, hogy a hallgatók egy olyan projektet vihetnek végig, amelyben megtapasztalhatják, mi a különbség egy közösség által létrehozott építmény és egy olyan épület között, amelyhez nem kapcsolódnak a bennük élők vagy a felhasználók. Hiszen a közösség bevonódása révén egy adott helynek már az épülése pillanatában története lesz.
 


„Cifra palota, zöld az ablaka”

A nagykátai ökotanterem már a második Magyarországon, ami a DS Smith jóvoltából készült el: egy éve adták át a békásmegyeri Pais Dezső Általános Iskolában az elsőt, a tapasztalatok pedig azt mutatták, hogy mennyire lényeges, hogy a gyerekek közel kerüljenek a természethez, és a saját maguk által megélt élményeken keresztül fogadják be a környezettudatos gondolkodás esszenciáját. Sőt, a kültéri foglalkozások nemcsak a fenntarthatóság fontosságára és elsajátítására hívják fel a figyelmet, hanem lehetőséget biztosítanak a passzív vagy sajátos nevelési igényű gyermekeknek a kibontakozásra, arra, hogy sikereket érjenek el.

„A Budapesten felépített ökotanterem sikere egyértelmű volt minden érintett fél számára. Ebből fakadóan határoztuk el, hogy a jövőben szeretnénk folytatni ezen kezdeményezésünket, így támogatva a telephelyeinknek otthont adó városokat, közösségeket. Gyermekeink igényeinek megfelelő oktatási keretek és formák kialakítására kell törekednünk, hiszen minden segítséget meg kell nekik adnunk, amivel előmozdíthatjuk őket egy fenntartható és a természettel összhangban lévő élet kialakításában. Hálásak vagyunk, hogy ebben partnerünk volt a BME, valamint, hogy egy ilyen fiatal, kreatív, motivált és igazán üde szemlélettel rendelkező tervezőpáros álmai valósulhattak meg” – mondta Fekete Zsolt, a DS Smith magyarországi és szubrégiós ügyvezetője.


Forrás: sajtóanyag

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Ökotanterem a panelek között

Ökotanterem a panelek között

Helyi, egyetemi és vállalati összefogással zöld tanterem épült Békásmegyer lakótelepi negyedében.

Best of Ekler – Ami megépült, és ami megépülhetett volna

Best of Ekler – Ami megépült, és ami megépülhetett volna

Ma 18 órától folytatódik Ekler Dezső építész elméleti sorozata.

Életműdíjat ért a Párisi Udvar, de az életmű folytatódik

Életműdíjat ért a Párisi Udvar, de az életmű folytatódik

Bajnok Sándor, a Market Építő Zrt. műszaki igazgatója a Párisi Udvarnál szerzett tapasztalatait már új projektnél hasznosítja. Interjú.

Hirdetés