Stabil égvár

Gyönyörű kilátással épült a tóra néző, konzolos szerkezetű, környezettudatos faház Kanadában.

Az ottawai Kariouk Architects a funkcionalitást és a maximális élhetőséget emeli a középpontba környezetbarát, fenntartható szemlélettel végzett munkája során. A Paul Kariouk által 2001-ben alapított stúdió csapata még a tervezés előtt alapos utánajárással építi ki személyes kapcsolatát megrendelőivel. Munkaszemléletüket az olyan intelligens, látványos, többletjelentéssel bíró épületek igazolják, mint például a konzolokon a magasban álló, az erdei tisztás fölé alpesi kilátóként benyúló MORE Cabin.

 

 

A Lac du Brichet-ra néző québeci rezidencia határozottan emelkedik ki természetes környezetéből. Ék alakú, konzolos rögzítésű faépítmény, amit kifejezetten úgy terveztek, hogy ne emlékeztessen sem a klasszikus tanyaház, sem a vadonban álló, romantikus faház stílusára. „A divatos kunyhók csupán a külvárosi házak minden kényelemmel felszerelt, fából készült változatai. (...) Fenntartják azt a látszatot, mintha a tájba olvadó design egyben a környezetre gyakorolt káros hatásokat is csökkentené” – fejti ki véleményét a stúdió.
 

 

A modern, közel 100 négyzetméteres „kabin” fenntarthatósági szempontok alapján épült, energiafelhasználása optimalizált. A konzolos megoldást a tó felé meredeken lejtő partszakasz indokolja. A MORE bejárata klasszikus alapokon nyugszik, de a lakótér nagy része már a levegőben, oszlopokon áll. Az építészek szándéka szerint ezek az alap nélküli falak is a környezetre jutó terhelést csökkentik. „A hagyományos alapozás megkerülésével és a magasba emelt építési zónával megakadályoztuk az eróziót és háborítatlanul maradhatott a vízgyűjtő terület is” – indokolja döntését a Kariouk Architects.

 

 

A két hálószobás MORE Cabinban az egy légterű konyha-étkező-nappali került a legközelebb a tóhoz, az építészek az egyetlen tartószerkezetet e mögött helyezték el. Az épület két oldalán végigfuttatott, teljes magasságában üvegezett homlokzat a lombkoronaszint fölött lenyűgöző kilátást nyújt a tó felé. A ház fő építőanyaga rétegragasztott fapanel (CLT). Ez lehetővé tette a pontos előregyártást, így a helyszíni szerelés során a lehető legkevesebb hulladék keletkezett.

 

 

A beltérben is megjelenő faanyag otthonosságot csempész be a falak közé. A hűvösebb hónapokban a nappaliban lévő, nagy hatásfokú, fatüzeléses kályha űzi el a kabinból a hideget. A környezettudatos megoldások számát tovább gyarapítja a rezidencia teljes áramellátását biztosító napelemek sora, valamint a veszélyeztetett helyi barnadenevérek számára fészkelőhelyeket kínáló, lyukakkal ellátott acéloszlop is.

 

 

A MORE Cabin jól szemlélteti, hogy miként lehet akár egy nagyobb méretű kabint is a természetet legkevésbé zavaró módon, a vadon legmélyére telepíteni. Igazi „élni és élni hagyni” szituáció ez, ahol a kompromisszumok csupán pillanatnyi kihívást jelentettek megrendelőnek, tervezőnek, kivitelezőnek egyaránt. A végeredmény pedig magáért beszél.

 

 

Kariouk Architects | Web | Facebook | Instagram

 

 

Forrás: DeZeen

 

 

További képek és rajzok a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Stabil égvár

Stabil égvár

Gyönyörű kilátással épült a tóra néző, konzolos szerkezetű, környezettudatos faház Kanadában.

80 ezer magyar háztartás újulhat meg napelemmel és korszerű fűtési rendszerrel

80 ezer magyar háztartás újulhat meg napelemmel és korszerű fűtési rendszerrel

Magyarország 16-17 milliárd eurót hívna le az uniós helyreállítási alapból.

A Sencsent körülölelő hegyekre is reflektál a ZDA futurisztikus Tenger Kapuja terve

A Sencsent körülölelő hegyekre is reflektál a ZDA futurisztikus Tenger Kapuja terve

A ZDA – Zoboki Építésziroda Sencsen Operaház nemzetközi tervpályázatán legjobbak közé válogatott terve.

Hirdetés