Két különdíjas a Market 21 Days pályázaton

A Market Építő Zrt. idén is pályázatot hirdetett diákok részére – a díjazott egyetemi hallgatók csapatonként 500 000 forintos pénzjutalomban részesültek.

Összesen egymillió forinttal jutalmazta a Market Építő Zrt. a Market 21 Days nevű szakmai kihívás legjobb pályázatait. A kezdeményezés fő célja a tehetséggondozás, valamint a versenyképes, nemzetközi szintű tudás biztosítása Magyarországon. Ennek eléréséhez elengedhetetlen a BIM-rendszer jelentőségének tudatosítása a jövő mérnökei számára, valamint az egyetemi hallgatók motiválása az épületinformációs modellezési eljárásra irányuló szakmai továbbképzésre és fejlesztésre.

A pályázat díjátadóján a Market székházában

Az első – a BIM, azaz a Building Information Management rendszer átfogó ismeretén alapuló – szakmai kihívást 2019-ben indította a vállalat. A második pályázati felhívás 2020-ban a pandémia miatt nem valósulhatott meg, ezért egy év kihagyással idén ősszel hirdették meg újra pályázatot.

Az elmúlt években a Market Építő Zrt. innovációs törekvéseinek részeként számos digitalizációs fejlesztést valósított meg. A BIM (Building Information Management) használatának kiemelt jelentőséget tulajdonítanak, mivel ezzel a metódussal biztosítható a tervezés és a kivitelezés közötti folyamatos információáramlás, az épületek tervezési és építési folyamatainak digitális modellek használatával történő szimulálása és optimalizálása - ezt az építőipari szereplők széles körében is tudatosítani szeretnék.

Az üzenet közvetítéséhez kiváló eszköz a Market 21 Days hallgatói pályázat, hiszen a jelen egyetemistái mind a jövő tervezői, kivitelezői, üzemeltetői.

A versenyre több mint 80 csapat regisztrált, amely jelentősen meghaladta a 2019. évi jelentkezéseket, ugyanakkor az értékelhető pályázatok száma elmaradt a várttól. Az eredmény rávilágított: a BIM-rendszer iránti érdeklődés folyamatosan nő, illetve a fiatalok keresik a lehetőséget arra, hogy összemérjék szakmai tudásukat, ugyanakkor az építőipari vállalat észlelte a BIM átfogó ismeretére vonatkozó hiányosságokat és a közeljövőben lépéseket tervez tenni a fejlesztés irányába.

A pályázat zsűrije a díjátadón

A pályázati kiírásban megfogalmazott elvárásokat – amelyektől a Market Építő Zrt. az általa képviselt szakmai színvonal miatt nem tekinthet el – a benyújtott pályázatok nem tudták teljesíteni, viszont két ígéretes pályamunka alkotóit a társaság különdíjjal bíztatja tudásuk fejlesztésére. Emellett minden résztvevő részletes értékelést kapott a pályamunkájára és szakmai javaslatot arra vonatkozóan, mely területeket érintően érdemes tájékozódnia, fejlődnie.

Grátzer Szabolcs, a Market Építő Zrt. tervezési osztályvezetője és BIM managere a pályázatról elmondta: „Mint BIM szakember, fontosnak tartom, hogy a jövő generációja behatóan tanulmányozza a rendszert, és hogy minél több egyetemistához eljusson az üzenet: használata a tervezésben és kivitelezésben is rendkívül hasznos, és ma már sok munka esetében elengedhetetlen. Az a tapasztalatom, hogy az egyetemisták is érdeklődnek iránta, ezért örülök, hogy már második alkalommal volt lehetőségünk pályázatot hirdetni és ennek ezúttal is aktív résztvevője lehettem. Sajnos az idén a vártnál kevesebb értékelhető pályamű érkezett, mint amire számítottunk, de a következtetéseket levontuk, a tapasztalatokat felhasználjuk a jövőben, és továbbra is aktívan foglalkozunk a BIM-rendszer népszerűsítésével.”

A Market Építő Zrt. szakmai bizottsága értékelte a pályázatokat, a zsűri tagjai:

  • Báthory Balázs (vezérigazgató-helyettes, stratégiai fejlesztések – Market Építő Zrt.)
  • Grátzer Szabolcs (tervezési osztályvezető, BIM manager – Market Építő Zrt.)
  • Keszthelyi Kristóf (ügyvezető igazgató – LeanTech Mérnökiroda Kft.)
  • Laurinyecz Anita (BIM koordinátor – Market Építő Zrt.)

A kiértékelés során a pályázati felhívásban előírtaknak megfelelő módon elkészített és benyújtott pályaműveket a négytagú zsűri megvizsgálta, majd egységes rendszer szerint, anonim módon pontozták azokat.

A szakmai zsűri a következő díjakat osztotta ki:

  • A mezőny legkomplexebb pályázati anyaga – 2021. különdíj (Pizzapasta csapat: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Kotymán Barbara, Urbán Zsuzsanna)
  • A mezőny legjobban kidolgozott terve – 2021. különdíj (NDM csapat: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Nagy Péter, Dimitrov Márk Valeriev, Miskolczi Márkó)

Az ünnepélyes díjkiosztón Báthory Balázs és Grátzer Szabolcs adták át a csapatoknak a jutalmakat. A nyertesek a pénzjutalmakon kívül lehetőséget nyertek szakmai gyakorlat eltöltésére a Market-csoportnál. A díjazott pályaműveket benyújtó csapatok a Market 21 Days pályázat tapasztalatairól elmondták:

„A Market honlapján találkoztunk a felhívással, majd a jelentkezést követően tömbösítve, teljes napokon át dolgoztunk a feladat kidolgozásán. A következő 21 Days pályázaton indulóknak azt tanácsoljuk, hogy vegyes csapatban, épületgépész bevonásával dolgozzanak” – Pizzapasta csapat.

A Pizzapasta csapat a zsűrivel

„Egy Facebook hirdetésben bukkantunk a pályázatra, és mivel mindannyian fejlődni szerettünk volna, eldöntöttünk, hogy jelentkezünk rá. Úgy gondoljuk meg is lett az eredménye, ugyanis 21 nap alatt sajátítottuk el azt tudást, aminek segítségével a különdíjat nyertük. A szoros határidő nagyon hasznos volt, motivált minket a gyors tanulásra. Már megbeszéltük a csapattal, hogy jövőre is részt veszünk a versenyen” – NDM csapat.

Az NDM csapat és a zsűri




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Vision Hotel, a valóra vált vízió

Vision Hotel, a valóra vált vízió

Butikhotel a Belgrád rakparton.

Már több mint 700 lakás elkelt a BudaParton

Már több mint 700 lakás elkelt a BudaParton

Folyamatos az érdeklődés a lakásvásárlók körében.

Olcsóbbá és hatékonyabbá kell válnia az építőiparnak

Olcsóbbá és hatékonyabbá kell válnia az építőiparnak

Scheer Sándor a Világgazdaságnak adott interjút.

Hirdetés