A városok titkos tartalékai

Rozsdaövezeti akcióterületté nyilvánították a BudaPart városnegyed fejlesztést a Kopaszi-gátnál.

Újbuda népszerű szabadtéri pihenő- és szabadidőközpontjával, a Kopaszi-gáttal szemben épülő új városnegyed, a BudaPart fejlesztés rozsdaövezeti besorolást kapott.

 

„A besorolás további lendületet ad a Kopaszi-gátnál épülő BudaPart fejlesztésnek és az itt épülő lakások iránti kereslet is nőhet, köszönhetően a visszaigényelhető 5 százalékos áfának” – hangsúlyozta Schrancz Mihály, a Property Market Kft. ügyvezető igazgatója. Hazánk harmadik legnagyobb ingatlanfejlesztő cégének vezetője hozzátette, hogy a bővülő rozsdaövezeti akcióterületek végső soron hozzájárulnak az építőipar kiszámíthatóságához.
 

A BudaPart fejlesztési terve

Schrancz Mihály emlékeztetett rá, hogy a vállalat első projektje a BudaPart 2016-ban indult, a különleges városrészként fejlesztett területből 10 hektár a Lágymányosi Öböl vízfelülete, és 20 hektár hektár városi park, amelynek része Budapest egyik legnagyobb közparkja, a Kopaszi-gát is. A megközelítőleg tíz éves, maximum hat fázisban megvalósuló beruházás – 54 hektáron épül, itt 15 lakóépületben 3 ezer lakás, 12 irodaházban 250 ezer négyzetméter irodaterület és 15 ezer négyzetméter kereskedelmi terület jön létre –, ahol mintegy 25-30 ezer városlakó élhet és dolgozhat a közeljövőben.

„A most bejelentett rozsdaövezeti akcióterületi besorolásról a 2021 májusában létrejött Rozsdaövezeti Bizottság döntött” – ismertette az ügyvezető igazgató. A testület javaslatok alapján határoz arról, hogy mely leromlott állapotú, korábban ipari vagy egyéb gazdasági célra használt ingatlanok kerüljenek be a programba. Eddig 46 területre érkezett kezdeményezés a bizottsághoz, ebből 16 akcióterületté minősítését támogatta a testület és hat terület besorolását hagyták jóvá.

A Property Market ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a BudaPart a legnagyobb rozsdaövezeti beruházás Budapesten.

„A rozsdaövezetek újrahasznosításával a közvetlen környezetük, de az egész város is profitál, megújulhat a városi infrastruktúra, felértékelődhet a környezetében lévő ingatlanállomány, ezzel párhuzamosan megjelennek a lakók mindennapi életéhez szükséges szolgáltatások is, így ezzel mindenki jól jár” – fogalmazott.

Schrancz Mihály

A rozsdaövezetek a városok titkos tartalékának számítanak, ezért a bejelentett első fecskéket újabb és újabb rozsdaövezeti akcióterületek kijelölése fogja követni Budapesten és vidéken egyaránt, hiszen a barnamezős fejlesztéseknek köszönhetően folyamatosan megújulhatnak a városok jelenleg alulhasznosított területei. Joggal mondhatjuk, hogy a rozsdaövezetek rehabilitációja Budapest fejlesztésének egyik kulcsfontosságú feladata – tette hozzá.

Schrancz Mihály kiemelte, a rozsdaövezetek fejlesztésére irányuló akcióterv célja, hogy az elhanyagolt ipari területeket helyreállítsák, kármentesítsék a fejlesztők, illetve új projekteket indítsanak ott, ezzel segítve a városrészek rehabilitációját. Kiemelte, hogy az egykori ipari övezetek nagy részén találhatóak kisebb vagy jelentősebb környezeti problémákkal sújtott területek, valamint műemlékvédelem alatt álló, egykori ipari épületek, amelyek fejlesztéséhez jelentős segítséget nyújt a szabályozás. A gyorsított és egyszerűsített beruházás mellett a Rozsdaövezeti Bizottság által kijelölt rozsdaövezeti akcióterületeken létrejövő lakófejlesztések legnagyobb előnye, hogy a lakások után még az 5 százalékos áfát is visszaigényelhetik a vásárlók – emlékeztetett. Schrancz Mihály hangsúlyozta, hogy a rozsdaövezeti besorolással járó áfa-visszaigénylés visszamenőleg nem érvényesíthető (a rendelet hatályba lépése előtti befizetések esetében), csak a további részletekre, vásárlásokra vonatkozik.

 


A barnamezős beruházások – amiatt, hogy a városszöveten belül jönnek létre – fenntarthatóbbak, hatékonyabban gazdálkodnak a meglévő erőforrásokkal, hiszen ezekhez a területekhez nem kell jelentős plusz közművet, utakat fejleszteni. A meglévő infrastruktúra hasznosítása sokkal ideálisabb, mint ha tovább terjeszkedne a város. A fejlesztéseknél fontos szerepet kap a várostervezés, a környezetvédelem és a társadalmi, közösségi igények kielégítése, ezért a beruházások komplex egységként kezelendők. „A cél az, hogy a rehabilitáció hozzájáruljon a városrészek környezetbarát módon való újjáélesztéséhez, a zöldterületek megóvásához, bővítéséhez” – tette hozzá a Property Market ügyvezető igazgatója.

Schrancz Mihály megemlítette azt is, hogy egy-egy rozsdaövezet felszámolása nem csak egészségesebbé, szebbé teszi a környezetet, de a létrejövő új városrészek hozzájárulnak Budapest és a vidéki nagyvárosok jövőbeni arculatának kialakításához is, ehhez pedig a jövő megoldásait kell a jelenben alkalmazni a fejlesztéseknél.

 

Forrás: sajtóanyag

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A BudaPart GATE irodaházban egy hónapra is bérelhetünk irodát

A BudaPart GATE irodaházban egy hónapra is bérelhetünk irodát

Évvégén adják át a közösségi szemléletű irodaházat.

Ezekkel a fejlesztésekkel gazdagodik idén Budapest

Ezekkel a fejlesztésekkel gazdagodik idén Budapest

Budapesti fejlesztések szempontjából idén sem fogunk unatkozni.

Hirdetés