Kortárs elemek, új funkciók, nagy tisztelettel a múlt iránt.

Csehországban, Modřicében jártak a M Á S építészek: egy nemzetközi pályázaton mérették meg magukat kolostor tervükkel. A koncepciójuk a helyi történelmi mintát követte, kortárs eszközökkel nyúltak egy történelmi műemlékhez.

A terv az épületegyüttes történetét veszi alapul, a hely történelmi sajátosságát követi. Az épület az idő múlásával, az új funkciós igényeknek köszönhetően folyamatos bővülésnek indult, és organikus hozzáépítéssel alakult ki a jelenlegi állapot - mely épületek együttes rendszere.

A terv ezt a folyamatosan kialakuló-hozzáépülő rendszert hivatott folytatni, mely tiszteletben tartja az épület már kialakult jellegét, mégis - a korábbi építési szakaszokhoz hasonlóan mely mindig additívan folytatta az addigi együttest -  kortárs eszközökkel nyúl a feladathoz.

A helyszín

Az épületegyüttes a városháza, a főtér és a templom között helyezkedik el, belső kertje a hagyományos, burkolt főtér egyfajta ellenpontjaként jelenik meg, egy kis ligetet hozva létre a belváros szívében. A terv urbanisztikai koncepciója szerint nyáron elmosódik az épület és a főtér határa - a teraszt és az udvart is aktívan lehet használni - télen pedig időjárástól függetlenül használhatóak az épület funkciói.

A térre néző korábbi főbejárat aktívan, egy kávézóterasszal kapcsolódik be a város életébe, és ezen felül két új alternatív gyalogos bejárat jön létre a terv szerint. Az egyik az udvart hivatott teljesen megnyitni az utca felé, a főtér funkcionális hiányosságainak kiegészítésére. A másik a templomkerthez közeli bejárat, mely az épület szigorúan vett főbejárata. Itt található a múzeum információs pontja illetve a könyvtár bejárata, és fő célja a templomkert, könyvtár-múzeum és a főtér szerves összekapcsolása.

Új narratíva/koncepció

Az épületegyüttes az új funkciók szemszögéből történő vizsgálata során az elemeket összekapcsoló közlekedő hiánya jelenti a legnagyobb problémát.

A terv koncepciójának alapja éppen ezért egy kerengő, mely lehetőséget nyújt az épület szabad bejárására. Ez a kerengő hivatott a multifunkciós igények kiszolgálására, az udvar terének strukturálására, illetve az elbontott  kerítésfal helyén egy kaput hoz létre, mely nyitott állapotban az udvart szinte teljesen egybenyitja a városi térrel.

A tervben a meglévő épületek terei restaurálásra kerülnek, a később épült, főleg boltozatos terektől idegen, nem eredeti válaszfalak elbontásra kerülnek. Így tágasabb, jobban használható, nagyobb terek jönnek létre. A kerengőre három új épületelem fűződik fel – egy csupán formájában új ‘burkolat’ a portikusznál, egy új emelet az istálló felett, és egy teljesen új épület a garázs helyén. A hátsó istállórész állékonysága statikai vizsgálat alapján kérdéses, építészeti értéke azonban megkérdőjelezhetetlen. A tervben ezért ez a tér újjáépítésre kerül, azonban a nyeregtető helyett hídszerűen a meglévő épület falait és födémét nem terhelve, új szint kerül az épület fölé. 

Az új épület a garázs helyén egy új előadóterem. Az előadó közvetlenül az udvari bejárat mellett helyezkedik el, így az épület alkalmas lehet a főépülettől teljesen független koncert vagy előadás lebonyolítására is. A természetes megvilágításáról felülvilágító gondoskodik.

Funkcionalitás

Funkcionális elrendezésében a terv az épületegyüttest 3 nagyobb egységre bontja. A főépületben kap helyet a múzeum, a gazdasági szárnyban a könyvtár, a garázs helyén pedig egy új előadóterem.

A régi és új  épületelemek egy többfunkciós fedett nyitott kerengőre fűződnek fel. A könyvtár beléptetője, az információs pult, és a múzeum jegypénztára a templomhoz közeli bejáratnál egy térben kap helyet, mely üzemeltetési szempontból is ideális, hiszen innen tárul fel könyvtár és a múzeum.

A múzeumlátogatás után jutunk el a kávézóba, ami a főtér felőli főbejáraton is közvetlenül elérhető. A könyvtár szintén a kerengőn keresztül közelíthető meg, a felnőtt szekciója a földszinten kap helyet, míg a gyermek az emeleten, ezek mindegyike akadálymentesen megközelíthető. A központi wc blokkot a főfunkciók geometriai közepén helyeztük el, hogy mindenkinek könnyen megközelíthető legyen. Az előadóterem a garázs helyén az udvar főbejáratánál helyezkedik el, mely szintén fedett módon, a kerengőn keresztül érhető el a főépületből, de közvetlenül az udvari bejáratból is megközelíthető.

A kiállítás a főépületben kap helyet, mely két kiállítótérből áll, egy időszakosból mely a kisebb terem, és az állandóból, mely az utcafronton helyezkedik el. Mindkét tér alkalmas kisebb és nagyobb tárgyak bemutatására. A látogató a kerengőn keresztül éri el a múzeumi tereket, és a látogatás után a kávézó-múzeum shopba folytathatja látogatását.

A pályázatot egy cseh és német építészekből álló projekt terve nyerte el.  




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Mintatervek készülnek az építészeti hagyományok megőrzéséért

Mintatervek készülnek az építészeti hagyományok megőrzéséért

Az online katalógus az építkezni vágyó családokat segíti majd.

Így nézne ki a megújult Városmajori Szabadtéri Színpad

Így nézne ki a megújult Városmajori Szabadtéri Színpad

A pályamű a szabadtériségre, és a parkkal, természettel kialakított kapcsolatra helyezi a hangsúlyt.

Északi fény Budapesten

Északi fény Budapesten

Szeredy Dorottya Petra enteriőrtervező diplomamunkájában a Bálna épületét gondolta újra: közösségi térként lehelne lelket a hányattatott sorsú épületbe.

Hirdetés