A víz után a tűzbiztonságnál kötött ki az Európa-bajnok vitorlázó, Ujhelyi-Gáspár Miklós, a Firetron ügyvezetője.

Milyen civil szakmája lehet egy Európa-bajnok vitorlázónak? A víz után keresve sem találunk stílusosabbat a tűzbiztonságnál. Ujhelyi-Gáspár Miklóst, a Firetron Biztonságtechnikai Kft. ügyvezetőjét és vezető mérnökét kérdeztük. 

Ujhelyi-Gáspár Miklós

„A Szépvölgyi 146-ban dolgozom már tizenkét éve, a Lumentronnál kezdtem mérnökként, aztán főmérnök majd projektvezető lettem – emlékszik vissza az Európa-bajnok vitorlázó, aki vitorlás családba született, a sportot már nyolcéves kora óta versenyszerűen űzi. – A szüleim mérnökök, én is reál beállítottságú vagyok, így pályaválasztás nem nagyon volt kérdés” – meséli a szakember, aki a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett villamosmérnök diplomát. 

Ujhelyi-Gáspár Miklóst nemcsak a vízen érték sikerek, de csapatával számos hazai nagyberuházás biztonsági világítási rendszerét szállították: „A Lumentron egyik beszállítója a lengyel Awex, ahol időközben kifejlesztették a saját tűzjelző rendszerüket. Szinte adta magát a folyatás, megszületett a Firetron Biztonságtechnikai Kft., ahol tűzjelző rendszerek tervezésével, értékesítésével, beüzemelésével és karbantartásával foglalkozunk. Cégünk az európai piac egyik meghatározó szereplője, az Awex kizárólagos magyarországi forgalmazója.

A Firetron termékek megfelelnek az európai uniós szabványoknak és műszaki előírásoknak, a minősítést Lengyelországban kapják meg a termékek.”

Bár a cég fiatal, a referenciamunkák listája hosszú: „A legnagyobb munkánk eddig a Pepco 100 ezer négyzetméteres logisztikai csarnoka volt, jelenleg pedig a Kopaszi gáti BOE Irodaház 45 ezer négyzetméteres projektjén és a Gold-Beck több logisztikai központjának tűzvédelmi rendszerén dolgozunk – mondja Ujhelyi-Gáspár Miklós, és mint magyarázza, olyan high-tech tűzvédelmi rendszer kiépítéséről van szó, ami tűz esetén villámgyorsan reagál. – Tűzjelzés esetén a távfelügyeleten keresztül azonnal riadóztatja a tűzoltóságot és elindít különböző tűzvédelmi vezérléseket. A ház bonyolultságának függvényében például beindítja a hő- és füstelvezető rendszert, bezárja a tűzgátló ajtókat/kapukat, leállítja a friss levegő befújást és a lifteket. A dinamikus kijáratmutatás segítségével pedig jelzi a legbiztonságosabb menekülési útvonalat. Egy intelligens rendszerről van szó, ami önmagát is teszteli, hiba esetén pedig jelez” – teszi hozzá, és hangsúlyozza, a tűzjelző rendszereket évente kétszer karban kell tartani, mely magába foglalja az összes eszköz/érzékelő tesztelését. 

Az eszközök különlegessége, hogy azok érzékenységét külön-külön is be lehet állítani: „Ez azért fontos, mert az optikai elven működő tűzjelző rendszereknél problémát szokott jelenteni az érzékelők koszolódása. A Firetronnál számolnak ezzel is: ahogy szennyeződik a rendszer, úgy igazodik ehhez az eszköz érzékelési küszöbe. Természetesen, ha egy eszköz nagyon elszennyeződik, azt tisztítani kell. Jó hír, hogy nálunk nincs szükség cserére, az eszközöket úgy tervezték, hogy tisztíthatók legyenek.” 

Bár manapság a tűzjelző rendszerek kínálata nagy, a Firetron termékek felszereltsége kiemelkedő, például „minden eszközünk izolátoros. A tűzjelző rendszer eszközei úgynevezett hurkokra vannak rátelepítve, ha pedig egy eszköz megsérül, például rövidzárlatos lesz, meghibásodik, vagy két eszköz között keletkezik egy szakadás, akkor az izolátoroknak köszönhetően nem esik ki az egész hurok a rendszerből. Minél nagyobb egy épület, annál több és nagyobb hurkokra van szükség, egy hurokra fizikailag 250 eszközt lehet rátenni. Ha ezt a méretet meghaladja egy épület, több hurok és központ kiépítésére van szükség. A Pepco logisztikai központjában például négy központ kellett. További előnye a rendszernek, hogy távolról is elérhető, így az üzemeltetés napi problémáinak megoldásában könnyen és gyorsan tudunk segíteni.”

A profi műszaki háttér mellett a design is megkerülhetetlen szempont, fontos, hogy ezek az eszközök szinte feltűnés nélkül teljesítsék feladatukat. De ezen a téren sincs gond, hiszen amikor az Awex új szereplőkét belépett erre a piacra, az érzékelők kinézetére nagy hangsúlyt fektetett. Formatervezőt bíztak meg a feladattal, egy olyan organikus formát szerettek volna, ami valóban elüt a piacon fellelhető többi tűzjelzőtől, azt akár egyedi színben is le lehessen gyártani. A végeredmény nagyon szép lett. 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Formatervező alkotta ezeket a tűzjelzőket

Formatervező alkotta ezeket a tűzjelzőket

A víz után a tűzbiztonságnál kötött ki az Európa-bajnok vitorlázó, Ujhelyi-Gáspár Miklós, a Firetron ügyvezetője.

Átadták a MÉSZ Magyar Építőművészetért érmet

Átadták a MÉSZ Magyar Építőművészetért érmet

A kitüntetést 2023-ban Dr. Klein Rudolf vehette át

Az Építészet Világnapja a MÉSZ-ben

Az Építészet Világnapja a MÉSZ-ben

Közép-Európai Kortárs Építészeti minikonferencia – videón a V4 országokból érkezett vendégek előadásai

Hirdetés