A szlovén Alpokban, extrém körülmények között felépített menedékház tervezésekor a szlovén OFIS Architects építésziroda a tervezési feladat megvalósítása során azt a célt is maga elé tűzte, hogy felmérje a szélsőséges időjárási körülmények hatását különböző anyagtípusokra és építési technikákra. Ennek eredményeképpen az ilyen környezetben optimálisan működő épületbe a Guardian kiváló hőszigetelésű, háromrétegű üvegszerkezete került.

A modern magashegyi menedékház terve 2015 őszén, a Harvard egyetem tervezői szakán készült a „lakóépületek extrém körülmények között” (Habitation in Extreme Environments) program keretében. A szervezők a benyújtott pályázatok közül a Katie McDonald, Erin Pellegrino és Frederick Kim által készített tervet fejlesztették tovább. A tervek alapján a menedékházat a rendkívül kemény és szélsőséges időjárási körülményekről is ismert Skuta csúcs közelében építették fel, a szlovén Alpokban. A tervezés során követelmény volt, hogy a menedékház legalább nyolc ember számára szolgáljon kényelmes és biztonságos tartózkodási helyül.

Extrém magaslati időjáráshoz megfelelő üvegezés

A több mint 2000 méteres tengerszint feletti magasság és zord időjárási körülmények miatt a tervezők úgy becsülték, hogy az edzett biztonsági üvegtábláknak mintegy 2,3 kN/m² felületi szélterhet kell kibírniuk, ami több, mint kétszerese annak, amelyet a modern városok felhőkarcolóinál beépített üvegtábláknak kell elviselniük. Az üvegtáblákkal szemben elvárás volt továbbá a kiváló hőszigetelő képesség és napvédelem, a jó biztonsági tulajdonságok, és a magaslati és extrém időjárási körülmények által támasztott feszültségekkel szembeni ellenállás. A Guardian szakértői az OFIS és az AKT szakembereivel együttműködve választották ki a legmegfelelőbb alapüveg-termékeket és az üvegszerkezetet. Ennek során az olyan kulcsfontosságú tényezők mellett, mint a hőszigetelés és napvédelem, figyelembe vettek számos funkcionális jellemzőt is, például a megjelenést és az átláthatóságot.

A választás végül egy háromrétegű, 0,5 W/m²K U-értékű, 33%-os naptényezőjű üvegszerkezetre esett, biztosítva az építmény optimális energiaegyensúlyát egész évben. A háromrétegű üvegezésben a funkció szempontjából meghatározó külső üvegnek a Guardian speciális, spektrálisan szelektív SunGuard® SuperNeutral® 70/37 bevonatos üvegére, a belső lapnak pedig a ClimaGuard® Premium T alacsony emisszivitású bevonatos üvegére esett a választás. Az így készült háromrétegű üvegszerkezet a látható fény 59%-át engedi át, ami a felhasználás területén fontos volt, figyelembe véve a magas napfényt.

Éjszaka és nappal is tökéletes kilátás

A speciális ablaküveg főbb pozitív tulajdonságai a semleges megjelenés, aminek köszönhetően az építmény a lehető legjobban beolvadhat környezetébe, illetve az alacsony külső tükröződés, ami a lehető legjobb belátást teszi lehetővé, valamint az alacsony belső tükröződés, amelynek köszönhetően a bent tartózkodók éjszaka és nappal is tökéletes kilátást élvezhetnek. „Célunk az volt, hogy a házban tartózkodók úgy érezzék, továbbra is a természetben vannak. Ennek megvalósításában a Guardian Glass hatékonyan működött együtt.” - mondta Erin Pellegrino, a Harvard Egyetem tervezési szakos hallgatója.

Aránylag kis mérete ellenére a projekt semmivel sem jelentett kisebb kihívást, mint egy nagy építési projekt. A kényelmes és biztonságos beltér kialakítása nem volt egyszerű feladat, különösen a szélsőséges külső körülmények miatt. Széles termékskálánknak és tapasztalt műszaki szakértőgárdánknak köszönhetően azonban a Guardian Glass végül mindenben teljesítette a magas elvárásokat.

Guardian Glass

A Guardian Glass a Guardian Industries egyik fő üzletágaként a világ egyik legnagyobb üveggyártója, mely síküvegből, bevonatos üvegből és feldolgozott üvegből készült termékeket gyárt. A világ különböző országaiban, köztük Magyarországon, Orosházán, 25 float-üveg gyárat működtető Guardian Glass float- és feldolgozott üvegtermékei egyaránt megtalálhatóak az otthonokban, irodákban, autókban és a világ legjellegzetesebb építészeti látványosságaiban. A Guardian Glass Science & Technology Center folyamatosan dolgozik a legmodernebb technológiákat felhasználó új üvegtermékek és megoldások kifejlesztésén.

 

További információért keresse fel a www.guardianglass.com weboldalt.

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Ennél nagyobb épületet még soha nem nyomtattak

Ennél nagyobb épületet még soha nem nyomtattak

640 négyzetméteres, kétemeletes épület készült gipsz alapból, Dubajban.

Két építész is Gábor Dénes díjat kapott

Két építész is Gábor Dénes díjat kapott

Reith András környezettudatos épületek tervezéséért, Domokos Gábor mérnöki problémák matematikai modellezéséért kapta a díjat.

Best of madness 2019

Best of madness 2019

A digitális rózsafüzértől egészen az építészet kritizálására használt dildóig. 

Hirdetés