Piros űrgömb a hetvenes évek Budapestjén.

Még megfejtésre vár, miért vonzódott annyira a ma retrónak nevezett korszak annyira a gömb-formához. Ami tény: a mindennapjainkat akkor csupa színes kör és gömb között éltük, méghozzá a lehető legélénkebb sárga, narancs és piros színekben, lehetőleg fényes műanyagból. Mindezen tárgyak legkülönösebbike a köztereken is megjelent, igaz, csak a föld alatt. Igazán sajnálhatjuk, hogy a metrófelújítás kapcsán elkerülte a tervezők figyelmét, de a hiány még pótolható, az információs célokat szolgáló piros űrgömb ma is megállná a helyét. 
 

A kisföldalatti – mai nevén 1-es vonal – végállomása a Mexikói úton a hetvenes években

A késő hatvanas-, hetvenes-, nyolcvanas évek divatja kétségkívül az erős hatásoknak kedvezett. Az élénk, telt színek, a citromsárga, a narancs és a piros (nem vörös!) előszeretettel párosultak egyszerű geometrikus alapformákkal, szimmetrikus kompozíciókkal. Minden forma között pedig a legkedveltebb a teljes vagy félkör volt, lehetőleg csillogó műanyagból.

 

 

Nálunk is ilyen, ráadásul spirális vezetékkel ellátott, lehúzható lámpa függött otthon a szobák közepén, egy piros és egy narancs. Előbbi elég kellemetlen fényt adott, cserébe nagyon izgalmasan lebegett a bútorok fölött, melyek maguk sem nélkülözték az íveket. Kerek volt szék, fotel és asztal, gömblámpák és gömb-hangszórók ontották az audio és vizuális jeleket,

 

 

Az akkori sláger, a természetesen műanyagból készült, ezer élénk színben kapható pille szék ma már kincset ér, őrzöm is rendületlenül, összekaristolt holttestében virágot tartok az erkélyen. A szék eredetije magát Philippe Starckot is megihlette, ne becsüljük tehát alá a hajdan minden konyhában, fürdőszobában ott álló szellemes darabokat. A textileken, csempéken, kültéri falburkolatokon szintén hódított a kör motívum, minden gömbök királynője pedig a fenségesen ocsmány diszkógömb volt.

Ebben a sorban különleges helyet foglal az a tárgy, amely mára már kikopott a köztudatból, pedig helyet kaphatott volna akár a hármas metró legutóbbi felújítása során is. A tárgyat Dezső Mozis Oldala tette közzé – Dezsőnek amúgy is sokat köszönhet a filmrajongók tábora, de ez a találat valóban kincset ér. A leírás szerint:

„Ez a gömb a 70-es, 80-as évek egyik jellegzetes darabja volt, közintézményekben (mozi, színház, könyvtár, múzeum), valamint metróállomásokon teljesített szolgálatot. A gömb alsó részében egy körtáras diagép reklámdiákat vetített, két nagy tükör segítségével pedig a vetített kép a gömb elején levő transzparens vetítőernyőn jelent meg. Mellette Dimitrov elvtárs fejszobra látható, ezzel autentikussá téve a régi mozik hangulatát."

A képen látható darab a Kaposvári Egyetem ajándékaként került Dezső gyűjteményébe, aki saját, nyilvánosan látogatható magán – mozi – múzeumában fogja majd bemutatni Budafokon, ahol Budapestről fog a masina régi képeket vetíteni. 
 


Bevallom, én erre az űrgömbre egyáltalán nem emlékszem, szemben sok lelkes kommentelő kortársammal, pedig a hetvenes-nyolcvanas években épp eleget metróztam. Most viszont szívesen látnám akármelyik felújított állomáson.

 

Köszönjük, Dezső!!!

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Üzenet a régi jövőből

Üzenet a régi jövőből

Piros űrgömb a hetvenes évek Budapestjén.

Megnyílt a Balaton egyik legcoolabb helye

Megnyílt a Balaton egyik legcoolabb helye

Retró és kortárs, kézműves sörök és helyi borok – ez mind a Káli Cool, és még sokkal több is.

Egyszülős Központ, Biennále és gyapjú ház az idei Highlights of Hungary jelöltjei között

Egyszülős Központ, Biennále és gyapjú ház az idei Highlights of Hungary jelöltjei között

Drón, robot, gyapjúház vagy esetleg egy közösségi tér lesz a nyertes? Inspiráló alkotások a hazai kreatív világból, január 28-ig lehet szavazni.

Hirdetés