Meglehetősen gyorsan, két év alatt megépült modern alkotás, egyszerű, visszafogott díszítésekkel

Kedves László Könyvműhelye gondozásában tavaly megjelent Salgótarján modern építészete 1945-1990 című hiánypótló sétakönyv 2023-ban az OCTOGON online-ra költözik: minden hónapban egy, a szerző, Hartmann Gergely és a kiadó-szerkesztő Kedves László által kiemelt salgótarjáni épületet mutatunk be – Gulyás Attila nagyszerű fotóival – egy precízen kigondolt ritmus mentén. Ezúttal íme a Megyei Tanács egykori székháza (Megyeháza).

 

Amikor Salgótarján 1950-ben Balassagyarmattól átvette a megyeszékhely szerepét, szinte azonnal elkészült a terv az új hatalmi és adminisztratív központra, a Megyei Tanács székházára. A városrész legjelentősebb és legreprezentatívabb építészeti alkotása meglehetősen gyorsan felépült, az egyébként lassan induló beruházások mellett.

Tervét Németh Pál még éppen az 1951-es szocreál fordulat előtt alkotta meg, és 1952 végére már lényegében állt is a ház. Még inkább tekinthető modern alkotásnak, annak ellenére, hogy egyszerű, visszafogott díszítéseket számos helyen felfedezhetünk rajta. Mindenesetre

aszimmetrikus elrendezése, változatos tömegjátéka, a nemes és változatos homlokzati anyaghasználata, a nyílások arányai és sorolásuk ritmikája határozza meg leginkább az épület megjelenését.


A főbejárat szárnyát mintegy harminc méterrel visszahúzták az utcavonaltól, hogy az méltó előteret kapjon. A korabeli szocreál ideológiai kritika az Építés – Építészet folyóirat 1951/1. számában a díszítések ellenére úgy minősítette a tervet, hogy az „nem éppen a legszerencsésebb”, bár „a homlokzat, sok hibája ellenére is, újabb lépés a stíluskeresés útján”.

Az épület déli végén, a közgyűlési terem főút felőli homlokzatán 1956-ra hatalmas méretű, kőből készült domborművet állítottak fel. Ennek tematikája immár hamisítatlanul szocreál. A szocializmus társadalmi utópiájának szinte teljes arzenálját felvonultatja, a munkás, a paraszt és az értelmiség összefogásának korabeli toposzát hirdeti. Érdemes megfigyelni a jobb felső sarokban álló alakot, aki mintha mindebből inkább nem kérne, és búcsút intve távozni készül a díszes társaságból.

Az épület ma kívülről felújítva, példaszerű állapotban áll.
 

Megyei Tanács egykori székháza – Salgótarján, Rákóczi út 36.
Tervező: Németh Pál, Tálas Gyula (Közti)
Épült: 1952

 


„Salgótarján építése olyan, mint egy folytatásos építészeti regény” – írta 1976-ban a Magyar Építőművészetben Kubinszky Mihály építész, építészettörténész. Ennek az épített regénynek, megvalósult utópiának egy lenyomata ez az útikalauz. Az egyes épületek, mint a regények szereplői, önmaguk jogán is érvényes, sőt kivételes egyéniségek, de a történetet az egymással való kapcsolatuk, interakcióik jelentik. Ezeket a fő- és mellékszereplőket mutatja be ez a könyv. Magát a történetet pedig az olvasó személyesen élheti át igazán sétái során, miközben bejárja ezt a kivételes és sokrétű városépítészeti együttest.

Kedves László Könyvműhelye gondozásában megjelent Salgótarján modern építészete 1945-1990 című kötet többek között az ISBN könyv+galériában is megvásárolható erre a linkre kattintva.

És hogy még inkább kedvet csináljunk a könyvhöz, olvassátok el Zöldi Anna „Tiszta Amerika” című írását az OCTOGON online-on ITT.  
 



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Betemetett völgyhíd kiásására készülnek Salgótarjánban

Betemetett völgyhíd kiásására készülnek Salgótarjánban

Folyamatban van az engedélyek beszerzése.

Vidéki épületek nyertek az Év háza 2019 díjátadón

Vidéki épületek nyertek az Év háza 2019 díjátadón

Karlovecz Zoltán pécsi lakóháza, és a Járomi Irén, Kiss Gyula-féle nagykőrösi piac kapott elismerést.

Egy szerencsés csillagzat alatt született épület

Egy szerencsés csillagzat alatt született épület

A Telenor Ház egy jó pillanatban, jó körülmények közt épült, így lehet a mai napig is mértékadó. Zoboki Gábor mutatta be az épületet.

Hirdetés