A RIBA Stirling díjat elnyert 17 építész a klímaváltozásra és a rohamosan kipusztuló fajokra hívja fel a figyelmet. 

Az Egyesült Királyság legbefolyásosabb építészei fognak össze egy kiáltványban, melyben az olyan építészet és építőipar létrehozását sürgetik, melyek pozitív hatással vannak a minket körülvevő világra. Az éghajlatváltozás, a tömeges fajpusztulás komoly kihívások elé állítja nemcsak a szakmát, hanem az emberiséget is. 


Az Architects Declare Climate and Biodiversity Emergency kiálltványt 17, a RIBA Stirling díját elnyert építész kezdeményezte, melyet május 30. óta már 284 egyesült királyságbeli építésziroda irta alá. Mindezt hetekkel azután jelentették be, hogy az Egyesült Királyság parlamentje éghajlati vészhelyzetet nyilvánított ki - elsőként a világon. Az építészek ezzel szeretnék felhívni a szakma és a közvélemény figyelmét a lehetséges ökológiai katasztrófára és arra a tényre, hogy az épületek az energiához kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátás közel 40%-át teszik ki.

A szakmabelieknek nagy felelőssége van abban, hogy megbízóikat a "helyes irányba" tereljék, vagyis felhívják a figyelmüket azokra az anyagokra és koncepciókra, melyek védik és segítik környezetünket, miközben az építőipari szektort is meg kell győzniük arról, hogy olyan megoldásokat alkalmazzanak, melyek egyaránt megfelelnek a társadalom elvárásainak és a környezet ökológiai határait sem feszegetik. 

Az aláírók között ott van Alison Brooks Architects, David Chipperfield Architects, Foster + Partners és Zaha Hadid Architects is. 

2016-ban chicagói építészek egy csoportja már kiadott egy hasonló kiáltványt, amivel az építészet és a design környezetre való hatására és felelősségére szerették volna felhívni mind a szakma, mind a közvélemény figyelmét. 

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Merészen futurista építész kapta a Pritzker-díjat

Merészen futurista építész kapta a Pritzker-díjat

Iszozaki Aratát a világháborús pusztítás traumája indította el az építészet felé, az újabb generációkat viszont már az ő munkái inspirálják. 

Online térképen böngészhetjük a főváros épületeinek történetét

Online térképen böngészhetjük a főváros épületeinek történetét

Egy térképen megtalálható több mint 200 budapesti és vidéki épület története.

Szociális otthon, csak kicsit másképp

Szociális otthon, csak kicsit másképp

Egy japán építész vigvamot épített az erdőben, csak éppen nem indiánok laknak benne, hanem nyugdíjasok.

Hirdetés