Elemi ösztön

Az építészet nyelvével szólítja meg a gyermeki fantáziát a Reggio School.

A madridi és New York-i székhelyű Office For Political Innovation (OFFPOLINN) stúdiót Andrés Jaque alapította 2003-ban. Az építésziroda sokszínű csapata kortárs, környezettudatos, inkluzív tereket fejleszt. Az OFFPOLINN az építészet eszközeivel erősíti az olasz Malaguzzi család pedagógiai elképzeléseit követő oktatási intézmény szellemiségét.

 

 

A Reggio School épülete olyan ökoszisztémát teremt, amiben a gyermekek irányíthatják saját szellemi fejlődésüket: önvezérelt, kollektív kísérletezés folyamataival segíti a fiatalokat abban, hogy megbirkózzanak az életben adódó váratlan kihívásokkal és lehetőségekkel. Az iskola designja, a kivitelezés megoldásai, és a létesítmény üzemeltetése túllép a fenntarthatósági törekvéseken, és egy olyan komplex rendszert alkot, ahol a tanulók az ökoszisztémával, a pedagógiával, az architektúrával és az anyagisággal élhetnek együtt.

 

 

Az uniformizálás szabványait teszi félre ez a sokszínű, önfejlesztő környezet. A rétegek olvashatók, megtapasztalhatók, átélhetők. A tömb szerkezeti felépítése a gyermekek növekedésével-érettségével párhuzamosan alakul, lentről felfelé haladva. Változatos rendszerek egészítik ki egymást, így a földszinten az alsóbb osztályok kaptak termeket, a középső emeleteken helyezték el a felsőbb osztályokat, velük együtt pedig a visszagyűjtött víz- és talajtartályokat. Az itt telepített beltéri kert üvegház struktúrában éri el a legfelső szinteket, ezek köré szerveződnek a legidősebb tanulók osztálytermei. A vertikális felépítés logikája e szerint több oldalról is az érés felé orientálódik.

 

 

A több mint 450 négyzetméteres, 8 méter belmagasságú második emelet az iskola társasági életének színhelye. A designerek lehetőséget teremtettek arra, hogy a tanárok és a diákok együttesen vegyenek részt az iskola vezetésében. A szomszédos tölgyes levegője szellőzteti át a félig nyitott zsibongót: a tanulók így nemcsak egymással, de a környező ökoszisztémával is könnyen kapcsolatot teremthetnek. Az ide tervezett apró kertekben rovarokat, madarakat, denevéreket gondoznak. A látható szerkezetek – a csövek, rácsok, vezetékek – is a pedagógiai rendszer részei, és vizuális segítséget nyújtanak a diákok számára ahhoz, hogy megértsék a testük és társadalmi interakcióik víztől, energiától, és levegőtől függő kapcsolatát.

 

 

Az épület környezeti lábnyomának minimalizálását a tervezők egy sor átgondolt és alacsony költségvetésű megoldással érték el: a tömb az iskoláknál megszokotthoz képest kisebb alapterületű, térbeli kiterjedése vertikális, a konstrukció általánosan puritán, nincsenek beltéri burkolatok, álpadló és álmennyezet, szellőztetett homlokzatok. 

Az OFFPOLINN a hőszigetelés és a külső falburkolat anyagaként saját fejlesztésű, szabálytalan felületű parafa struktúrát alkalmazott, amivel nagyságrendileg ötven százalékkal csökkentették a fűtésből származó energiafogyasztást, valamint élőhelyet teremtettek számos gomba, növény és állatfaj számára. A stúdió csapata Iago González Quelle kutató és szerkezetmérnök vezetésével, tudatos tervezéssel a hagyományos vasbeton falakhoz képest 150 milliméterrel keskenyebb falszerkezetet alakított ki, ami további energia- és anyagmegtakarítást eredményezett.

 

 

A Reggio School játékos, „meztelen” épülete a hagyományos, sokszor megterhelő tanulási szisztémák helyett mozgalmas, kalandokkal teli alternatívát kínál a diákoknak. Az iskola Malaguzzi-féle pedagógiai szemlélete mellé bástyaként állított architektúra hatására úgy tűnhet, mintha a tanulók nem is oktatási intézménybe, hanem az élet természettel átitatott, interaktív kiállítására járnának nap mint nap.

 

 

 

Office For Political Innovation | Web | Facebook | Instagram

 

 

Forrás: ArchDaily

 

 

További képek és rajzok a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Elemi ösztön

Elemi ösztön

Az építészet nyelvével szólítja meg a gyermeki fantáziát a Reggio School.

Aki nem csak megálmodta a Tündérpalotát

Aki nem csak megálmodta a Tündérpalotát

151 éve született Kőrössy Albert Kálmán építész, a magyar szecesszió jelentős képviselője. 

Ezen az állomáson nem csak az autó töltődik fel

Ezen az állomáson nem csak az autó töltődik fel

Új szintre emelte egy dán stúdió azt, amit egykor „benzinkútnak” hívtunk.

Hirdetés