Pro bono publico

A BIVAK tervezte új pápai református diákotthonról – cikkünk az OCTOGON magazin 186-os (2023/6-os) lapszámából.

„A nagyvilág az életiskola; / Verítékemből ott sok elfolya, / Mert oly göröngyös, oly kemény az út, / Az ember annyi sivatagra jut.”

(Petőfi Sándor: Hazámban, 1842)


A pápai református oktatás majd 500 évre tekint vissza, 1531-ben alapították az első iskolát, amely létrejöttétől kezdve a városa szellemi életének központja volt, nemhiába nevezték a reformkorban a „Dunántúl Athénjának”. A mottóként idézett Petőfi-sorok megmutatják a vándorévei során sok helyre elvetődött kiváló költő nevelődésről alkotott nézeteit és körülményeit. A pápai református kollégium kitüntetett helyet foglal el életrajzában: itt ismerkedett meg és kötött barátságot Jókai Mórral, s itt határozta el a névváltását is. A Tarczay Lajos professzor hatása alá került, könnyen és gyorsan fogalmazó és verselő költő Tolvaj huszár című a pápai diákéletben keletkezett művét elsőként jegyezte Petrovics helyett Petőfiként.

Hogy hol és hogyan zajlott-e diákélet Pápán, arról kevesebbet tudunk. Petőfi, ahogy diáktársai, például Jókai is, bérelt szobákban lakott a belvárosban, általában, ha az anyagiak megengedték, nem messze a kollégium épületétől. Petőfi még a református iskolának helyet adó Szent László utcai telken épült „ókollégiumba járt”, 1858-ra készült el az új református campus első épülete, amelyet a 19-20. század fordulóján folyamatosan bővítettek.

A pápai református kollégium épületeinek történetét Haris Andrea dolgozta fel részletesen „Egy homlokzat várostörténeti tanulságai. A pápai református Ókollégium” c. tanulmányában. (Lásd: Műemlékvédelmi Szemle, 1996/1. 111-127.) A gondosan összegyűjtött építészettörténeti dokumentumok alapján látható, hogy a város polgárai mindig nagy figyelmet fordítottak a református kollégium épületeire, támogatták a bővítéseket, megvitatták a terveket. A 19. század jónevű építőmesterei tűntek fel Pápán, s mindannyian praktikus alaprajzú és beosztású, az iskolaépület-építészeti hagyományhoz alkalmazkodó és a város romantikus lakóházaihoz stílusban és léptékben illeszkedő megvalósult / megvalósulatlan javaslatokkal álltak elő.

Így gondolkoztak a BIVAK studio építészei is, amikor a nagy iskolai hagyományokkal bíró pápai református kollégium (gimnázium) növendékei számára diákotthont terveztek. Az épület léptékében, tömegében alkalmazkodik és belesimul a későbarokk jellegű belváros architektúrájába.


A tervezők rendkívül látványos modell-építési folyamata megmutatja azt a processzust, ahogy a formálódó épülettömeg végül is finom, de látványos és rendkívül funkcionális deformációkon keresztül illeszkedik a telek és a környező házak, valamint a természet (benapozás) adta lehetőségekhez. A ház homlokzatán az ismétlődő ablaksorolás egyszerű, de mégis dinamikus mintázatot alkot. A belsőépítészeti funkcióval felruházott beülős ablakok markáns és egyedi karaktert adnak a homlokzatnak. Szerialitásuk a belső puritánságra és az ablak mögött lévő rendeltetésre (tanuló- és háló-helyiség) és a szobák fűzésére is egyértelműen utalnak.

A homlokzat plasztikusságát a nyílászárók mellett a durván felvitt, majd manuális módszerrel gereblyézett, rusztikus hangulatot idéző vakolat is adja.


Az épület a földszintjén mind az utcai, mind az udvari fronton hatalmas transzparens üvegfelületen engedi be a fényt, és a diákokat is. A bejárat mindkét fronton kissé vissza lett húzva, hogy kényelmes, esőben is védő tetőt kapjon a kapu. Ez a figyelmes megoldás jellemzi az egész épület belső struktúráját és a design-ötleteket. A földszinti nagy és kényelmes közösségi tér találkozási pont, a beszélgetés és – felszereltségével – (fél)-spontán rendezvények tere. A pince tárolóhelyiségeket rejt, az 1-3. emelet szisztematikusan sorolja egymás mellé a diákok részére kialakított lakó-tanulószobákat. A magas nyeregtetőben ötletesen kialakított, galériázott szobák biztosítják a diákok elhelyezését.

Az 1-3. emelet szobáinak legszofisztikáltabb és kreatívabb ötlete, vagy inkább berendezése a beülő ablak, amely pihenési-tanulási foglalatosságra is alkalmas kvázi bútordarab. Itt a természetes fényviszonyok maximális kihasználásával lehet elmélyülni a gondolatokban. (A bemélyedő, bekuckózó megoldás visszaköszön a földszinti közösségi tér berendezésében is.)
 


Látható, hogy a szobák kialakítása és berendezése egyszerűsége ellenére nagyon otthonos, 4-4 főre tervezett lakóinak mind lehetősége van a saját, intim térrész kialakítására. Az alvó-tanuló és pakolóhelyek kreatív megoldásai maximális kihasználtságot eredményeznek a szobákban. A hálók mellett szintén praktikusan berendezett konyhák teszik kényelmesebbé a diákotthon lakóinak életét. 

A BIVAK studio által tervezett új pápai református internátus invenciózus megoldásaival bizonyosan otthonosabb és kényelmesebb feltételeket teremt a tanulók számára, mint egykor Petőfi korában adatott. Mégis álljon itt zárásként egy Pápán született Petőfi-vers a diákélet – lakhatási körülményektől független – örök dicsőítésére:

Ifjúkoromnak ébredése
Ah, oly tündéri, szép vala,
Miként a koszorús tavasznak
Varázst mosolygó hajnala.
Hű lyányka dűle karjaimba,
Hű lyányka csókja égete,
S mennynek röpíté képzeményim
Hesper-tüzű tekintete;
(Petőfi Sándor Tűnődés, 1841)

Tervezés: 2019 – 2020
Kivitelezés: 2021 – 2023
Építészet: Máté Tamás, Vass-Eysen Áron – BIVAK studio
Generáltervező: BIVAK studio Kft.
Vezető tervező: Máté Tamás, Vass-Eysen Áron
Építész munkatárs: Berczi Zsófia
Belsőépítész tervező: Máté János, Máté Tamás, Vass-Eysen Áron
Belsőépítész munkatárs: Bocz Gabriella, Sebestyén András
Tájépítész tervező: Liziczai Sándor
Tájépítész munkatárs: Eszenyi Zsófia
Épületgrafika: Szőke Gergely Lukács
Műszaki Ellenőr: Korgell Kft.
Generál kivitelező: Pesti Építő Zrt.
Elektromos tervező: Karácsony István
Épületgépész tervező: Oltvai Tamás
Épület szerkezetek: Szenthe Ágoston
Tartószerkezet tervező: Madaras Botond, Madaras Koppány
Tartószerkezet munkatárs: Kincses Péter
Tűzvédelmi tervező: Miskolczi László, Nacsa Noémi
Környezetvédelmi tervező: Varga András
Felvonó tervező: Benke Csaba
Rehabilitációs szakmérnök: Kormányos Anna
Úttervező: Nyitrai Zsolt
Telken kívüli gáztervező: Németh Szabolcs
Földmérő mérnök: Tóth István
Geotechnikai szakértő: Dr. Vásárhelyi Balázs
Munkavédelmi tervező: Miskolczi Zoltán
Megbízó: Dunántúli Református Egyházkerület, Steinbach József püspök
Megbízó projekt koordinátor: Kamarás-Horváthy Petra
Projekt manager: Dr. Benkó Ádám, Dr. Weisz Tamás
Pápa főépítésze: Mezei László

 

Megjelent az OCTOGON magazin 186-os (2023/6-os) új lapszáma, amelyben sok egyéb mellett a Lauder Javne iskola (Király Zoltán / TIBA Építész Stúdió) által jegyzett bővítéséről, a szállodaként megújuló Drechsler-palotáról (Bánáti Béla / Bánáti + Hartvig Építész Iroda Kft.), a debreceni Csokonai Színházról (Kovács Péter DLA / Archiko Kft., Tisza András / Tisza Építész Műterem Kft.) és a TEK új épületéről (Félix Zsolt DLA, Mudry Luca, Pálfy Máté, Varga Katalin / Építész Stúdió) is olvashattok.

Magazinunkra itt lehet online előfizetni.

2023/6 186. lapszám - Octogon


 

További fotók és rajzok a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

TOP TRIÓ | BIVAK

TOP TRIÓ | BIVAK

TOP TRIÓ elnevezésű sorozatunkban mindig egy-egy általunk felkért építésziroda fejti ki a véleményét három kedvenc épületéről – építészek építészekről.

Breuer Marcel munkásságára emlékezik Pécs

Breuer Marcel munkásságára emlékezik Pécs

Kiállítás, emléktábla és egy emlékpad is érkezik

Az Archello díj magyar esélyesei

Az Archello díj magyar esélyesei

Egy pápai kollégium és egy szentpéterfai általános iskola

Hirdetés