A taktilis burkolat olyan széles körben elterjedt, hogy mára teljesen természetesnek vesszük az utcákon. 

Szinte bármerre járunk a világban, jóformán mindenhol láthatunk taktilis burkolatot a járdákon. A speciális bordázat segít a látássérültek tájékozódásában, igencsak egyszerű megoldást nyújtva egy komplex problémára.

A metróaluljárókban, vasúti peronokon mindig jelen van, gyakran az útkereszteződéseknél is találkozunk vele, néhol csak végighúzódik a járdán. A taktilis burkolatot a japán Mijake Szejicsi (Seiichhi Miyake) találta fel. Eleinte Tenji blokknak nevezték, olykor braille blokknak hívják, a hivatalos neve viszont

taktilis és vizuális információt hordozó burkolati figyelmeztető jelzés.

A lényeg, hogy a hosszanti bordázattal, a kereszteződéseknél pedig domború pontokkal ellátott csempék segítenek a gyengénlátóknak a tájékozódásban, és a veszélyes helyzetek elkerülésében. Ezek az egyszerű jelek jól érzékelhetőek a fehér bottal, de akár talppal is. Vezetnek, figyelmeztetnek a közelben lévő forgalomra és jelzik a csomópontokat. Mijake 1965-ben tervezte meg a rendszert, miután egy barátja látása elromlott. Az első blokkokat két évvel később, március 18-án tették le Okajamában, a vakok iskolája mellett, míg az 1970-es végére a blokkok egész Japánban elterjedtek a vasútállomásokon, majd ezután külföldön is elkezdték használni őket. Mijake 1982-ben halt meg, de találmánya ma világszerte több embernek segít, mint valaha.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Hulladék helyett modern gobelin

Hulladék helyett modern gobelin

Erik Jensen eldobott billentyűzeteket gyűjt össze, kihalássza belőlük, amit már újrahasznosítani sem szoktak, megtisztítja, és képeket készít belőlük.

Zseniális kis házé lett a legrangosabb svéd építészeti díj

Zseniális kis házé lett a legrangosabb svéd építészeti díj

Egy bájos, kis léptékű családi ház nyerte el Svédország legrégebbi, legnagyobb presztízsű építészeti díját, noha olyan nagy név is a jelöltek közt szerepelt, mint a Bjarke Ingels Group.

Közös a lakóhelyünk, közös a felelősségünk

Közös a lakóhelyünk, közös a felelősségünk

A Mood for Wood nemzetközi design workshop témája a természet és a város interakciója, ennek szellemiségében a résztvevők Poznań utcáira terveznek utcabútorokat.

Hirdetés