Minden olvasatában a fenntartható és egészséges életvitelről szól a hágai lakókomplexum.

The Hague új, Proeftuin Erasmusveld negyede a jövőt képviseli a klíma/táj, az energia, a mobilitás, az együttélés és az egészséges élet szempontjai szerint. A BPD beruházói gárdája a „Consciously Different Living” (Fenntartható élet – másképp) témájú pályázat során, kifejezetten innovatív munkájuk alapján választotta ki az épület tervezésére a fiatal szakemberekből álló amszterdami építészirodákat. Az időtlen stílusú, de kortárs forrásokból táplálkozó Studio Ard Hoksbergen és a modern lakókörnyezetekre fókuszáló Workshop Architects szellemisége találkozik a Leyhof projektben.

 

 

A Leyhof összesen 75 apartmanja és 33 sorháza pályakezdők, családok és idősek lakhatását biztosítja. Minden egyes otthon közvetlenül benapozott, és valamilyen módon kapcsolatban áll a hatalmas kerttel és a környező tájjal. A Flux és Oto (ex-Lint) tájépítész irodák szakértő gárdája és a BURA urbanism (ex-marco.broekman) integrált megközelítéssel dolgozott a projekten. A létesítményt övező zöld környezet szalagszerű sétánnyal kígyózik át a közterületre, ahol megszakítások, vagy kereszteződések nélkül kanyarog tovább.

 

 

A főépület lépcsőzetes elrendezéséből adódóan az épület kisebb, barátságosabb léptékben jelenik meg: az erdő felé magasabb és védettebb, a park felé lassan ereszkedve nyílik meg. Ez a megoldás ráadásul a napfény bejutását is elősegíti. Az épület természetbarát jellegét erősítik a keleti homlokzatra felszerelt madár- és denevérodúk.

 

 

A létesítmény egész karaktere a fenntarthatóságot és minőségi együttélést támogatja. A nap felé orientált lakások energiahatékonysági mutatói igen kedvezőek, a hűtésért és fűtésért hőenergia-tároló rendszer felel. A zöldtetőn napelemek sorakoznak, a többlet esővizet begyűjtik. A közös használatú helyiségek összességében csökkentik az épület lábnyomát, a szociális terek hívogató légköre találkozásra csábít.

 

 

A Leyhof megjelenése egységesen lágy és természetes, jellemző anyagai a fa és a tégla. A tervezők odafigyeltek a részletekre is: a tégla a vékony cementbevonattól kellemesen matt, a házak közé pedig, finom hangsúlyokként, homokfúvott betonelemek kerültek. Az északon és keleten futó fa galériák és pergolák könnyű légiességgel ajándékozzák meg a tömböket. Az elektromos közösségi autóknak és kerékpároknak is otthont adó parkolóház zöldtetejére számtalan növényfaj került, az ágyások között fa padozat húzódik.

 

 

A projekt egy másik újítása a Proeftuin módszere, amely szerint az emberek, potenciális lakók a tervezési szakaszban, egy ötletbörze során értesülhetnek a leendő épület nyújtotta lehetőségekről, és hozzászólhatnak, javaslatokkal is segíthetik a tervezőket. A munkálatok során ezek közül – részben együttes erővel – számos meg is valósult. A Leyhof falai között többek között szembetalálkozhatunk a „szomszédoló szoba”, a „mosodai bár”, a közösségi használatú „vendég hotelszoba”, vagy a kültéri pavilon és dolgozószoba helyiségeivel.

 

 

A Leyhof összekapcsolja a fenntarthatóság és a kollektivitás eszméit, ezzel zöld és valóban különleges jövőképet kínál a minőségi és egészséges élet lehetőségeit kereső városi lakosság számára.

 

 

 

Studio Ard Hoksbergen | Web | Instagram
Workshop | Web | Facebook | Instagram

 

 

Forrás: ArchDaily

 

 

 

További képek és rajzok a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Igenis, számít a méret! | Tiny art_2.0

Igenis, számít a méret! | Tiny art_2.0

Április 14-én nyílik a Pintér Galéria és Aukciósház tiny_art 2.0 névre keresztelt, kifejezetten kisméretű kortárs műalkotásokat felvonultató kiállítása és vására. Igenis, számít a méret!

Jövőre Veled Hágában

Jövőre Veled Hágában

Minden olvasatában a fenntartható és egészséges életvitelről szól a hágai lakókomplexum.

Hirdetés