Már a tél elején készülnek a jövő nyári hőségre, és a hősziget-jelenség ellensúlyozására.

A hideg idő ellenére az osztrák főváros már a jövő nyári hőségre és a hősziget-jelenség ellensúlyozására készül. A 6. kerületben található Esterházyparkban alakítják ki Bécs első hűsölő parkját párakapukkal, szökőkutakkal és sok-sok zölddel.

Teljesen átalakítják, és a felfrissülés szolgálatába állítják a bécsi Esterházypark elülső, 10 600 négyzetméteres részét. Az osztrák főváros első hűsölő parkjának a középpontja egy 30 négyzetméteres kör alakú, árnyékos, növényekkel dúsan beültetett hűsölő pont, ahol különböző magasságú és átmérőjű párakapuk és szökőkút járul hozzá a kellemesebb klímához. Ezeknek a megoldásoknak köszönhetően itt akár hat fokkal hűvösebb lehet, mint a környéken. 

Bécs első hűsölő parkjának a látványterve © Carla Lo

A hűsítő víz mellett a „Cooling-park” másik kulcsfontosságú eleme a növényzet. Csökken a beton- és aszfaltborítású felületek aránya, és nő a fűvel, bokrokkal és fákkal beültetetteké. A hűvös, árnyékos részen padok kígyóznak végig, amelyeken akár egy egész iskolaosztálynak elegendő hely van.

Bécs első hűsölő parkját két éven át tudományosan is tanulmányozzák: értékelik és tovább finomítják a hűsítő intézkedéseket és folyamatos lesz a tapasztalatcsere a kutatói szint és a gyakorlati megvalósítás között. 

A Cooling-park a Bécsi Kertészeti Vállalat, a 6. kerület, a Tenger Háza (Haus des Meeres) és a Bécsi Városháza által megbízott Carla Lo bécsi tájépítész iroda közös projektje. A hűsítő elemekért a Breathe Earth Collective és a Green4Cities GmbH alkotta dizájnercsapat felel. 

Bécs első hűsölő parkjának a látványterve © Carla Lo

De nem ez az egyetlen projekt, amellyel Bécs a klímaváltozás miatt egyre hosszabb és intenzívebb hőhullámok, valamint a hősziget-jelenség ellen küzd. 2020-ban városszerte összesen 137 000 négyzetméternyi parkot és zöldterületet újítanak meg, illetve hoznak létre. A kicsi és közepes parkprojektekre és a városfejlesztési területeken létrehozandó új parkokra jövőre 9,3 millió eurót fordítanak. Jövőre a város a kerületek zöldítési és hűsítési projektjeihez összesen 2,3 millió euróval járul hozzá; nyolcvanszázalékos költségátvállalással támogatja az utcai zöldhomlokzatok, vizes játékok, szökőkutak és párakapuk, párakapuval bővíthető mobil ivókutak telepítését a kerületekben, nagyméretű városi fák ültetését, fák alatti víztárolók, pergolák és egyéb növényekkel kombinált árnyékolók létesítését valamint a zöldterületek növelését az aszfalttal és térkővel burkolt felületek rovására. 

2020 elején kerül a bécsi közgyűlés elé az a zöldterületekről szóló új irányelv, amely kimondja, hogy a bécsi zöldterületek megőrzése és növelése az elkövetkező évtizedekben mindenek felett álló cél, és a jövőben ez az irányelv szolgál majd a mindenkori várostervezés alapjául. Az új irányelv azt is rögzíti, melyek azok a területek a városban, amelyeket a jövőben nem lehet beépíteni, illetve bármiféle burkolattal ellátni.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Otthon három nap alatt
  • 2023-10-25 09:00
  • Deco

Otthon három nap alatt

Kertkapcsolatos ház Bécs zöldövezeti részében

Divat, bioanyagok, maker culture

Divat, bioanyagok, maker culture

Interjú Fodor Cindyvel

Bécs új csúszdája adrenalinfüggőknek

Bécs új csúszdája adrenalinfüggőknek

Látványcsúszdát szereltek a bécsi Duna-toronyra

Hirdetés