Pontosabban a naptól világít az út, amitől balesetmegelőzést remélnek. 

Több országban is világító kerékpárutakat építettek az utóbbi években, a legújabb helyszín Lengyelország, ahol az éjszakai balesetek számának csökkenését remélik az egyébként is igen látványos úttól.

Lidzbark Warminski városában egy rekreációs út vezet a Wielochowskie-tóhoz – az út egy szakaszát nemrégiben átépítették a TPA energiacég segítségével. Az aszfaltba szintetikus „luminophore” részecskéket kevernek, az így nappal feltöltődik, hogy éjszaka kéken világíthasson:

A TPA szerint az „elektro-kék” lumineszkálás akár tíz órán át is eltarthat, vagyis általában a részecskék egész éjszaka világítanak. Elsőre a lenyűgöző látványra figyelünk fel. De az út nagyon praktikus is:

„Reméljük, a világító út segít a biciklis- és gyalogosbalesetek megelőzésében – közölte Igor Ruttmar, a TPA elnöke. – Ez egy valós probléma Lengyelországban, különösen a várostól távolabb eső területeken, ahol sötétebb van, és rosszabbak az éjszakai látásviszonyok.”

Egyelőre kísérleti jelleggel egy rövid, százméteres szakasz készült el. Most arra kíváncsiak, hogyan vészeli át a telet – ha bírja a strapát, meghosszabbítják majd.

Európa más részein is épült hasonló. Daan Roosegaarde, egy holland designer 2014-ben megalkotta a „Csillagos éj” bicikliutat, természetesen Van Gogh festménye nyomán, Eindhovenben, ahol néhány évig élt is Van Gogh.

Ismét mással próbálkoztak az angliai Cambridge-ben, a Christ’s Pieces Parkban: egyszerűen lefújják az utat a Pro-Teq Surfacing cég keverte Starpath (csillagösvény) nevű spray-vel. Ennyi elég is, hogy éjszaka világítson az út, és felragyogjon a biciklisták arca.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

A Bauhaus-stílusú logók olyan jók, hogy érdemes volna használni őket

A Bauhaus-stílusú logók olyan jók, hogy érdemes volna használni őket

Nemzetközi designerek egy csoportja megtervezte a legmenőbb cégek logóit Bauhaus-stílusban, így tisztelegve a nagyhatású intézmény előtt annak századik évfordulója alkalmából.

Így épül a világ legmagasabb faháza

Így épül a világ legmagasabb faháza

A több mint 85 méter magas épületben szálloda, lakások és irodák lesznek.

Betonhidat nyomtattak Sanghajban

Betonhidat nyomtattak Sanghajban

Két robotkaros 3D nyomtatóval, mindössze 450 óra alatt nyomtattak egy több mint 26 méter hosszú gyalogoshidat Kínában. A számítások szerint a hagyományos építésnél 33 százalékkal került kevesebbe printelni. 

Hirdetés