Már egy ideje komolyabb átalakuláson megy át a prágai Karlín negyed, ez a kilencemeletes ház is jó példa erre.

A prágai Karlín negyedben található az Iconik, a Studio Edit! által tervezett kilencemeletes bérház. A telek az egyik fő sugárúton található, amely ez egyik legfelkapottabb prágai helyszínek közé tartozik. A környék az elmúlt két évtizedben jelentős építészeti és társadalmi átalakuláson ment keresztül – az egykori ipari negyed egy divatos központtá alakult tele irodákkal, éttermekkel és az éjszakai élet helyszíneivel, - a korábbi szecessziós épületek és gyárak ma csúcsszintű gasztronómiának és független művészeti galériáknak adnak otthont. A tervezett épület alapkarakterében az egykori ipari terület gazdag történetét tükrözi: anyaghasználati koncepciójában a korábbi beépítések története rajzolódik ki, tömegalakítása a Karlínra jellemző koronapárkányok szabálytalan magassági elrendezésén alapul.

Szomszédsági kontextus

A cél egy olyan lakóépület tervezése volt, amely a helyi előírásoknak és a környező kulturális kontextusnak megfelelően hatékonyan használja ki a rendelkezésre álló teret. A program kiírás hangsúlyosan felhívta a figyelmet arra, hogy az új épület adózzon a környék történetének, amelynek rehabilitációjában a projekt kezdeményezői - a Karlín Group és alapítója, Serge Borenstein több mint húsz éve vesz részt. Ők voltak azok, aki 2002-es árvíz után meghívták Riccardo Bofill katalán építészt, illetve fiatal cseh építészeket kértek fel arra, hogy átfogó koncepciót dolgozzanak ki a Karlín terület átalakítására.

Az Iconik társasház a beépítési telek eredeti osztásával számolt, illetve - a váltakozó tetőmagasságok és párkányok rendszerével rendelkező hagyományos karakterológia alapján - vizuálisan két tömegre oszlik: egy szűkebb, kilencszintes, illetve egy alacsonyabb és szélesebb nyolcemeletes tömbre. Az épület méretét, magasságát és megjelenését többek között a Karlín városrész városi minőségének megőrzésére vonatkozó szigorú követelmények is befolyásolják. A tervezés tiszteletben tartja ezeket a korlátokat mind a volumen, mind az anyaghasználat terén.

Homlokzat

Az épületnek két főhomlokzata van. Az első az utcára, a második az udvarra néz. Az utcai homlokzat magának az épületnek az identitását teremti meg, ahol a kéttónusú díszítésű kerámia burkolat utal az 1930-as évek lakóházak homlokzati karakterére. Emellett azonban reflektál az itt álló egykori ipari épületekre is, amelyek mára szinte teljesen eltűntek. A homlokzati rendszerre továbbá jellemző az ablakok és loggiák hálója. A homlokzati nyílások rendszere lehetővé teszi, hogy minden lakást megfelelő mennyiségű természetes fény érje.

Minden ablak a padlótól 450 mm-re emelve küszöbös kialakítású, fix és nyitható részekre osztva, a felső szinteken minden nyílás külső korláttal ellátott. És ugyanezt az elvet alkalmazzák a szomszédos ferde tető ablakaira is. Szükség esetén - különösen a déli homlokzaton - az ablakok külső árnyékolással is kiegészíthetőek. A homlokzat bal oldali részén kiugró alumínium lamellarendszer az egykor a helyszínen álló műemlék épület kontúrjait sugallja. A kerámia burkolat folytonos felülettel fordul át a függőleges homlokzatról a tetőszintre, miközben megőrzi az épület kortárs arculatát.

Alaprajzok

A belső elrendezés klasszikusnak mondható: háromtraktusú rendszer egy függőleges maggal, ami a mai prágai bérházak standard megoldása. A három pinceszint parkolóként működik, illetve ide kerültek a gépészeti rendszerek és a tárolópincék. A földszinten két üzlethelyiség található étterem vagy bisztró üzemeltetésére, amihez belső udvari terasz is csatolható. A bejárati előcsarnokból elérhető mind a 48 apartman. Két alaptípus:  1 hálószoba + főzőfülke, valamint 2 vagy 4 hálószoba + konyha konfigurációval. Ezek a lakások 2-9 szinten találhatóak. Az utolsó két emelet egy kétszintes penthouse, ami tetőterasszal rendelkezik. A legtöbb 2 hálószobás vagy nagyobb apartman saját loggiával, terasszal rendelkezik, amely a nappaliból és a hálószobából is megközelíthető. Az erkélyek és loggiák déli fekvésűek a Sokolovská utcára. Az épület felső emeletein nagy alapterű, teljes üvegezésű nappalival rendelkező prémium lakások találhatók. Tágas teraszaikról kilátás nyílik a zöldellő Vítkov-hegyre és Karlín negyed tetőtájára.

Tartószerkezet

Az épület teherhordó rendszere vasbeton, falak és pillérek között váltakozó függőleges elemekkel. A falak 220 mm vastagságúak. Az épület négy tengelyre tagolódik, amelyek közül három 8,1 m, a negyedik 3,8 m fesztávolságú. A keskenyebb tömb tartalmazza a fő függőleges közlekedő magot, a lépcsőházat és a liftet. A mennyezeti födémek a pincében 250 mm, a föld feletti részben 220 mm vastagok.

Tervezés éve: 2018
Befejezési év: 2023
Beépített terület: 609 m²
Bruttó alapterület: 5433 m²
Hasznos alapterület: 2723 m² a talajszint felett

Tervezés: Studio Edit!
Építész: Ivan Boroš, Juraj Calaj, Vítězslav Danda

Költség: 6,1 millió €
Ügyfél: Karlín Group (IconiK jako Karlín)


További képek a cikk végén található galériában!

Forrás: Iconic Projekt




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

„A világ nem a szófogadó gyerekeké

„A világ nem a szófogadó gyerekeké" - Montessori óvoda Csehországban

A cseh óvodában magas színvonalon valósult meg a Montessori oktatás egyik alapeleme, az úgynevezett előkészített környezet.

Fekete faház, ahol egyetlen formába öntöttek mindent

Fekete faház, ahol egyetlen formába öntöttek mindent

Maszkulin "madáretető-házikó" a cseh Mjölk architektitől.

Harmóniában az univerzummal

Harmóniában az univerzummal

Faház az Óriás-hegységben.

Hirdetés