Egy jó kávé?!

Kilencven éves a kotyogós.

Ugye mindenki emlékszik arra, amikor meglátogatta a nagyit, és a lötyögő fülű kávéfőzőt a gázra bűvészkedve kellett lesben állni, hogy még időben lekapjuk a műszert, mielőtt a forró lötty kifut? Illetve dehogyis lötty: az Alfonso Bialetti által 1933-ban feltalált masina azóta is a legjobb kávét főzi. A MOKA kilencven éves, Isten éltesse!
 

 

1933-ban, az olaszországi Crusinallóban működő üzemében találta fel és kezdte gyártani Moka Express néven Alfonso Bialetti azt a kávéfőzőt, ami azután meghódította az egész világot. A működése végtelenül egyszerű, a nyomás préseli át a forrásban lévő vizet az őrölt kávén. Az elvet Bialetti állítólag a felesége által használt, hasonló elven működő mosó berendezésének láttán alkotta meg. A mosógép elődje egy edényben forralta a vizet, amit aztán egy csövön át a mosószerrel elkeverve juttatott a ruhákra. 

 

 

Bialetti kotyogósa nevét a Yemenben található Mocha városáról kapta, mely kávéültetvényeiről volt híres. A design alapja egy nyolcszög alakú alumínium edény – az alumínium a futurista korszak kedvelt anyaga volt, a nyolcszög pedig a világ teljességét jelképezi a keleti misztikában – és mi más lehetne alkalmasabb a teljesség tökéletes átélésére, mint egy kényelmesen elhörpölt, jó csésze kávé?

 

 

Bialetti nem bízta a véletlenre találmánya diadalútját. Fia, Renato a képregény-rajzoló Paul Campani közreműködésével 1953-ban a korban úttörő reklámkampányt indított. A Campani által megalkotott kis bajuszos figura először képregényekben tűnt fel a kávé élvezetét és a berendezés egyszerűségét magasztalva, majd a kávéfőzők alumínium palástjára is felkerült, mint a márka szimbóluma.

1958-ban az olasz televízió Carosello című reklám-műsorában szerepelt a bajuszos emberke, akinek szinkronhangját Raffaele Pisu olasz komikus kölcsönözte. A rajzfigura a száját a szöveggel egyező módon formálta, ami szintén újdonság volt a korszakban, és a rekjámfilm ezzel az olasz reklámok aranykorának egyik ikonikus darabjává vált.

 

 

A kotyogóst szerte a világon gyártották, nálunk a szintén legendás Szarvasi Vas-Fémipari Szövetkezet készített ilyen elven működő, saját designnal megalkotott kávéfőzőket annyi más ikonikus termék – lámpák, tűzhelyek – mellett, egészen a rendszerváltás utáni felszámolásáig. A Fatima és Kalifa volt az a bizonyos darab a nagyinál, ami idővel elvesztette a műanyag fülét, a teteje lötyögni kezdett, és őrt kellett állni mellette, manapság viszont kelendő retró darab, amit az egyes típusok ronda porcelán felső része csak még értékesebbé tesz. Jó kávét pedig azóta is csak kotyogósban – ha nem hiszed, kattints a kotty.hu oldalra!

 

 

Forrás: domus

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Egy jó kávé?!

Egy jó kávé?!

Kilencven éves a kotyogós.

Nehéz ütősebb designt találni a könyvbe foglalt kotyogósnál

Nehéz ütősebb designt találni a könyvbe foglalt kotyogósnál

A Bialetti Bookban még valódi kávét is lapozgathatunk.

Fődíjasak lettek a hazai geológiai képződmények kerámia parafrázisai

Fődíjasak lettek a hazai geológiai képződmények kerámia parafrázisai

Nívós munkákat hozott a Kerámiaművészeti Biennálén most bemutatkozó diák szekció.

Hirdetés