Fejlesztő hegyező gyermekeknek, mesterséges intelligenciával támogatott kötőgép, valamint több városi revitalizációs projekt is szerepel az idei Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíj nyerteseinek a munkáiból nyílt kiállításon. 

Aki szeretne bepillantani a közösségépítés korszerű folyamataiba, drámai társadalmi jelenségek mögé vagy jól ismert márkák termékfejlesztési lehetőségeibe, esetleg megtudni azt, hogyan segíthet egy videójáték a mentális egészség fenntartásában, az jó helyen jár a MOME Zugligeti úti Campusán, ahol megnyílt a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíj 2023. őszi és 2024. tavaszi ösztöndíjasainak a kiállítása, a Sequences of Ideas: Shared Visions in Design című tárlat.

Megnyitó beszédében Koós Pál rektor az ösztöndíj névadójának, a világhírű formatervező Stefan Lengyelnek a szavait idézte: a design a termék lelkiismerete, mondta. Az ösztöndíjasok is szem előtt tartották ezt, mindkét félévben öt-öt hónap állt rendelkezésükre, hogy a projektjeiket továbbgondolják.

A kiállítás kurátorai, Viski Noémi és Bálint Júlia, feldolgozva a korábbi évek tapasztalatait, idén nyitottabb kiállítást hoztak létre. Az interaktív elemekkel gazdagított tárlat számos ponton ad lehetőséget a tárgyak megérintésére, több lapozható kiadvánnyal, filmmel hozza közelebb a fiatal alkotók koncepcióinak a megértését.

A könnyű faszerkezetes installációs struktúrában változatos műfajú tárgyak jelennek meg, a ruháktól a járműkoncepción, játékkonzolon át a bútorig. Moduláris elemei újrahasznosított anyagokból készültek, ezzel is tükrözve a fenntarthatóság fontosságát, és mobilizálva a közösséget. Mindez abban is megnyilvánul, hogy több MOME-alumni alkotóval, például Tóth Ádámmal és a Malom projekttel vagy a korábbi építészhallgató Kopacz Hannával működtek együtt a kiállítástervezés során.

A környezeti és társadalmi változások lekövetése mellett idén lényegesen több projekt foglalkozik a digitális technológia és a mesterséges intelligencia használatának az előnyeivel és hátrányaival, és – ettől nem teljesen függetlenül – a mentális jóllét kutatásával.

A tematikus párosítások jól kifejezik a generáció közös vízióit, az azonos tervezői szemléletmódokat. A sorozatszerűség a tárlaton nemcsak az egymást követő alkotások összekapcsolódó témáiban jelenik meg, hanem egy képeslapokból készített archívumfal formájában is, amely a korábbi ösztöndíjasok projektjeit mutatja be. Ebben megmutatkozik, mennyire fontos szerepe van a korábbi hallgatóknak is abban, hogy a mostani és a jövőbeni ösztöndíjasok milyen témákról és ügyekről gondolkodnak, és ezáltal mit adnak hozzá a MOME szellemi örökségéhez.

Stefan Lengyel nemzetközi szinten elismert tervezőművész, akinek a nevéhez fűződik többek közt az ikonikus Ganz csuklós villamos és a Calypso magnetofon formaterve, munkáit harminc alkalommal honorálták szakmai díjakkal. Az Esseni Egyetem és a MOME Formatervező Tanszékének a vezetőjeként a német és a magyar designszakma egyik legnagyobb hatású alakjává vált. A róla elnevezett ösztöndíjat a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány 2020-ban indította el, a program a hallgatók érdemi díjazása mellett nagy hangsúlyt fektet a résztvevők kompetenciáinak a bővítésére, iparági tapasztalataik fejlesztésére, valamint a szakmai integrációra. Az elismerésben részesülők hagyományosan innovatív ötletekkel, kritikus szemléletmóddal és társadalmi felelősséggel közelítenek a kortárs design kihívásaihoz. A 2024-es tárlat a 2020-as indulás óta a harmadik bemutatkozási alkalom az ösztöndíjasok számára.

Látogatható: 2024. 10. 16. – 11. 03., naponta 10–18 óráig
Helyszín: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem MOME GROUND, 1121 Budapest, Zugligeti út 9–25.

A kiállító hallgatók névsora: 
Áprili Gergő, Bajkov Aurél Valentin, Baranyi Fanni Zsófi, Bukovinszky Emese, Bunford Péter, Dontasz Zoi, Ernst Calla Bettina, Fazekas Zalán, Fedics Laura, Forgács Benedek, Galántai Maja, Gál Patrik Sándor, Garai Bernadett, Guthy Máté, Hecker Sára, Kain Eszter, Kiss Balázs Ágoston, Kőszeghy Anna, Lipótzy Kristóf, Muszka Sára, Nagy Csongor Boldizsár, Petrucz Ágnes, Rőczei Eszter Enikő, Sárdi Maja, Sáringer Anna, Szentiványi-Székely Enikő, Szilágyi Nóra, Takáts Fruzsina, Véghelyi Borbála, Vértessy Dorottya, Zoboki Zoltán

Forrás: Sajtóinformáció




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Az Arany Rajzszög idei győztesei a MOME-n

Az Arany Rajzszög idei győztesei a MOME-n

Hét tervezőgrafikust díjazott idén a zsűri.

 Európai szociális design hálózatot hozott létre a MOME

Európai szociális design hálózatot hozott létre a MOME

Tudásmegosztás, közös projektek, kutatások, kurzusok

A Ludwig Múzeum kiállítása megmutatja, hogy a hálózatkutatás hatékony eszköz kulturális jelenségek vizsgálatához is

A Ludwig Múzeum kiállítása megmutatja, hogy a hálózatkutatás hatékony eszköz kulturális jelenségek vizsgálatához is

A MOME és Barabási Albert-László közös projektje október 10-én debütál a Ludwig Múzeumban.

Hirdetés