10 éve nyitotta meg kapuit a felújított és kibővített Rudas Fürdő, ennek apropóján felidézzük akkori írásunkat a 116-os, 2014/8-as lapszámunkból.

A Várbazár újraélesztésével persze nem ér föl, de annak jótékony hatását folytatja a Duna-parti panoráma új eleme, a kibővített és megújult Rudas Fürdő. A reprezentatív sétakert harmóniája, kitáruló szépsége magabiztosan uralja a városképet, a Rudas viszont sokoldalú, izgató élményeket sejtet.

Lassan 450 éve kuporog a Gellért-hegy és a Duna szorításában a kis törökfürdő. Buda számára, noha többé-kevésbé folyamatosan használták, egészen a 18. század végéig csak valami szép, idegenszerű emléket jelentett a „külvárosban” megmaradt, nyolc boltíves kupola alatti, kör alakú vízmedence, hiszen a török kor után fürdőkultúra sokáig nem létezett. Az 1790-es években figyelt föl rá először a város vezetése, ekkor úgy-ahogy rendbe hozták, de kibővítése, a helyben működő gyógyforrások adottságainak kiaknázása csak az 1830-as években kezdődött. Innentől viszont megindult a Rudas fürdő karrierje.

Az áthajló tetőidomok látványa a Gellért-hegyrőlAz áthajló tetőidomok látványa a Gellért-hegyről

Először kádfürdőkkel vették körbe, vendégszobákat és biliárdtermet építettek hozzá, majd fél évszázad múlva, a kor igényeihez igazodva, népfürdő lett. Maga Ybl mester készített tervet az átalakításra, de végül 1884-ben Hofbauer János elképzelése nyomán fejlődött tovább, megtartva az Ybl javasolta klasszicista kompozíciót. Egy évtizeddel később kétszintes, karzatos úszómedence épült hozzá, színpompás majolika burkolattal, majd a 20. század fordulóján, az Erzsébet híd megépültével párhuzamosan (a Pestről érkező fürdőzőkben bízva) újabb átalakítás következett. Az első világháború idején az együttest délen lezáró Aranybárány fogadóból ásványvíz palackozó lett. Egyszóval a Rudas nőttön-nőtt, a házsorból épületkomplexum lett, egymástól elütő használatú és karakterű épületek tapadtak a hegy lábához, változatlanul szűk helyzetben, amelyet egyre nagyobb elvárások terheltek.

A Rudas többször is bizonyította, hogy Budapest a túlélők városa: itt egészen 2006-ig tartott a Kádár-korszak. 1945 után ekkor történt az első komolyabb beavatkozás, mindjárt óriási felháborodást keltve az ízlést, stílust és hagyományt egyforma vehemenciával romboló felújítással. A gagyi részletek és a megoldatlanul hagyott közlekedési helyzetek ellenére azonban kirajzolódott az a koncepció, hogy a fürdő történeti rétegei az alaprajzi szerkezetben egy nőtt város karakterét hordozzák, ezt érdemes, sőt erény megtartani, továbbgondolni és építészeti eszközökkel hangsúlyossá tenni. 2012-ben a Budapest Hévizei és Gyógyfürdői Zrt. alaposan átgondolt rekonstrukcióba fogott, ami – első lépésként a homlokzatokon – ezt a vonulatot vitte tovább: a színek és a részletképzés révén határozottan elkülönült az északi Juventus-szárny kádfürdős tömbje a nappali kórház kétszintes épületétől, majd a bejáratot és előcsarnokot magába foglaló, utcaszerű, földszintes folyosó és az impozáns uszodacsarnok következett. Mindezt a déli oldalon a szívfájdítóan romos állagú, rég bezárt palackozó zárta.

Az uszodacsarnok, az étterem és a wellness-szárny a Gellért-hegy felőli homlokzataiAz uszodacsarnok, az étterem és a wellness-szárny a Gellért-hegy felőli homlokzatai

A mostani megújulásban éppen ez a torzó kapott főszerepet. Vékony Péter építész és Medveczky Kazimir belsőépítész tervei nyomán, egyetlen év építkezés eredményeként a Rudas igazi fürdővárossá lett, olyan látványosság, ami az egész Duna-parti látványt felpezsdíti, mint a fürdőt kiszolgáló hévíz az ide betérők testét és lelkét. Az íves záródású, törtfehér homlokzatot a földszinten térdmagasságból induló, széles sávablak, az emeleteken üvegkorláttal határolt kilátóterasz futja körbe, legfelülre a törökfürdő kupolaformáját ismétlő boltívek alatt pazar panoráma medence is került. A homlokzat felületén kecsesen játszó, önmagába forduló girih-minta vibrál, az iszlám kultúra geometrikus díszítésével rokon, sejtelmes és mégis puritán, részben szemérmesen kitakarja az utca látványából az üveg mögött fürdőzőket, részben fel is hívja a figyelmet: valami kivételes élményt rejt odabent.

És tényleg. A déli szárnyban épült ki a Rudas új wellnessrészlege. A földszinten két közepes méretű (gyógyvizes) és két merülő medence, semleges tónusú térben, de élénk színű Zsolnay majolika-falikutakkal (az érzelmi hangsúlyok megteremtése mellett témájuk, a csavart szarvú bárányfej kedves utalással hozza vissza az egykori Aranybárány fogadó emlékét), a különleges ásványi összetételű vízhez illeszkedő, és az egyes medencékhez hőfokok alapján hozzárendelt, változatos színvilágú mozaik burkolatokkal, eltolt medenceszintekkel, úgy, hogy a bent pihenők a Duna és a hegy felé is teljes panorámában gyönyörködhessenek. A belső térben, finom jelzésekkel, de ismét felbukkan a homlokzati girih-mintázat kristályképlete, alig érzékelhetően dinamizálja az összhatást, a wellnessbe érkező, sötétebb tónusú, izgalmasan barlangszerű folyosónak a medencékhez irányító világosabb oldalfalát.

A girih-minta megsokszorozódása a víz- és üvegfelületek között a wellnessmedence körülA girih-minta megsokszorozódása a víz- és üvegfelületek között a wellnessmedence körül

A medencetér fölötte éttermet alakítottak ki, ami kívülről, az utcáról önálló bejárattal megközelíthető – belsőépítészetét sajnos nem a fürdőt tervező Vékony Péter és Medveczky Kazimir, hanem a bérlő ízlése alakította. Ennek köszönhető, hogy a nyolcvanas évek néhány igazán kínos pillanatát itt váratlanul ismét megkapjuk, az egyedileg lyuggatott székektől az álmennyezet negatív mintáiból kivirító színes fénypászmákig, a vaskos oszlopot borító diszkógömb-villódzásig. De legalább ki lehet ülni a teraszra, a folyópart látványa sok mindent feledtet. A legfelső teraszra kijutva a vendég már mindent megbocsát, itt kiderül, hogy az utcáról szemrevételezett kupola alatt valóban meleg pezsgővíz várja, az édes élet legédesebb momentuma. Mögötte, a folyosó bővületében egy kis bárt alakított ki a tervezői lelemény, ami közvetlenül az uszoda fölötti napozóteraszhoz kapcsolódik – nem kérdéses, hogy jövőre már ez lesz a város legkedveltebb nyáresti helyszíne.

A wellnessrészlegtől és az éttermi tömbtől az uszoda felé haladva, a belső térben még folyik az építkezés. Decemberre azonban itt, a korábbi hulladéktereket ötletesen kihasználva, elkészül a kétszintes szaunavilág, ahol a klasszicista boltívek alatt gőzkabinok, jeges merülőmedencék, párafülkék, szaunák ritkán tapasztalt változatossága fogadja majd a vendégeket, a wellness részben kibontott, emocionális és térbeli-szerkezeti hangsúlyokat hordozó színkoncepció itt még erőteljesebben érvényesül. Ide az uszodából már közvetlenül is fel lehet jutni, az előcsarnokon való áthaladás nélkül.

A Juventus-szárny megújult öltözőjeA Juventus-szárny megújult öltözője

Egyáltalán, az új átalakítás megszüntette a Rudas előcsarnokában uralkodó káoszt, átláthatóvá tette a térkapcsolatok szövevényét. A bejárattól induló folyosón, a pénztár után egyértelműen szétválnak az irányok a nappali kórház, az uszoda, illetve a wellness felé. A közlekedőterek egyértelműbbek lettek, kis igazítások jól használhatóvá varázsolták a falakon belüli fürdőváros bonyolult világát. Új ruhát, stílusos megvilágítást kapott a kórházi szárny öltözőtere, a halványzöld árnyalatok révén fénnyel telítődik még a külső világítástól elzárt folyosó is, visszafogott, letisztult részletek jellemzik a betegek terét. Az apró beavatkozásoktól, az egész kapcsolati rendszer átgondolásától, az uszodacsarnok zavaró elemeinek elhagyásától és az felső öltözőszint újraélesztésétől felragyogott az egész komplexum.

Vezető tervező: Vékony Péter (nirmana Építésziroda kft.)
Építész munkatárs: Chvalla Diána (nirmana Építésziroda kft.)
Belsőépítész tervező: Medveczky Kazimir (Medveczky & Gothárd Kft.)
Műemléki referens: Muskovszkyné Janotti Judit


További képek a cikk végén található galériában!
 

1 / 17 fotó



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Lenyűgöző lett Debrecen új fürdője

Lenyűgöző lett Debrecen új fürdője

Az „egyedi atmoszféra” nem üres kifejezés a BORD épületével kapcsolatban.

Formabontó fürdő Zalakaroson

Formabontó fürdő Zalakaroson

A Radisson Park Inn Hotel és Spa elszakad a fürdők hagyományos formajegyeitől.

Jógafürdő Debrecen mellett

Jógafürdő Debrecen mellett

Ember, jóga, természet és építészet viszonyait vizsgálja Horváth Anett diplomaterve. 

Lenyűgöző lett Debrecen új fürdője

Lenyűgöző lett Debrecen új fürdője

Az „egyedi atmoszféra” nem üres kifejezés a BORD épületével kapcsolatban.

Formabontó fürdő Zalakaroson

Formabontó fürdő Zalakaroson

A Radisson Park Inn Hotel és Spa elszakad a fürdők hagyományos formajegyeitől.

Jógafürdő Debrecen mellett

Jógafürdő Debrecen mellett

Ember, jóga, természet és építészet viszonyait vizsgálja Horváth Anett diplomaterve. 

Lenyűgöző lett Debrecen új fürdője

Lenyűgöző lett Debrecen új fürdője

Az „egyedi atmoszféra” nem üres kifejezés a BORD épületével kapcsolatban.

Formabontó fürdő Zalakaroson

Formabontó fürdő Zalakaroson

A Radisson Park Inn Hotel és Spa elszakad a fürdők hagyományos formajegyeitől.

Jógafürdő Debrecen mellett

Jógafürdő Debrecen mellett

Ember, jóga, természet és építészet viszonyait vizsgálja Horváth Anett diplomaterve. 

Hirdetés