Íme egy újabb, Mártonffy Melinda által ajánlott lenyűgöző budapesti cour d’honneurös bérház.

A budapesti építészet speciális épülettípusát, a cour d’honneurös bérházakat ismertető hiánypótló könyvsorozat, az ARTEM/BOOKS kiadó gondozásában megjelent Franciaudvaros bérházak Budapesten I. és II. kötet egy-egy épülete 2022-ben az OCTOGON online-ra költözik – minden hónapban egy, a szerző, Mártonffy Melinda által kiemelt előudvaros házat mutatunk be a két könyvből. Ezúttal az XIII. kerületi Hegedűs Gyula utca 5. szám alatt található bérházat.

„Medgyes (Messinger) Alajos építész az 1900-as évek elején az elsők között alkalmazta a franciaudvaros típus egy telekre specializált, kiforrott változatát. Medgyes a korszak neves bérházépítője volt, akiről kortársai is elismerően szóltak, forma iránti érzékenységét és finomságát, valamint alkotóegyéniségét és tartalmasságát kiemelve. A cikkben első, 1905-ben épült franciaudvaros bérházát ismerheti meg az olvasó” – mondta el Melinda.


Az épület története Mártonffy Melinda kutatása és megfogalmazása alapján:  

A Vígszínház utcával éppen szemközt fekvő telken emelt épület előudvara olyan természetes folytatása a kis utcának, hogy akár ötletadója is lehetett a franciaudvaros kialakításnak. Az építész, Medgyes (Messinger) Alajos azon újító tervezőink közé tartozik, akik az 1900-as évek elején elsők között alkalmazták a cour d'honneurös típus egy telekre specializált, kiforrott változatát.

A Hegedűs Gyula utca elején lévő bérház az építész œuvre-jének első ilyen jellegű háza, további pályája során több franciaudvaros épület fűződik a nevéhez (pl. V. kerület, Zoltán utca 12., lásd bővebben: I. kötet, 196–203). A dr. Weil Leon jegyző és neje megbízásából 1905 júniusában tervezett négyemeletes ház a típus később általánosan elterjedt formáját előlegezte.

Medgyes a Műegyetemen megszerzett építészdiplomája után (1896) Párizsban képezte magát tovább, az École des Beaux Arts mellett egyik ottani mestere, Jean-Louis Pascal műtermében vállalt munkát. A fiatal építészre párizsi tartózkodása bizonyára nagy hatással volt, ahogyan ez épületeinek sokszínűségében és újító szellemében is megmutatkozott.
 


Az Újlipótváros határán lévő, szimmetrikus alaprajzi elrendezésű épülete a korban szokásos körülépített udvaros bérház struktúrát követi; középre helyezett bejáraton keresztül először az előcsarnokba, majd a kissé balra helyezett lépcsőházba juthatunk el. A szigorú szimmetriát csak a lépcsőház fekvése, illetve a kapualj fölötti szoba egyik utcai lakáshoz kapcsolása töri meg. Az utca felé emeletenként két lakás, összesen hét szobája néz, a nagyméretű hallból, a belső udvar felé a sarokra helyezett íves ablakkal reprezentatív ebédlő nyílik. A személyzeti blokk, a konyha és a cselédszoba megközelítésére a hátsó lépcső szolgált, ahogyan a két kisebb, kétszobás udvari lakás elérésére is.

Az utcáról kétoldalt közvetlenül a pinceszinten kialakított műhelyek és üzletek nyíltak, az eredeti tervek szerint még az előudvarból. A jelenlegi állapotában puritán architektúrájú homlokzat merevségét, a szintenként változó nyílásformákon túl, a terveken még ábrázolt, szecessziós erkélykorlátok és tagozás oldotta, ahogyan az előudvart is különösen szép vasrács és kapu választotta el az utcától.
 

XIII. kerület, Hegedűs Gyula utca 5.
Építtetők: dr. Weil Leon és neje
Építész: Medgyes (Messinger) Alajos
Épült: 1905


Az ARTEM/BOOKS kiadó gondozásában megjelent Franciaudvaros bérházak Budapesten I. és II. kötetekről készült korábbi cikkeinket ITT és ITT olvashatjátok.

 

ARTEM/BOOKS | Web | Instagram

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Óvoda a Triglav lábánál

Óvoda a Triglav lábánál

A szlovén szellemiség tökéletes kifejeződése

Hannover különös építészeti zárványa

Hannover különös építészeti zárványa

Bolega Niki fotónaplója

Retró ütők ihlették Wimbledon új teniszközpontját

Retró ütők ihlették Wimbledon új teniszközpontját

Hopkins Architects hullámzó tetőszerkezetet és lila-zöld színkontrasztot vizionált

Hirdetés