A tesztek szerint jól működik a hatvan méter magas légtisztító torony.

Az első tesztek alapján mintegy 15 százalékkal csökkentette a levegő szállópor-tartalmát egy tíz négyzetkilométeres területen Hszian város hatvanméteres légtisztító tornya.

Csao Zsun-zsi, a Kínai Tudományos Akadémia Környezetkutató Intézetének munkatársa szerint az erős légszennyezettségű napokon akár ötmillió köbméter szennyezett levegőt is megtisztít a torony. Állítólag a szakember maga is megkérdőjelezte az építmény hatékonyságát, de

„amikor befejeztük a tesztüzemet, az eredmények egész jók voltak, megfeleltek a várakozásainknak”.

Csao ugyanakkor elismerte, hogy az ezer négyzetkilométernyi Hszian levegőjének teljes megtisztításához száz hasonló toronyra volna szükség.

A tíz méter átmérőjű tornyot 2016-ban építették egy átfogó, országos kutatási program részeként. A torony aljában lévő üvegházakba beszívják, majd napenergiával felmelegítik a szennyezett levegőt. A meleg levegő felszáll a toronyban, keresztülhalad számos tisztítófilteren, és tiszta levegőt enged vissza a város légterébe.

Kínában öt éve kezdett intentív harcot a légszennyezettség ellen a kormány. Noha a programoknak már látszanak az első eredményei, a Chicagói Egyetem tavalyi tanulmánya alapján a légszennyezettség miatt az ország északi részében három évvel rövidebb ideig élnek az emberek, mint délen.

Forrás: MTI




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A cseresznyevirág ihlette a tokiói olimpiai fáklyát

A cseresznyevirág ihlette a tokiói olimpiai fáklyát

Japán nemzeti jelképét jeleníti meg a 2020-as olimpiai játékok fáklyája, rózsa-arany színben, újrafelhasznált aluminiumból. 

Fényépítészet Japánból

Fényépítészet Japánból

Jamamoto Aszako a Keletiek Nyugaton, nyugatiak Keleten: Építészkongresszus 2019 című konferencián a fény alkalmazásának gazdag tárházát mutatta be.

Különleges térformálás a Távol-Keletről

Különleges térformálás a Távol-Keletről

Isigami Dzsunja a Keletiek Nyugaton, nyugatiak Keleten: Építészkongresszus 2019 című konferencián építészet és természet viszonyulásait elemezte.

Hirdetés