Rejtett rétegek

A holland Drift stúdió lámpainstallációja ihlette a 2022 évi World of WearableArt közönségdíjas darabját.

Hidden Layers fantázianevű ruhakölteményével Weszelovszky Anna, magyar jelmeztervező – nem mellesleg tűz- és cirkuszművész – nyerte el a World of WearableArt 2022 (WOW) rendezvény közönségdíját. Lenyűgöző, organikus-geometrikus formavilágú pályaműve a tűzzsonglőr jelmezek és a klasszikus, abroncsos női viselet keveréke.

 

 

A művész munkájához a holland Studio Drift Rijksmuseumban kiállított, Shylight nevű installációja adta az ihletet. A virágkelyhek halmazára hasonlító világítótest Weszelovszky-t női viseletre emlékeztette. „Nagy hatással volt rám, ahogy a virágokhoz hasonló módon bezáródott, függesztett ejtőernyő kupolák lefelé ereszkedtek, közben kinyíltak, és felfedték belső rétegeiket. Egyből egy szoknya képe jutott eszembe róla. Mindenképp szerettem volna megtalálni a módját, hogyan helyezhetem bele ebbe a kompozícióba az embert” – emlékszik vissza a Shylight-tal kapcsolatos első benyomásaira a designer.

 

 

2020 decemberében, még saját bemutatójához kezdte el tervezni a Hidden Layers-t. Valamivel később értesült a WOW felhívásáról, és úgy döntött, benevezi a ruhát az új-zélandi megmérettetésre. A ruha külseje viszonylag egyszerű, Weszelovszky ehhez társított egy karika alapú mechanizmust, amivel felfedhetők az összetett alsóbb rétegek. Weszelovszky nagyon élvezte a tervezés technikai kihívásait. A kész pályaművet végül Jennifer Liu modell személyisége koronázta meg, aki a designer szerint bámulatos ügyességgel oldotta meg a rábízott feladatot, azaz a ruha komplexitásához méltó bemutatót.

 

 

Az alkotó, aki bár előadóművész, mégis introvertált, nehezen megnyíló embernek tartja magát. Ebből kiindulva a díjnyertes ruhát az emberi jellem rétegeinek metaforájaként tárja elénk: „A Hidden Layers metafizikai értelemben egy emberi személyiséget mutat be. (...) Amikor valakivel megismerkedsz, csak a felszínnel találkozol és még egyáltalán nem érzékeled jellemének mélységeit. A ruha kissé egyhangú, díszítés nélküli, fekete külső része utal erre. Később, mikor már több időt töltöttetek együtt, ugyanennek az embernek láthatóvá válik az összetett lelki oldala is – akárcsak a fekete anyag alól az abroncs által feltáruló fehér, komplex, geometrikus szövetkompozíció” – meséli a tervező.

 


A fekete-fehér kontrasztjával játszó, több szempontból is újdonságot rejtő darab a bemutatón ámulatba ejtette a közönséget. A nézők soraiból innen is, onnan is a csodálat hangjai, sóhajai hallatszottak, miközben Jennifer Liu, a Hidden Layers-t viselő modell végigvonult a kifutón. „Ez egy mesebeli csoda! Annyira boldog vagyok, hogy ekkora hatást gyakorolt a ruhám az emberekre!” – lelkesedett Weszelovszky, miután megtudta, hogy ő nyerte a díjat.

 

 

Weszelovszky AnnaWeb | Facebook | Instagram
World of WearableArt | Web | Facebook | Instagram
Studio Drift | Web | Facebook | Instagram

 

 

 

Forrás: Stuff, WOW, Embassy of Hungary in Wellington

 

 

 

További képek a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Rejtett rétegek

Rejtett rétegek

A holland Drift stúdió lámpainstallációja ihlette a 2022 évi World of WearableArt közönségdíjas darabját.

Turisztikai központ Badacsonyban

Turisztikai központ Badacsonyban

Varga Noémi (Numbernow) nyertes pályaműve az MMA 2021-es pályázatán.

Hirdetés