Csak hát nincs akarat, az építész szakmán belül sem.

Rem Koolhaas szerint azzal a pénzzel, amelyet az országok kormányai a koronavírusra költöttek, a klímaváltozással kapcsolatos anomáliákat is rég megoldhatták volna, sajnálatos módon azonban erre az elmúlt évtizedekben nem volt politikai akarat. A holland építész úgy látja, hogy a világ a lehető leggyorsabban szeretne visszatérni a pandémia előtti állapotba, ehhez pedig semmi sem lehet elég drága.

Koolhaas szerint a járvány rámutatott arra, hogy ha valamit nagyon szeretnének elérni a döntéshozók, akkor szinte pillanatok alatt képesek cselekedni. Nincs az a pénzmennyiség, amelyet ne pumpálnának bele a gazdaságba, nincsen az az összefogás, amelyet krízis idején akár határokon átnyúlóan ne adnának meg egymásnak az országok.

Az építész szerint most látszik igazán, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos problémák is orvosolhatóak lennének, ha ehhez világszintű érdek fűződne.

Nemcsak globálisan nézve, hanem az építész szakmára vonatkozóan is hiányol egy közös akciótervet, amellyel tenni lehetne a bolygó megóvása érdekében. 

Az OMA építésziroda vezetője a deezen szervezte vitában kitért arra, hogy májusban a Nemzetközi Valutaalap becslése szerint a kormányok 9 trillió dollárt költöttek fiskális intézkedésekre és a világjárvány elleni küzdelemre.

Az ENSZ pedig tavaly kiszámolta, hogy ahhoz, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedését 1,5 fok alatt tudjuk tartani, éves szinten 1,6-3,8 trillió dollárt kellene erre áldoznunk.

Koolhaas megjegyezte, hogy nem ért egyet azokkal az emberekkel, akik szerint a világjárvány tartós változáshoz vezet mind a gazdaságban, mind pedig a mentalitásban. Már csak azért sem, mert a gazdasági érdek az, hogy minél hamarabb visszatérjünk a "normális kerékvágásba", amelyhez az utóbbi évek viszonylagos gazdasági jóléte hozzászoktatott bennünket, ebből pedig nem akarunk alább adni és áldozatot vállalni sem.

Koolhaas pesszimizmusa érthető, de reményt adhat az a tény, hogy egyre többen állnak ki a változás szükségessége mellett. A közelmúltban Shigeru BanKengo KumaJean Nouvel és Renzo Piano építészek közreműködésével 24, a világ gondolkodását meghatározó közgazdász, séf és designer közösen adott ki egy nyilatkozatot a „gazdaság kulturális újjáélesztésére”. A nyílt levél kiemeli a kultúra fontosságát és kijelöli az utat, amelyen a társadalmaknak el kell indulni, ha szeretnének maguknak egy fenntartható jövőt.

Forrás: dezeen




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Valami újat letenni, ami bevonzza a jót…

Valami újat letenni, ami bevonzza a jót…

Feltörekvők sorozatunkban ezúttal a Konkrét Stúdió alapítóival, Balogh Csabával, Deigner Ágnessel, Sirokai Leventével és Sónicz Péterrel beszélgettünk.

Akik csúcsra járatják a makettkészítést!

Akik csúcsra járatják a makettkészítést!

A Modelart Presentation maroknyi csapata Sopronból hódítja meg a világot – ha makettről van szó, náluk nincs lehetetlen. Interjú!

Hiteles, tudatos építkezéssel a Bécs-Budapest tengelyen
  • 2023-01-11 11:00
  • Deco

Hiteles, tudatos építkezéssel a Bécs-Budapest tengelyen

Interjú az URBA vezetőjével, Lengyel Mártonnal.

Hirdetés