Csak Nyugaton szerezhetnek BIM diplomát a magyar mérnökök

Hihetetlen tempóban fejlődik a technológia, ám az emberek is képesek követni ezt a tempót? A válasz nem túl kecsegtető: az építőiparban például ezeket a fejlesztéseket sokszor akadályozza a digitális eszközök ismeretének hiánya. Az építőipari digitalizáció dinamikusan fejlődik a nemzetközi piacon, amihez Magyarországon is minden szoftvertermék és szolgáltatás elérhető, ám a technológiák bevezetését komolyan hátráltatja a megfelelően képzett szakemberek hiánya. Tavaly 3899 műszaki diplomás végzett a hazai egyetemeken, de közülük senki sem kapott BIM szakirányú minősített képzést, holott az ilyen szaktudású alkalmazottakat kifejezetten keresik a magyar építőipari vállalatok és tervezőirodák.

Az építőipari digitalizáció új szintre emelkedik azáltal, hogy várhatóan két éven belül elkészül az európai közös BIM (épületinformációs modell) szabályozás. A Graphisoft mint az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN) tagja, a magyar építőipari digitalizáció elkötelezett támogatója és szolgáltatója, emiatt idén megújította és továbbfejlesztette saját BIM Classes képzési rendszerét. A Graphisoft nemzetközi tapasztalatai alapján úgy látja, hogy az iparági technológiai fejlesztést ma már kimutatható mértékben akadályozza a digitálisan képzett magyar diplomás szakemberek hiánya. A BIM-alapú felsőoktatási képzés hiánya sajnos az ambiciózus magyar munkaerő külföldre vándorlását is fokozhatja.

Magyarország előnyös helyzetben van a technológiát tekintve, hiszen a magyar alapítású cég,

a Graphisoft SE fejlesztette ki a világpiac első BIM alapú szoftverét (ARCHICAD), és 2016-tól a vállalat tulajdonosi cégcsoportjával létrehozta a teljes építőipart lefedő BIM szoftverkínálatot. Az építőipari digitalizáció az évtized végére Európában is felgyorsul, sőt az előrejelzések szerint a BIM technológiák EU forgalmi értéke meghaladja majd az USA-ét.

2021-re az USA-ban 2,85 milliárd euró, míg Európában 3,1 milliárd euró lesz a BIM technológiai piac mérete, ami mindkét piac esetén öt év alatt 11 százalékos bővülést jelent. 2021-re a prognózisok szerint a globális BIM-piac mérete 8 milliárd euró lesz (forrás: Cambashi BIMDesign Observatory and Internal Research). A BIM technológia ilyen gyors ütemű terjedése várhatóan a mainál erőteljesebb versenykülönbségeket eredményez az egyes országok szereplői között.

"A Graphisoft nemzetközi tapasztalata alapján azt mondhatjuk, hogy a modernizáció elterjedésének egyik eleme a jól képzett szakember, de ennél is nagyobb hajtóerőt jelentenek a sikeresen megvalósított BIM-alapú projektek. Ezek ugyanis a gyakorlatban bizonyítják be a technológia előnyeit. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a tervező, beruházó, kivitelező és üzemeltető cégek a digitális modernizálással a hibalehetőségek és a beruházások időigényének redukálásával átlagosan 20 százalékkal csökkenthetik építési költségeiket. A technológia rendelkezésre áll, de hatékony alkalmazásához képzett szakemberek kellenek." – nyilatkozta Reicher Péter, a Graphisoft SE regionális igazgatója.

A fejlett EU-tagállamok közül Nagy-Britannia, Finnország, Norvégia és Ausztria már megalkotta saját nemzeti szabványait és beemelte az üzleti élet mindennapjaiba illetve a szakemberképzésbe a BIM technológiát és tudást.

Tavaly 3899 műszaki diplomás végzett a hazai egyetemeken (forrás: Oktatási Hivatal), de közülük senki sem kapott BIM- szakirányú minősített képzést. Ha magyar cégek digitális tapasztalatokkal keresnek munkatársat, akkor vagy kiképzik saját maguk, vagy külföldi munkavállalót alkalmaznak.

A BIM rendszerek további előnye, hogy a teljes építőipari vertikumot képesek digitálisan összekötni, és akkor válnak hatékonyság szempontjából maximálisan kihasználhatóvá, ha a beruházásban részt vevő vállalatok mindegyike alkalmazza a technológiákat. Általában az építészirodák és a kivitelező cégek ismerik fel elsők között a modernizáció versenyképességi előnyeit és alkalmazzák az új technológiákat. Az elmúlt években szórványosan készített magyar felmérések azt mutatják, hogy a BIM fejlesztés nem minden hazai cégnek aktuális, de a fejlesztést későbbre halasztók is úgy vélekednek, hogy 4 év múlva a fejlesztés halogatása már piaci hátrányt fog jelenteni számukra.

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Szakmai támogatás a Graphisofttól az ukrán AEC szakembereknek

Szakmai támogatás a Graphisofttól az ukrán AEC szakembereknek

Ingyenes Archicad és BIMcloud SaaS licenceket kaphatnak a mérnökök.

Két különdíjas a Market 21 Days pályázaton

Két különdíjas a Market 21 Days pályázaton

A Market Építő Zrt. idén is pályázatot hirdetett diákok részére – a díjazott egyetemi hallgatók csapatonként 500 000 forintos pénzjutalomban részesültek.

Nem azt díjazták, amit terveztünk, hanem azt, ahogyan

Nem azt díjazták, amit terveztünk, hanem azt, ahogyan

A BuildEXT megkapta a Design Management Díj elismerő oklevelét.

Hirdetés