π alakot formázó vasbeton keretekben, 6 lépcsőház, 192 egyforma kétszobás lakás – sikk, sakk, matt.

Kedves László Könyvműhelye gondozásában tavaly megjelent Salgótarján modern építészete 1945-1990 című hiánypótló sétakönyv 2023-ban az OCTOGON online-ra költözik: minden hónapban egy, a szerző, Hartmann Gergely és a kiadó-szerkesztő Kedves László által kiemelt salgótarjáni épületet mutatunk be – Gulyás Attila nagyszerű fotóival – egy precízen kigondolt ritmus mentén. Ezúttal íme a 13-as jelű lakóház (az „erkélyházak” prototípusa).

 

A korszak építészeti feladatai közül kétségkívül a lakóházak tervezése volt az egyik legfontosabb. A lakásnyomor Salgótarjánt különösen erősen érintette. Magyar Géza rendezési terve tudatosan helyezett egy reprezentatív, nagy méretű lakóházat a város új főterére.

Fontos szempont volt, hogy ne egy máshol már használt típusépületet építsenek fel, hanem egy helyi, karakteresen Salgótarjánhoz kötődő alkotás készüljön. Mivel oldalhomlokzatával néz a Főtér felé, ennek kialakítására külön figyelmet fordított a tervező. Tartószerkezete helyben előregyártott, π alakot formázó vasbeton keretekből áll össze. A hat lépcsőházzal tagolt homlokzaton végigfutó erkélyek soráról kapta az „erkélyház” becenevet. 
 


A 13-as jelű lakóépületbe – bár 1965-re lényegében felépült – csak 1968 augusztusától kezdve költözhettek be a lakók. Igazi főtéri lakóház volt abban az értelemben is, hogy a 192 egyforma kétszobás lakás a korszakhoz képest viszonylag nagynak és kényelmesnek számított, főleg, ha a lebontott lakásállomány minőségére gondolunk.

Elkészültekor sikk volt itt lakni. Három további „erkélyház” épült még fel 1972-ig a főtértől északi irányban.
 

A 13-as jelű lakóház – Salgótarján, Március 15. utca 2–12.
Tervező: Magyar Géza (Lakóterv)
Épült: 1965

 


„Salgótarján építése olyan, mint egy folytatásos építészeti regény” – írta 1976-ban a Magyar Építőművészetben Kubinszky Mihály építész, építészettörténész. Ennek az épített regénynek, megvalósult utópiának egy lenyomata ez az útikalauz. Az egyes épületek, mint a regények szereplői, önmaguk jogán is érvényes, sőt kivételes egyéniségek, de a történetet az egymással való kapcsolatuk, interakcióik jelentik. Ezeket a fő- és mellékszereplőket mutatja be ez a könyv. Magát a történetet pedig az olvasó személyesen élheti át igazán sétái során, miközben bejárja ezt a kivételes és sokrétű városépítészeti együttest.

Kedves László Könyvműhelye gondozásában megjelent Salgótarján modern építészete 1945-1990 című kötet többek között az ISBN könyv+galériában is megvásárolható erre a linkre kattintva.


És hogy még inkább kedvet csináljunk a könyvhöz, olvassátok el Zöldi Anna „Tiszta Amerika” című írását az OCTOGON online-on ITT.



Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Az URBA is a Dezeen Awards 2022 jelöltjei között

Az URBA is a Dezeen Awards 2022 jelöltjei között

Az egyik legfigyelemreméltóbb hazai belsőépítész csapat shortlisten az Emerging Interior Design Studio of the Year kategóriában.

Fenntartható tradíciók

Fenntartható tradíciók

Kínai népi építészet és környezettudatosság keveredik a jól-lét zöld környezetében.

Holdkőzetből felépíthető űrbázis?

Holdkőzetből felépíthető űrbázis?

A Paulinyi & Partners tervei szerint valósággá válhat a most még csak a tudományos-fantasztikus filmekből ismert űrkolóniák létrehozása.

Hirdetés