A 2024-es megmérettetésén közel 200 munka versenyzett egymással. 
 

Az Építészfórum által alapított Média Építészeti Díja immár 20 éves hagyománnyal rendelkező, megkerülhetetlen szakmai esemény, melynek különlegessége, hogy zsűrizése a nagyközönség előtt zajlik. A díjat a médium két alapító főszerkesztője, Pásztor Erika Katalina és Vargha Mihály hívta életre azzal a céllal, hogy a legkiválóbb magyar építészeti alkotásokat ne csak a szakma, de az építészet iránt érdeklődők körében is bemutassa. Ebben az évben összesen 76 épületet, 89 tervet és 30 épített környezeti munkát neveztek a tervezők, amelyek közül egy közösségi alkotótér, egy monostor, egy kulturális központ, egy óvoda és egy családi ház versengett az év legjobb épületének járó díjért, a tervek között pedig öt diplomamunka mérkőzött meg egymással.

Épület és terv kategória

A legjobb épület díját idén a vezető magyar sajtóorgánumok képviselőiből és a szakma kiemelt szakértőiből álló zsűri a hargitafürdői Pálos monostornak ítélte oda, amelyet Macalik Arnold, Lázár Csaba és Szilágyi-Bartha József tervezett. A díjat Sümegi Noémi, az Index újságírója, a zsűri elnöke adta át. A meredek erdős helyszínen felépült, sokemeletnyi szintkülönbséget áthidaló remeteházban „ház a házban" módon kapcsolódik össze az erős mag (kápolna-könyvtár-konyha-tűztér) oszlopa és a köré szerveződő szerzetesi cellák. Mindezeket a hideg alpesi táji adottságok közepette egy belső kerengő gyanánt köti egységbe a hatalmas spirálba sodort, félemeletekkel szervezett torony. A tavaly felszentelt épület a viszontagságos hegyvidéki életforma, felesleget lecsiszoló egyszerűségében fogant.

Sümegi Noémi, Szilágyi-Bartha József, Macalik Arnold, Lázár Csaba (Fotó: Rácmolnár Milán)

A tervek közül a zsűri Skrabák Julianna KÖZTES HELY – Hordalékterek és rétegközösségek a Duna mentén című diplomamunkáját (konzulensek: Zombor Gábor, Csomay Zsófia) találta a legjobbnak. A díjat Csízy László, a KÖZTI Zrt. projektvezető építésze, az igazgatóság tagja adta át. Skrabák Julianna diplomamunkájában a Duna változó vizével együtt gondolkodva alakít ki egy szaunafalat, ahol a térhasználat a víz mozgásával együtt változik.

Csízy László, Skrabák Julianna (Fotó: Rácmolnár Milán)

Közönségdíj – Épület, terv és épített környezet kategória

Hasonlóan az elmúlt évekhez, a gálaesten az alkotók mutatták be saját projektjeiket: a díjért versengő épületeket és terveket, amelyeket a média és szakma képviselői értékeltek. A zsűri mellett a közönség is megoszthatta véleményét előzetes online szavazás formájában. A nagyérdemű tetszését ebben az évben a HVG és az Építészfórum összesített voksai alapján az épületek közül a velencei családi ház felújítása és bővítése nyerte el, amelynek tervezői Bordás Mónika és Bordás Tamás voltak. A díjat Dr. Pásztor János adta át. Az építészek egy hagyományos vertfalú ház mai újragondolásával és bővítésével valósították meg otthonukat, melyben a spontán saját kezű építés, a műépítészeti gondolatok és a megmaradt népi építészeti emlék alkot különleges egyveleget.

Dr. Pásztor János, Bordás Mónika, Bordás Tamás (Fotó: Rácmolnár Milán)

 

A közönségtől legtöbb szavazatot kapó terv díját Prépost Adrienn Anna vehette át a Demenciabarát Idősek Otthona diplomamunkájáért (témavezető: Vasáros Zsolt DLA) Bagi Lászlótól, a szakmai zsűri tagjától. A díjat a DVM group támogatta. Prépost Adrienn diplomamunkájában a demenciabarát terek építészeti vonatkozásait vizsgálta, és a kutatásából levont következtetéseket, tervezési irányelveket és tapasztalatokat egy olyan idősek otthona tervezésre fordította, amely megfelelő környezetet biztosít demens és Alzheimer-kórral küzdő idősek számára.

Bagi László, Prépost Adrienn Anna (Fotó: Rácmolnár Milán)

A szervezők ötödik éve adják át az épített környezet kategória közönségdíját, amelyet idén a KÖZTI Zrt. érdemelt ki a csákányospusztai templomrom felújításával. A díjat Kelemen Bálint, a KÖZTI Zrt. projektvezető építésze és Belecz Péter, a Market Építő Zrt. ROM Vándor programjának igazgatója vette át Nagy Zsolt Istvántól, a Wienerberger Zrt. marketingvezetőjétől. A középkori templomrom felújítása a KÖZTI Zrt. tervei szerint készült, a Market Építő Zrt. ROM Vándor programjának keretén belül. A rom műszaki állapotának helyreállítása és az esztétikai és történeti értékek méltó bemutatása volt a cél, kisléptékű kortárs kiegészítések segítségével.

Nagy Zsolt István, Kelemen Bálint, Belecz Péter (Fotó: Rácmolnár Milán)

Perika-díj és Mesterek köszöntése

Hatodik alkalommal ítélték oda a Perika-díjat, amely olyan kiválóságok eredményeinek méltatására szolgál, akik az építészet és más tudományos vagy művészeti ág határterületén mozogva, innovatív módon, kiemelkedő, társadalmi hatású értéket teremtenek. A díjat ebben az évben Csanádi Judit építész, díszlet- és látványtervező kapta, akit Asbót Kristóf belsőépítész, díszlettervező, televíziós rendező laudált.

Hulesch Máté, Csanádi Judit, Böröndy Júlia (Fotó: Rácmolnár Milán)

A gálaest fontos része a hagyományok ápolása. Egy olyan mestert tüntetnek ki minden évben, akire oktatóként, alkotóként sokan felnéznek, akinek sokan tartoznak hálával szakmai tudásért és segítségért. Ebben az évben Kaszás Károlyt, a BME Középülettervezési Tanszékének professor emeritusát, a finn építészet neves kutatóját köszöntötték fel a szervezők. A mestert Szabó Levente, a BME Középülettervezési Tanszék vezetője laudálta. A két elismerést Hulesch Máté és Böröndy Júlia, az Építészfórum szerzői, szerkesztői adták át.

Különdíjak

Az est folyamán több különdíjat is kiosztottak: a Digitális tervezés – Graphisoft különdíj nyertese az Archikon Architects Kft. lett a Puro Hotel Budapesttel, második díjat az Aspectus Architect Zrt. kapott az Airport Hotel bővítéséért. A díjakat Reicher Péter, a Graphisoft Magyarországért felelős igazgatója adta át.

Nagy Márton, Reicher Péter, Bognár Gergely (Fotó: Rácmolnár Milán)

Az Europa Design Belsőépítészeti különdíját Kern Orsolya, Karácsony Tamás és Gerzsenyi Tibor tervezők nyerték el a Solium Regni – Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközponttal. A díjat Feuertag Ottó, az Europa Design alapító ügyvezető igazgatója adta át, a laudációt Kovács Csaba építész, a MOME Építészeti Intézetének vezetője mondta.

Kovács Csaba, Kern Orsolya, Feuertag Ottó (Fotó: Rácmolnár Milán)

A Nagyberuházások különdíját a Gereben Marián Építészek részére ítélte oda a nemzetközi előzsűri a Budapesti Gazdasági Egyetem Könyvtár és UniZone munkájukért, a díjat a nemzetközi zsűri képviseletében Francesco Degl’Innocenti építészeti kutató, az amszterdami székhelyű Volume folyóirat szerkesztője adta át.

Francesco Degl´Innocenti, Gereben Péter, Marián Balázs (Fotó: Rácmolnár)

A Szónok Születik Retorikaiskola Legjobb prezentáció közönségdíját a helyszíni szavazatok alapján Lőrincz Barna és Dénes Péter csíkszeredai építészek nyerték el a zetelakai csűr-rekonstrukcióról szóló előadásukkal. A díjat Hoványi Márton retorikatréner, a Szónok Születik Retorikaiskola egyik alapítója adta át.

Dr. Hoványi Márton, Dénes Péter, Lőrincz Barna (Fotó: Rácmolnár Milán)

Média Építészeti Díja

A 2024-es megmérettetésén közel 200 munka versenyzett egymással, közülük a gálaestet megelőzően nemzetközi előzsűri döntött a legjobbakról. Az elbírálás első lépéseként a nevezett alkotások közül 10-10-10 munkát választott ki a nemzetközi előzsűri épület, terv és épített környezet kategóriában, akik döntősként a közönségdíjért versenyeznek, emellett megjelölte azokat a finalistákat is, akik a MÉD gála keretében prezentálhatták munkájukat a szakmai és médiazsűri előtt. Idén először, az ötödik finalista épületet a közönség szavazta meg. A döntős alkotások teljes listája itt érhető el.

A nemzetközi előzsűri 2011 óta szelektál a pályázatok között, ennek köszönhetően ezidáig több mint 20 nemzetközi szakértőt invitáltak arra, hogy megismerjék és véleményezzék a magyar építészet legfrissebb munkáit. Az előzsűri elnöke idén Matteo Costanzo, a római 2AP+A építésziroda társalapítója volt, további tagjai Jack Self, a londoni Real Review főszerkesztője, Cătălina Frâncu, a bukaresti székhelyű Zeppelin magazin főszerkesztő-helyettese és Francesco Degl´Innocenti, a holland VOLUME magazin szerkesztője voltak. A zsűri munkáját Hulesch Máté és Borenich Levente, az Építészfórum munkatársai segítették.

Francesco Degl´Innocenti a gálaesten az előzsűri képviseletében azt hangsúlyozta, hogy sok díj nem a kiválóságot jutalmazza, hanem inkább marketingeszközként szolgál. Különbséget kell ezért tenni a hiteles és a „gyanús” díjak között: ha van zsűri, akkor hitelesnek tekinthető a díj; ha nincs, érdemes óvatosnak lenni. Az előzsűri tagja szerint egy valódi díjat nem lehet megvásárolni, és büszkék lehetnek a MÉD jelöltjei, mert ez az elismerés – sok nemzetközi díjjal szemben – a zsűri alapos mérlegelésén alapul, ami valódi értéket ad neki.

Az elmúlt 20 év során a díjak odaítélésében közel 50 sajtóorgánum képviseletében több mint 50 újságíró vett részt. 2024-ben a médiazsűri tagjai voltak:

  • Sümegi Noémi / Index, a zsűri elnöke
  • Földes András / HVG
  • Bánszegi Rebeka / 24.hu
  • Tóth Jakab / Partizán
  • Szily László / 444.hu

A médiazsűri munkáját elismert szakmai szereplőkből álló zsűri segítette. 2024-ben a szakmai zsűri tagjai voltak:

  • Weiszkopf András
  • Somogyi Krisztina
  • Bagi László
  • Kopacz Hanna
  • Wesselényi-Garay Andor

Forrás: Sajtóinformáció / Nyitókép: Matos Gergő




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A folytonosságot építeni

A folytonosságot építeni

A TARKA Architects koncepciója az új pasaréti közösségi ház és plébánia tervpályázatán.

Európa csúcsán a Biodóm!

Európa csúcsán a Biodóm!

Európa legjobb szabadidős épülete a Paulinyi-Reith & Partners tervezte Pannon Park Biodóm. 

Hirdetés