Új könyv jelent meg a Lánchídról a Közlekedési Múzeum gondozásában

A Kossuth Múzeumhajón mutatta be a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Domonkos Csaba A Lánchíd története 1849-től a XXI. századig című könyvét. A hiánypótló kötet olvasmányos, közérthető formában ismerteti 150 éves fővárosunk és a 175 évvel ezelőtt átadott Lánchíd egymástól elválaszthatatlan kapcsolatát.

A Lánchíd fővárosunk nemzeti büszkesége, amely egyfelől csaknem két évszázada kitartóan szolgálja, másfelől bizonyos értelemben megteremtette, jelképesen egyesítette a Duna által kettészelt nagyvárost. Talán szerepe lehetett ily módon abban is, hogy felépülte után nem sokkal a közigazgatási egyesítés is megtörtént, és létrejöhetett Budapest. E szimbolikus erejű híd történetéről eddig mégsem készült átfogó feldolgozás annak átadása óta.


Domonkos Csaba könyve − történészszemmel, több évtizedes kutatómunkát követően, műszakilag is helytállóan − végigköveti Budapest és a Lánchíd történetét a híd átadásától (1849) kezdve egészen a XXI. századig. A kötet segítségével felfedezhetjük az eddig ismeretlen kuriózumokat, jelen esetben a szó szoros értelmében az utolsó láncszemig. Olvasás közben az ismerős oroszlánokkal is találkozhatunk, megismerhetjük a korabeli közlekedés szabályait, betekinthetünk a híd üzemeltetésének és fenntartásának rejtelmeibe, valamint a híd vélhető jövőjéről is képet kaphatunk.


A kötetet március 7-én a múzeum gyűjteményébe tartozó Kossuth Múzeumhajó fedélzetén mutatták be. Az eseményt dr. Bartal Tamás helyettes államtitkár (ÉKM) nyitotta meg, a szakmai kerekasztal-beszélgetésben részt vett dr. Schneller Domonkos, a múzeum főigazgatója, Domonkos Csaba szerző, az intézmény főmuzeológusa és Fazekas János, a Lánchíd hídmestere. A hétköznapi életet és a tudományos kutatásokat egyaránt érintő pódiumbeszélgetést Máthé Zsuzsa újságíró, a Szent István Intézet igazgatója moderálta. A kerekasztal-beszélgetést szerzői dedikálás követte. Dr. Schneller Domonkos főigazgató pedig arról is hírt adott, hogy az általa képviselt 125 éves intézmény májustól − Energiamix a közlekedésben címmel - új időszaki kiállítást nyit az Északi Járműjavító Dízelcsarnokában. 


„Szimbolikus helyen ülünk, Budapest szívében, Európa leggyönyörűbb városában”

 

− kezdte Máthé Zsuzsa újságíró a beszélgetést, majd a kerekasztal résztvevői nyilatkoztak arról, hogy mit jelent számukra a Lánchíd. Domonkos Csaba szerint a híd olyan technikai újdonság, amely megteremtette Budapestet. A múzeum főigazgatója, dr. Schneller Domonkos az újrakezdésre és az újjáépítésre asszociált, a híd számára az ismétlődő megerősödés szimbóluma. Fazekas János hídmester szerint egyáltalán nem átlagos hídról, hanem tökéletesen arányos, szépséges építményről kell beszélnünk a Lánchíd vonatkozásában. Amely ráadásul jó két évtizeddel megelőzte korát, így építése igen bátor vállalkozásnak minősült.

Az új kötet elérhető a Múzeum webshopjában: ITT



 

Forrás: sajtóanyag


 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A Lánchíd története 1849-től a XXI. századig

A Lánchíd története 1849-től a XXI. századig

Új könyv jelent meg a Lánchídról a Közlekedési Múzeum gondozásában

Amikor művészeti projekthez használják az internetes adathalmazt

Amikor művészeti projekthez használják az internetes adathalmazt

Refik Anadol az adatokat mesterséges intelligencia segítségével kinyeri és feldolgozza, majd installációt készít belőle.

Konténerekben oltatná be a brit lakosságot egy építésziroda

Konténerekben oltatná be a brit lakosságot egy építésziroda

A modulokat kamionok szállítanák, így nem terhelnék túl az egészségügyi intézményeket, és minden kis faluba hamar eljutnának.

Hirdetés