Világításból is csak annyi van, amennyit a nap ad.

A Ryuichi Ashizawa építésziroda egy négytagú családnak tervezett otthont a japán Awaji-szigeten, a kérés feléjük az volt, hogy tervezzenek egy olyan házat, amely a "családdal együtt növekszik", amely ez pedig azt is jelentette az építészek számára, hogy újra kell gondolni az hagyományos lakóterület koncepcióját.

Az építésziroda egy spirális épületet álmodott meg (Spiral Garden), amelyben az épület és a táj egymás integráns része, a tető gyakorlatilag a talaj folytatása, a ház pedig minden oldalán érintkezik a külső környezettel. A ház középpontját a niha névre keresztelt tér adja, amelynek átmérője 2,4 méter, magassága 7,5 méter.

Napközben a napfény a tetőablakon keresztül jut be a központi térre, éjszaka pedig beborítja a teljes sötétség, mivel nem terveztek bele világítást.

A niha további jellegzetessége, hogy nincs meghatározott funkciója, így alkalmas lehet meditációra, de baráti összejövetelekre is, szokatlan formája pedig összhangban van a sziget földbe süllyesztett, fából készült házaival.

A fa szerkezetű ház minden elemét kézzel faragták ki az ácsok, a homlokzat kapott egy kis vakolatot, míg a padlót tataki technológiával készítették el, amely lehetővé teszi a hő tárolását és a páratartalom szabályozását. A tető kertként is funkcionál, növénytermesztésre is alkalmas. Ha esik, az esővíz egy része meglocsolja a tetőkertet, másik része pedig a ház melletti tavacskába szivárog. Nyáron szintén a tó segít lehűteni a ház felé és a házba áramló szelet. 

Így a természeti jelenségek a ház elválaszthatatlan részévé válnak, a család pedig eggyé a természettel.

Forrás: Ryuichi Ashizawa Architects & Associates




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Fényépítészet Japánból

Fényépítészet Japánból

Jamamoto Aszako a Keletiek Nyugaton, nyugatiak Keleten: Építészkongresszus 2019 című konferencián a fény alkalmazásának gazdag tárházát mutatta be.

Különleges térformálás a Távol-Keletről

Különleges térformálás a Távol-Keletről

Isigami Dzsunja a Keletiek Nyugaton, nyugatiak Keleten: Építészkongresszus 2019 című konferencián építészet és természet viszonyulásait elemezte.

Merészen futurista építész kapta a Pritzker-díjat

Merészen futurista építész kapta a Pritzker-díjat

Iszozaki Aratát a világháborús pusztítás traumája indította el az építészet felé, az újabb generációkat viszont már az ő munkái inspirálják. 

Hirdetés