Miközben a NASA nagy erőkkel kutatja a Holdon való létezés lehetőségeit, a dán Bjarke Ingels Group a projekthez kapcsolódóan elkészített egy kunyhó koncepciót, amely a Holdon való lakhatás lehetséges formája lehetne. Ebben a kunyhóban a NASA kutatócsoportját szállásolnák el első körben, akik a tervek szerint 2024-ben landolnának a Holdon.

Ütős csapat állt össze a a Holdon való lakhatás vizsgálatára: a projektben a NASA és a BIG mellett részt vesz az ICON, az innovatív építési technológiák szakértője és a SEArch+, amely az űr jobb megértéséhez dolgoz ki különféle koncepciókat.

A cél egy olyan űrközpontú építési rendszer kifejlesztése, amely a jövőben lehetővé tenné a Holdon való építkezést. 

A Project Olympus hatalmas mérföldkőnek tekinthető, hiszen ez az első olyan kísérlet, amelyben azt vizsgálják, miképp lehetne építkezni egy földön túli területen. Bjarke Ingels a projektről elmondta, hogy a tervezéskor a „formgiving” tervezési szóból indultak ki, ami szó szerint azt jelenti, hogy formát adnak valaminek, ami eddig még nem kapott formát. Különféle nyomtatási technológiákkal tesztelik majd a Hold talajszimulánsát, ez pedig elvezethet egy olyan infrastruktúrához, amely a holdpor borította felszínen is lehetővé teszi az építkezést. Ha sikeres lesz a projekt, soha nem látott magasságokba emelheti a tudományt, a technológiát és az építészetet.

Bizonyos értelemben építettünk már a Földön kívül, tekintve, hogy az ISS-t (Nemzetközi Űrállomás), sőt annak közvetlen elődeit is kint, a Föld körüli pályán keringve szerelték össze, de kétségtelenül egy, a Holdra nyomtatott kunyhó közelebb állna a hagyományos építészethez.

Forrás: Designboom




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Holdkőzetből felépíthető űrbázis?

Holdkőzetből felépíthető űrbázis?

A Paulinyi & Partners tervei szerint valósággá válhat a most még csak a tudományos-fantasztikus filmekből ismert űrkolóniák létrehozása.

Egy földöntúli textúrájú anyag a Földről – megérkezett az EQUITONE [lunara]

Egy földöntúli textúrájú anyag a Földről – megérkezett az EQUITONE [lunara]

Az új homlokzatburkolat-családhoz a világűr szolgált ihlettel.

Hőszigetelnénk, de tudjuk-e, mit használnánk, hogyan és miért?

Hőszigetelnénk, de tudjuk-e, mit használnánk, hogyan és miért?

Rezsicsökkenést és gyors megtérülést remélve készül hőszigetelésre a magyarok harmada.

Hirdetés