A sziklák ihlették, és kvázi az ötödik homlokzatként tervezték meg a hűvösvölgyi ház tetőszerkezetét. Erről szóló cikkünk a 151-es, 2019/3-as lapszámunkból közöljük.

A hegyoldalba húzódó, elsőre racionális, szikár épület több finomságot is megmutat magából az alapos szemlélőnek. A legfőbb különlegességét viszont csak a nagyon jó megfigyelők vehetik észre.

Van olyan utca Budapesten, aminél még a netes keresőóriás sem tudja a megoldást. Hosszas görgetések és próbálkozások után rátalálunk, majd neki is vágunk felkeresni a környéket, ahol még a busz sem jár (madár annál inkább), legalábbis abból az irányból, amerről közelítünk. Nem is baj ez, mert a házig megtett séta felér egy relaxációval, egyből adja magát a feltevés: akár a tulajdonos is ráhangolódhat így a napra reggelente, ha van olyan szerencsés, hogy autó nélkül is elindulhat (ezt ma már tarthatjuk szerencsének is, hozzáállás kérdése).

Három szint, három funkció

Mindenesetre gyalog egy tüneményesen elrejtett lépcsőn is felsétálhatunk a házhoz, míg autóval tenni kell egy közepes mértékű hurkot. És mint később kiderül, a feltevésünk nem járhat messze az igazságtól: a háromszintes épület középső szintje ugyanis iroda, a tulajdonos tehát dolgozhat otthonról, és jó eséllyel egy-egy frissítő sétát is tehet napközben. Az erősen meredek terep szinte készen kínálja a megoldást: alulra került az autóbeálló, felülre a lakás, persze a részleteket rejtő ördöghöz az építésznek is volt egy-két szava.

Az utcafront felől nézve a ház mögötti kerttel intenzív kapcsolatot helyezett el Sajtos Gábor, ahová egyelőre az irodarészből nyílik közvetlen kijárás, de később épül majd egy kis híd, amelyen át a felső szintről is kiléphetünk a kertbe. Miután a terasz egy kis ívben körbefordul a dombon, a lakóknak nyílik némi játéktere az év- és napszaknak megfelelő fény- és hőviszonyokhoz alkalmazkodni. Az igazi különlegesség csak a telken belülről látható, pontosabban onnan is csak egy kiemelt pontról, a legmagasabbról, ahonnan rálátni a tetőre.

Egyelőre nem vezet híd a lakrészből a kertbe

Kontyolt tető fedi a házat, de nem azonos szögben vannak lecsapva a kontyok, ami ad neki egy dinamikát, válaszol a terepviszonyokra: arra lankásabb a lecsapás, amerre meredekebb a lejtő, és értelemszerűen fordított a szereposztás a másik oldalon. „Minket a szikla ihletett meg, a tető kvázi ötödik homlokzat – magyarázza Sajtos. – Miért csak kvázi? Mert azt terveztük, hogy ugyanaz a burkolat legyen ott, mint a falakon, de később ez megváltozott.”

Feltűnőek még a nagy üvegfelületek, amelyekkel inkább hozzáadtak a térhez, mint elvettek belőle. Az üveg-üveg sarok nagyon filigránná, nyitottá teszi az épületet, fokozza az átláthatóságot. A nagy üvegfelületeket kihúzták homlokzatsíkra, hogy még tömörebb, még kompaktabb legyen az épület. A meredek terep egyszerű, részleteiben, összhatásában mégis rafinált megoldásokra adott lehetőséget, miközben teljesül a legfőbb célkitűzés, ízesülni a terepbe.

Építészet: Sajtos Gábor

További képek a cikk végén található galériában!
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Mindenütt érezhető ebben a sóskúti házban a tiszta természetesség

Mindenütt érezhető ebben a sóskúti házban a tiszta természetesség

Ez az épület dúskál azokban az „intellektuális finomságokban”, melyek az ősi magastetős házforma és a modern szerkezetek, a tradicionális anyaghasználati módok és a mai technikai lehetőségek sajátos áthatásait hangsúlyozzák. Erről szóló cikkünk a 98-as, 2012/6-os lapszámunkból közöljük.

Régi vágyát valósította meg az építtető ezen a balatoni telken

Régi vágyát valósította meg az építtető ezen a balatoni telken

A megbízó érdekes módon közelítette meg a projektet: megkérte az építészt, töltsön el egy napot az átalakítandó vendégházban, hogy átérezze a hely minden részletét. Erről szóló cikkünk a 196-os, 2024/8-as lapszámunkból közöljük.

Meglátták a lehetőséget egy romos házban Budakeszin, kortárs otthonná alakították

Meglátták a lehetőséget egy romos házban Budakeszin, kortárs otthonná alakították

Harmonikusságra törekvő gondolatmenet rejlik emögött a szigorú és kemény vonalakkal megrajzolt építmény mögött. Erről szóló írásunk a 137-es, 2017/5-ös lapszámunkból közöljük.

Hirdetés