Egy bájos, kis léptékű családi ház nyerte el Svédország legrégebbi, legnagyobb presztízsű építészeti díját, noha olyan nagy név is a jelöltek közt szerepelt, mint a Bjarke Ingels Group.

Készítsünk egy házat, ami sok mindenre jó, korlátok helyett lehetőségeket tartogat, méghozzá minél többet – ez volt a svéd művésznő, Birgitta Burling és férje, Staffan alapvető kérése, és ebből született meg a Hamra House Gotland szigetén.

A kérés tökéletesen illett a munkát elvállaló francia iroda, a Collectif Encore profiljába, ráadásul a projekt vezető építészével, Anna Chavepayre-val Birgitte már korábban is dolgozott. A stúdiólakás egyszerű sziklatömbként simul a környezetébe, a funkciói az évszakokkal együtt változnak. Télen egy 130 négyzetméteres struktúra ad helyet egy hálószobának és a stúdiónak, majd ahogy az idő melegszik, a telekterület bevonásával jelentős mértékben kiterjeszhetővé válik az épület.

A Hamra belső falai nem csak elválasztanak tereket, de a két oldaluknál beépített bútorok segítségével helyet takarítanak meg.

További funkciók is szerepelnek a Collectif Encore terveiben: egy kis kilátótorony, illetve egy füves terület, ahol kiállításokat, performanszokat, és különböző szabadtéri tevékenységeket tarthatnak majd.

Birgitta és Staffan Burling egyszerű, de okosan kitalált háza elnyerte a Kasper Salin-díjat, amelyet most először kapott meg családi ház, és női építész is mindössze másodszor nyerte el. A zsűri kiemelte, hogy a privát és közösségi használatra egyaránt kiváló épület az alapterületénél lényegesen nagyobb kiterjedésben használható.

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Dubajt a jövőben inkább kinyomtatják

Dubajt a jövőben inkább kinyomtatják

Komoly tervei vannak az Emirátusnak a 3D technológiával kapcsolatban.

A héten végleg kizöldült az Alma

A héten végleg kizöldült az Alma

Az amerikai tech-óriás, az Apple immár csak tiszta energiát használ.

Egy tengerparti ház, amely sosem készül el teljesen

Egy tengerparti ház, amely sosem készül el teljesen

Ilyen az, amikor az építészet és a természet beszélget egymással.

Hirdetés