Egyetlen magyar résztvevőként jutott tovább az “új Žižkov városközpont” megformálására kiírt pályázaton a magyar csapat.

Egyetlen magyar résztvevőként jutott tovább az “új Žižkov városközpont” megformálására kiírt nemzetközi építészeti pályázat második fordulójába a BIVAK és a GUBAHÁMORI építészirodák, valamint Soóki-Tóth Gábor urbanista közös pályaműve. A 35 országból érkezett 98 pályázó csapat közül 12 résztvevőt hívtak meg a folytatásra, többek között a japán Sou Fujimoto és az amerikai Richard Meier irodáját.

A pályázat helyszíne Prága 3. kerületében, két forgalmas út kereszteződésénél található. Žižkov 1922 óta Prága része, az egyik legrosszabb hírű munkásnegyedből vált felkapott és dinamikusan fejlődő városnegyeddé. A Wikipédia szerint ebben a kerületben található a lakosságszámra vetítve a legtöbb kocsma Európában. A pályázat kiírója, a CENTRAL GROUP, Csehország legnagyobb ingatlanbefektetője, fontos szereplője a városrész megújításának, több megépült lakóépületegyüttes tervezését és kivitelezését bonyolította le a pályázati helyszín szomszédságában.

A beruházó célja az 1200 lakás felépítése mellett földszinti üzletek és vegyes városi funkciók, közösségi terek és egy új óvoda kialakítása is. A kiemelt városi csomópont miatt fontos bírálati szempont volt a városépítészeti koncepció minősége, az épületek tömegformálása, az igényes és jól artikulált városi közterek létrehozása.

Fotó: GUBAHÁMORI

Az akár 100 méter magas épület elhelyezésére is alkalmas terület Prága tágabb városképét is meghatározza, ezért a kiíró külön figyelmet fordított a sziluettvizsgálatra. Ezért az eredményhirdetését megelőzően a Prague Institute for Planning and Development konferenciát hívott össze a magasházak városban való megjelenésével kapcsolatban.

A magyar csapat pályázata a belvárosi zárt és a külvárosi lazább beépítésű, szabadon álló tömbök átmeneteként definiálta a korábbi távközlési központ területére tervezett lakókomplexumot. A telek kiemelt pozíciójába kerülő legmagasabb, szabadon álló torony mellett egy részben nyitott, a környékre jellemző, a keretes beépítést újraértelmező belső udvaros tömb került. Ezzel olyan sokarcú köztérhálózatot alakítva ki, melyben a privát-privát/közösségi-közösségi terek finom átmenetben kapcsolódnak egymáshoz.

A terv a második fordulóban a hat legjobb pályamű közé jutott.



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Rugalmasság és alkalmazkodás

Rugalmasság és alkalmazkodás

A CHYBIK+ KRISTOF nyertes terve Stara Boleslav általános iskolájára

Közel 200 pályázón az építész szakma szeme

Közel 200 pályázón az építész szakma szeme

Lezárult az Év Homlokzata 2023 pályázat jelentkezési időszaka

Melyik családi házat választanád? Melyik középület a kedvenced?

Melyik családi házat választanád? Melyik középület a kedvenced?

Az „Év háza” pályázóit szemlézi a közönség 2023-ban is

Hirdetés